Sopot SWPS
x = independently organized TED event

This event occurred on
September 21, 2023
Sopot, Pomorskie
Poland

In the spirit of ideas worth spreading, TEDx is a program of local, self-organized events that bring people together to share a TED-like experience. At a TEDx event, TEDTalks video and live speakers combine to spark deep discussion and connection in a small group. These local, self-organized events are branded TEDx, where x = independently organized TED event. The TED Conference provides general guidance for the TEDx program, but individual TEDx events are self-organized (subject to certain rules and regulations).

TEDxSopotSWPS
Polna 16/20
Sopot, Pomorskie, 81-745
Poland
Event type:
University (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Sopot ­S­W­P­S events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Ali Jawaid

Lekarz, doktor medycyny i neurobiologii
Specjalista w zakresie nauk neurobiologicznych zarówno w obszarze neurologii klinicznej, jak i badań podstawowych. Kierownik Pracowni Badań Translacyjnych w Chorobach Neuropsychiatrycznych w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Pracownia prowadzi badania nad długoterminowymi następstwami traumy z dzieciństwa i jej dziedziczeniem międzypokoleniowym na ludzkich kohortach, mysich modelach i organoidach mózgowych. Dr Jawaid prowadził studia w tym zakresie w ramach stypendiów podoktoranckich w USA i Szwajcarii, kierował też czołowymi grupami badawczymi w Szwajcarii i Polsce. Analizował zróżnicowane etnicznie kohorty w Bośni i Hercegowinie, Pakistanie i Polsce. Jest autorem wielu artykułów naukowych.

Angelika Friedrich

Działaczka społeczna
Studentka psychologii w katowickiej filii Uniwersytetu SWPS i założycielka inicjatywy psychoedukacyjnej Nastoletni Azyl. W 2023 r. znalazła się w gronie finalistów i finalistek listy „25 under 25” magazynu „Forbes” w kategorii „Pozytywny wpływ”. Współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu SWPS przy RESQL – systemie zapobiegania przemocy w szkole. Interesuje się psychiatrią dziecięcą i młodzieżową. Współpracuje z fundacjami, instytucjami, politykami i polityczkami, głównie przy Parlamentarnym Zespole ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Bierze udział w debatach i konferencjach dotyczących psychiatrii, ponieważ wierzy, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie ją naprawić. Jest bohaterką książki Justyny Sucheckiej pt. „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”.

Anna Kuźmińska

Studentka Uniwersytetu SWPS
Prezydentka Europejskiego Forum Studentów AEGEE-Gdańsk. Interesuje się neuropsychologią i psychologią poznawczą. Mizofonię zna z autopsji i dlatego chce głębiej badać to zjawisko

Grzegorz Borowski

CEO Infoshare
Współzałożyciel i CEO Infoshare, której misją jest dzielenie się tym, co wartościowe („Share what IS worthy”) w świecie technologii oraz łączenie ludzi, start-upów i firm. Misja realizowana jest poprzez ponad 20 wydarzeń rocznie, w tym konferencji Infoshare (od 2007 r.), gromadzącej rokrocznie ponad 6 tys. programistów, startupowców, inwestorów i digital marketerów. Współzałożyciel infoShare Academy – firmy szkoleniowej pomagającej przebranżowić się do zawodu programisty. Jako pierwszy gdańszczanin absolwent Leadership Academy for Poland (Class 2018). Przez wiele lat jeden z dyrektorów IT Wirtualnej Polski, odpowiedzialny za rozwój największej w Polsce platformy e-mail (ponad 11 mln aktywnych kont), a także usług wyszukiwania i technologii reklamy.

Krzysztof Sarnecki

Profesjonalny Negocjator
Przedsiębiorca z ponad 40-letnim doświadczeniem, założyciel firmy konsultingowej QUEST CM. Jeden z nielicznych zawodowych negocjatorów na rynku polskim i konsultant strategiczny z bogatym doświadczeniem: zrealizował kilkaset kontraktów dla średniej i dużej wielkości firm w USA i Europie. Ekspert w zakresie budowania przewagi rynkowej firm i marketingu. Twórca V Generacji Sprzedaży (pierwszej nielinearnej), VI Generacji Marketingu i Sprzedaży oraz konceptu Potrójnego Prawa Pareto, a także mechanizmu Komunikacji Nieantagonizującej. Prekursor nielinearności w Europie jako fundamentu zarządzania w ekonomii chaosu. Mówca publiczny i mentor. Prowadzi dwa kanały na YouTube notujące wielomilionowe odsłony (Krzysztof Sarnecki i Quest for English). Autor wielu artykułów z obszarów zarządzania, marketingu, sprzedaży i negocjacji. Założyciel największego centrum edukacyjnego dla Polaków poza granicami Polski,

Marcin Jacoby

dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
Sinolog, tłumacz, literaturoznawca. Na Uniwersytecie SWPS sprawuje funkcję dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych w Warszawie, kieruje Zakładem Studiów Azjatyckich oraz Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej. Zajmuje się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Republiki Korei. Specjalizuje się w chińskiej literaturze klasycznej i kulturze Chin starożytnych. Autor monografii „Sztuka perswazji w starożytnych Chinach. Opowiastka alegoryczna w okresie Walczących Państw (453–221 r. p.n.e.)” (2018) oraz wysoko ocenianych publikacji popularnonaukowych o Azji Wschodniej: „Chiny bez makijażu” (2016, 2021) i „Korea Południowa. Republika żywiołów” (2018).

