Youth@IAL
x = independently organized TED event

Theme: Hareket Zamanı

April 22, 2023
7:00pm - 10:00pm +03
(UTC +3hrs)
Mersin, Mersin
Turkey
This event is open to the public.
Tickets are available.

TEDxYouth@IAL nedir?
Konferansımız ufuktaki ışığa ulaşmak için veya harekete geçmek için bir işaret bekleyen tüm insanların özellikle umudunu yitirmekte olan gençlerin bu vesileyle yollarını aydınlatmayı amaçlıyoruz. Böylelikle birbirinden değerli 8 konuşmacımızı toplumumuzla buluşturuyor, 8 farklı görüş ve vizyonu insanlarımıza aktararak bir köprü görevi üstleniyoruz. Her konuşmacıya verilecek olan 18 dakikada geleceğe başarılara ve başarmaya dair farklı pencerelerden bakılmış görüşlerden bahsedilecek. Ne kadar farklı pencereden bakarsak ne kadar farklı fikir duyarsak gelecek neslin vizyonunu genişletmek ve şimdiki neslimizi bilinçlendirmek çok daha kolay ve doğru şekilde olacaktır. Kendi yolunu bulmaya çalışan insanları cesaretlendirip ufacık kıvılcımlardan kocaman ateşler yaratmalarını desteklemek istiyoruz. Daha iyi bir gelecek inşa etmek için temellerimizi güçlendirmek en büyük hedefimizdir.

Yenişehir Atatürk kültür Merkezi
Limonluk, 13. Cd. No: 11, 33120 Yenişehir/Mersin
Mersin, Mersin, 33120
Turkey
Event type:
Youth (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Youth@­I­A­L events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Bediz KILIÇKINI

Master Certified Coach (MCC)
İş hayatına üniversite yıllarında rehberlik yaparak atılan Kılıçkını; ulusal ve uluslararası firmaların; bankacılık – finans, telekomünikasyon, hızlı tüketim sektörlerinde uzmanlıktan, direktörlüğe yükselen kariyer yolculuğunu koç – eğitmen- danışman kimlikleriyle sürdürüyor. 2011 yılında tüm bilgi ve kariyer birikimini kullanabileceği bir alana, eğitim sektörüne yönelen Kılıçkını, aynı yıl MB Akademi’yi kurdu. Bediz Kılıçkını, bugün kurucusu olduğu firmada yöneticilik yapmakta, profesyonel koç kimliği ile koçlar yetiştirmekte, yönetici koçluğu, ilişki ve takım koçluğu yapmakta ve keynote speaker olarak seminerler vermektedir.

Ceyhun OLCAN

Climate Activist
2015’ten beri iklim aktivisti olarak 27 ülkeden binlerce kişiye iklim krizi hakkında farkındalık kazandırmış olan Ecoffectinitiative’i 2021’de kurdum. Change.org’da hayvanat bahçelerini kapatmak için bir kampanya başlattım ve 25.000’den fazla imza topladım. 2022’de Citizens’ Climate Lobby ve The Climate Reality Project’te gönüllü oldum. 2022 Dünya Ekonomik Forumu, 2022 Avrupa Sürdürülebilir Yatırım Forumu ve 2022 Avrupa Kalkınma Günleri konferanslarına katıldım. RCOY-APAC 2022’de ve COY17’de Türkiye’yi temsil ettim. %1 kabul oranı olan One Young World 2022 Manchester Summit’te Pfizer Scholar olmanın yanı sıra One Young World elçisiyim.

Deniz TUDOR

Head of Model COE at Comenity and Comenity Capital Banks
Deniz K. Tudor 1996 IAL mezunudur. Lise egitimini bitirdikten sonra bir sene AFS'yle degisim ogrencisi olarak gittigi Amerika'ya Koc Universitesi'nden mezun olduktan sonra tekrar donmustur. Koc Universitesi'nde Isletme ve Iktisat egitimi almis ve bolumunu ikincilikle bitirmistir. Amerika'da University of California, San Diego'dan Ekonomi doktorasini aldiktan sonra dort sene San Francisco'da MBA ve universite ogrencilerine risk yonetimi egitimi vermistir. Daha sonra ozel sektore gecerek, Moody's Analytics'de 8 sene danismanlik yapmis ve tuketici ekonomisi uzerine yogunlasmistir. 2020 yilindan beri Bread Financial'in altindaki iki bankada ust duzey yoneticilik yapmaktadir. Risk analizi, ekonometri, istatistik, ekonomi uzmanlik alanlarina girmektedir. Ilerleyen yillarda, ekonomi doktorasinin yaninda, Harvard'dan yuksek lisans muhasebe sertifikasi ve Fordham Universitesi'nden hukuk mastirini almistir. Hobileri arasinda kosmak/spor yapmak, kitap okumak, ve sehayat etmek vardir.

