Rzeszow
x = independently organized TED event

Theme: Klimat to ludzie

This event occurred on
January 24, 2023
Rzeszów, Podkarpackie
Poland

Świat zmierza ku zagładzie. To jest nasza zasługa!
Jednocześnie jesteśmy jednymy gatunkiem, który może sprawie nadać zupełnie inny bieg.
Nie czkeajmy - weźmy się do działania!
Przyjdź, posłuchaj, zainspiruj się. Troska o klimat to troska o Twoich najbliższych.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
7/9 Sokoła St.
Rzeszów, Podkarpackie, 35-010
Poland
Event type:
Countdown (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Rzeszow events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Błażej Miernikiewicz

Menedżer i aktywista.
Współzałożyciel Eko Broker – firmy, która wspiera firmy i instytucje w oszczędzaniu energii, a tym samym redukcji emisji gazów cieplarnianych. Aktywista klimatyczny w ruchu Fota4Climate. Współzałożyciel Fundacji Aktywizmu Klimatycznego, która wspiera ruchy walczące o powstrzymanie katastrofy klimatycznej. Popularyzator nauki. Prowadzi prelekcje i warsztaty na temat zmiany klimatu.

Dominika Lasota

aktywistka klimatyczna, inicjatywa WSCHÓD
21-letnia aktywistka z Bydgoszczy. Jedna z założycielek Inicjatywy WSCHÓD oraz członkini globalnego ruchu młodzieżowego Fridays For Future. Działa na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Od wybuchu wojny w Ukrainie wraz z tamtejszymi aktywistkami walczy o wprowadzenie pełnego embarga na rosyjskie paliwa kopalne. Zmusza politycznych decydentów do reakcji na aktualne kryzysy. Jej konfrontacje m.in. z Andrzejem Dudą czy Emmanuelem Macronem przyciągnęły uwagę międzynarodowych mediów (New York Times, CNN, Guardian, Politico). Walczy o sprawiedliwą transformację, która byłaby rzeczywistą odpowiedzią na najpoważniejsze problemy społeczne.

Ilona Biedroń

Wiceprezes Fundacji Hektary Dla Natury
Absolwentka Politechniki Krakowskiej z wykształceniem inżynierii środowiska o specjalności inżynieria wodna i zarzadzanie zasobami wodnymi. Prowadzi badania doktorskie z zakresu suszy w Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach. Wiceprezes Fundacji Hektary Dla Natury, Koordynatorka projektu WaterLANDS w Stowarzyszeniu Centrum Ochrony Mokradeł. Niezależna ekspertka współpracująca m.in. z Fundacją WWF Polska, Fundacją Sendzimira, Stowarzyszeniem Urbaniści Polscy czy Coalition Clean Baltic. Posiada niemal 20letnie doświadczenie w realizacji projektów z zakresu gospodarki wodnej w zakresie m.in. ochrony wód, zarzadzania suszą i powodzią, czy utrzymania rzek. W ostatnich latach kierownik projektów realizowanych na zlecenie Wód Polskich tj. Opracowanie map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego czy Krajowego programu renaturyzacji wód powierzchniowych. Kierownik i opiekun merytoryczny projektu podcastowego Zdrowa rzeka. Certyfikowana Project Manager PRINCE2®.

Joanna Remiszewska Michalak

fizyk atmosfery, doktor nauk geofizycznych
Swoje badania naukowe realizowała we współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w San Diego, Laboratorium Marynarki Wojennej w Monterey, Departamentem Zasobów Wodnych w Abu Dhabi. Uczestniczka i organizatorka kilku eksperymentów naukowych przeprowadzonych, m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Krecie, w Kalifornii. W pracy naukowej skupiała się na zagadanieniach związanych ze zmianą klimatu a w szczególności nad rolą cząstek zawieszonych w atmosferze, wpływie emisji pochodzących z transportu na globalny wzrost temperatury. Zawodowo związana była z branżą energetyczną a ostatnio z konsultingową. Członek Rady Klimatycznej przy United Nations Global Compact Network Polandn(UNGCP). Rewiduje i opracowuje materiały związane z tematyką ochrony środowiska i klimatu. Autor kilku publikacji zawartych w raportach wydanych przez UNGCP. Czynnie współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).