Michał Kiełbasa

Podróżnik
Dyrektor sprzedaży, maratończyk. Z wykształcenia prawnik. Pochodzi z małej miejscowości Żychlin w centralnej Polsce. Jest pasjonatem życia i odkrywania piękna świata. W latach 2021–2023 odwiedził 58 krajów w 832 dni, co bardzo ubogaciło go jako człowieka. O swoich podróżach i historii życia opowiadał w licznych wywiadach dla mediów.

Michał Kułaczkowski

Inżynier sztucznej inteligencji
Inżynier sztucznej inteligencji z 15-letnim doświadczeniem. Pracował nad inicjatywami autonomicznych samochodów w Waymo/Google w San Jose. Był zaangażowany w konfigurację i wdrażanie narzędzi do analizy danych oraz tworzenie akceptowalnych środowisk dla zespołów uczenia maszynowego. Współzałożyciel Clusterone (2019 r.), w którym pełnił funkcję szefa technicznego. Odpowiadał za stworzenie architektury systemu i wprowadzenie w życie wstępnego proof of concept (POC). Udana praca nad tym projektem doprowadziła do przejęcia firmy. Jako CEO Devopsbay nadzoruje operacje związane z procesami oprogramowania i opracowuje strategiczne kierunki rozwoju.

Piotr Czauderna

Lekarz, Chirurg
Lekarz medycyny z zakresu chirurgii ogólnej i dzieci. Przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia. Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prezydent Sekcji Chirurgii Dziecięcej Unii Europejskich Specjalistów Medycznych. Jest odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także medalem 100-lecia Niepodległości i medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był członkiem komisji nagród oraz wielu zespołów przy Ministerstwie Zdrowia, m.in. Zespołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej oraz Zespołu ds. Chorób Rzadkich. Przewodniczył pracom zespołu ds. Narodowego Instytutu Onkologii. Od października do grudnia 2019 r. był prezesem Agencji Badań Medycznych.

Weronika Tomiak

Założycielka i prezeska Fundacji
Studentka kierunku lekarskiego i lingwistyki dla biznesu w Łodzi. Założycielka i prezeska Fundacji Neuroróżnorodni, wyróżniona w kategorii „Działalność społeczna i zrównoważony rozwój” w konkursie „25 under 25” magazynu „Forbes”. Szerzy świadomość o osobach neuroatypowych i różnych formach funkcjonowania mózgu, m.in. u dyslektyków, synestetów, osób w spektrum autyzmu czy z ADHD. W Fundacji odpowiada za wytyczanie ścieżki rozwoju, pomoc potrzebującym, komunikację z odbiorcami, wolontariuszami i partnerami oraz tworzenie treści edukacyjnych. Absolwentka programów rozwojowych i wolontariuszka w kilku organizacjach pozarządowych, m.in. Girls Future Ready i Vital Voices. Marzy o dostosowaniu kształcenia w Polsce do indywidualnych potrzeb osób neuroatypowych oraz uwrażliwieniu na nie struktur systemowych.

Wojciech Kulesza

dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
Doktor psychologii, psycholog społeczny, wybitny naukowiec. Pełni funkcję kierownika Katedry Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor kilku nowatorskich prac na temat wpływu naśladownictwa na ludzkie zachowanie i decyzje. W pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry oraz tzw. medycznym fake newsem. Autor książki „Efekt kameleona. Psychologia naśladownictwa” (2016). W latach 2012–2013 przebywał na Florida Atlantic University (USA). W latach 2010–2013 był związany z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zuzanna Dekowska

Psycholog, Dyrektor w Fundacji
Dyrektorka trójmiejskiego oddziału Fundacji DOBRZE ŻE JESTEŚ. Magister psychologii. Prowadzi warsztaty dla pacjentów poświęcone pracy z emocjami. Promuje pozytywny wpływ komunikacji w opiece medycznej na budowanie relacji oraz poziom stosowania się do zaleceń lekarskich. Fundacja prowadzi jedyny w Polsce stały wolontariat szpitalny, który skupia się na psychologicznych i społecznych aspektach choroby nowotworowej.

Organizing team

Piotr
Dmowski

Organizer