Duygu UĞUN

History Teacher / Student Coach
Her tarihçinin anlatacak bir öyküsü vardır; fakat onu yazılı kanıtlarla anlatmak kitlenin ilgisini daha da artırır. Tarih tutkumu sizlerin sayesinde daha çok kişiye ulaştırarak, gençlere yol gösterecek bir kılavuz olmak istiyorum. Geçmişe biraz daha dönüp özgeçmişimden bahsetmek isterim. 1981 Tarsus doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Tarsus’ta yaptıktan sonra 2001 de Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde Tarih eğitimine başladım. 2005'te lisans eğitimimi tamamlayıp aynı üniversitenin Eğitim Fakültesinde başladığım Tarih Öğretmenliği alanında Tezsiz Yüksek Lisansı’mı 2007 de tamamladım. 17 yıldır çeşitli özel eğitim kurumlarında Tarih Öğretmenliği yapmaktayım. Şu an Adana’nın en seçkin eğitim kurumlarından olan Gündoğdu Vakıf okullarından Adana Gündoğdu Kolejinde görev yapmaktayım. Ayrıca 2018 yılında Başkent Üniversitesinden Eğitim Koçluğu sertifikası aldım.

Mehmet ÖZTÜRK

Chief Technology Officer (CTO)
İçel Anadolu Lisesi ve Yıldız Teknik Üni. Endüstri Müh. mezunu, Üsküdar Üni. Sosyoloji yüksek lisansı devam ediyor. 15 yıldır Finans teknolojileri alanında farklı rollerde yürüttüğü kariyerine Türk Ekonomi Bankasında başlayıp, Yapı Kredi, Türkiye Finans, Turkcell gibi uluslararası firmalarda çalıştı. Supery Logistics isimli startup girişiminde kurucu ve CTO olarak görev aldı. Vodafone Finansman A.Ş. deki CTO gorevini halen sürdürmektedir. Profesyonel bir mucit ve kürek sporcusu olan Mehmet'in özellikle finans teknolojileri üzerine 20'den fazla patentlenmiş icadı ve Türkiye Kürek Şampiyonalarında kazandığı 4 tane madalyası bulunuyor. Sabah gazetesinde Latin Amerika kültürü ve ekonomisi üzerine makaleler yazıyor. ingilizce ve ispanyolca biliyor. Mümkün olduğunca okumayı, seyahat etmeyi ve en önemlisi de üretmeyi çok seviyor.

Tuluhan TEKELİOĞLU

Television presenter
Tuluhan Tekelioğlu, 5 Mart 1970 tarihinde Fransa, Tours’da doğmuştur. Balkan Tekelioğlu (d.1978) adında müzisyen kardeşi vardır. Prof.Dr.Yavuz Tekelioğlu babasıdır. Babası Fransa Montpellier 1 Üniversitesi’nde doktora öğrenimini yaptığı sırada dünyaya gelmiştir. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun olmuştur. İletişim fakültesinden mezun olmama rağmen ekonomi mastırı yapmak için Fransa‘ya gitti. Ama bir sebeple Gökşin Sipahioğlu ile tanıştı ve mastırını sonlandırmadan yarıda bıraktı. Gazeteci, Fotoğrafçı Gökşin Sipahioğlu‘nun Paris’te kurduğu Sipa Press‘te gazetecilik hayatına başladı. Onun yanında 2 sene çalıştıktan sonra İstanbul‘a döndü. 1994 – 2001 yılları arasında Hürriyet gazetesinde çalıştığı sırada Kenya‘daki Kakuma Mülteci Kampı’nda BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) yararına gönüllü hizmet etti ve edindiği deneyimleri yazı dizisi olarak Hürriyet gazetesinde yayınladı.

Tunç ALTIOK

Ortodontist
30 Haziran 1967 tarihinde Ankara’da doğdum. Ankara Namık Kemal İlkokulu’ndan mezun olduktan sonra 1979 – 1985 yılları arasında T.E.D Ankara Koleji Vakfı Özel Ortaokulu ve Lisesi’nde büyük bir sevgi ve Kolejli olmanın gururu ile okuyup mezun oldum. 1985 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde okudum ve 1991 yılında mezun olarak aynı yıl Ankara Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı’nda doktora eğitimine başladım. 1998 yılında ORTODONTİ BİLİM DOKTORU ünvanı aldım ve 2008 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı’nda sürdürdüğüm akademik kariyerimi kendi isteğim ile sonlandırdım. 2008 yılından bu yana Serbest Ortodonti Uzmanı olarak hizmet vermekteyim. 28 yıllık aktif ortodonti deneyimi içerisinde, Mandibuler (alt çeneye ait) işlev bozuklukları ve bunların ortopedik tedavileri, TME (Alt Çene Eklemi) hastalıkları ve tedavileri uzmanlık ve özel ilgi alanımdadır.

Organizing team

Zeynep Ilgın
Bilgi

Mersin, Turkey
Organizer

Berna
Dutlu

Mersın, Turkey
Co-organizer
 • Bilge Su Bayramoğlu
  Team member
 • Eylül Eken
  Team member
 • Mehmet Kiper
  Curation
 • Yusuf Can Uzun
  Team member