Krzysztof Sornek

Katedra Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego, Wydział Energetyki i Paliw, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Pracownik Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zajmujący się zagadnieniami dnawialnych źródeł energii, mikrokogeneracji oraz efektywności energetycznej w budynkach. Autor i współautor ponad 100 publikacji naukowych i popularno-naukowych, współtwórca kierunku Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią na Wydziale Energetyki i Paliw, kierownik Laboratorium Efektywności Energetycznej i Audytingu. Audytor energetyczny. Stypendysta Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców. Opiekun kół naukowych AGH Solar Boat i AGH Solar Plane. Kierownik i uczestnik projektów badawczych o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim. Prezes Zarządu Instytutu Zrównoważonej Energetyki. Współorganizator międzynarodowych konferencji naukowych (w tym International Conference on Sustainable Energy and Environmental Development) oraz projektów edukacyjnych (w tym ogólnopolskiego konkursu EKOinnowatorzy).

Maciej Ryś

Adiunkt - WSIiZ, VP - Proidea
Wiceprezes Proidea, jednej z największej agencji Europy Środkowo-Wschodniej, specjalizujących się w budowaniu społeczności i wydarzenia IT. Założyciel i lider Smogathonu, globalnej inicjatywy zwalczającej zanieczyszczenie powietrza za pomocą technologii i innowacji. Absolwent University of York, University of Hong Kong oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską “Invention Development Methods. The Case of the Hackathon” w maju 2020. Nagrodzony York Award i wymieniony jako 2016 New Europe 100 changemaker przez Res Publica, Google, Visegrad Fund i Financial Times. Prelegent na różnych międzynarodowych konferencjach, w tym TEDx i TechCrunch.

Martyna Łuszczek

koordynator analiz potrzeb uczniów w edukacji w Instytucie Badań Edukacyjnych
Martyna to tegoroczna maturzystka, naukowczyni z duszą społecznika, zafascynowana światem IT oraz ekonomii. Pracuje w Instytucie Badań Edukacyjnych, gdzie analizuje potrzeby uczniów w polsce w obszarze edukacji. Laureatka konkursu E(x)plory 2021 współtworząca urządzenie do zbierania i utylizacji mikroplastików w akwenach wodnych. Wyróżniona przez fundację Perspektywy w rankingu TOP 100 Women in AI 2022. Na co dzień prowadzi badania związane z ochroną środowiska oraz współpracuje z Podkarpackim Centrum Innowacji w realizacji swoich projektów.

Paweł Januszewicz

Kierownik Katedry Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej. Profesor w Katedrze Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Kierownik Katedry Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej WSIiZ w Rzeszowie. Tytuł profesora belwederskiego otrzymał w 1994r. Doktor nauk medycznych (Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, rok 1983) oraz lekarz medycyny (Akademia Medyczna w Warszawie, rok 1977). Ukończył studia podyplomowe w Niemczech, Japonii i Kanadzie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół: psychiatrii dzieci i młodzieży oraz zdrowia publicznego, szczególnie w kontekście globalnego zagrożenia zdrowia i życia wynikających z postępującej zmiany klimatu. Jest autorem ponad 130 publikacji w dziedzinach takich jak: medycyna, fizjologia człowieka, zdrowie publiczne czy zarządzanie w służbie zdrowia. Wieloletni dyrektor Instytutu - Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, były konsultant wojewódzki pediatrii na Podkarpaciu. W 1998 otrzymał Order Uśmiechu. Konsultant medyczny Fundacji POLSAT. Jeden z założycieli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Piotr Pietras

CEO GreenLanes
tba

Organizing team

Łukasz
Bis

Rzeszow, Poland
Organizer