IIIMickiewiczSchool
x = independently organized TED event

Theme: Absurd?

This event occurred on
October 22, 2021
Katowice, Śląskie
Poland

TEDxIIIMickiewiczSchool jest konferencją dla ambitnej i otwartej na nowe perspektywy młodzieży z całego kraju. Spoiwem dla przedstawicieli pozornie niepowiązanych ze sobą dziedzin. Źródłem innowacji poprzez wymianę unikalnych doświadczeń między wyjątkowymi na swój sposób uczestnikami.
Cenimy ekscentryzm - to on dowodzi kreatywności i rozwojowi.
Technologia, literatura, muzyka, fizyka, dziennikarstwo - Absurd? My to połączymy.

Pałac Młodzieży
Mikołowska 26
Sala teatralno-kinowa
Katowice, Śląskie, 40-066 Katowice
Poland
Event type:
Youth (What is this?)
See more ­T­E­Dx­I­I­I­Mickiewicz­School events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Agnieszka Zalewska

Profesor nauk fizycznych, członkini Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, była dyrektor rady CERN
Agnieszka Zalewska jest profesorem nauk fizycznych i członkinią Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Specjalizuje się w fizyce wysokich energii, jest badaczką neutrin i ciemnej materii. Została pierwszą osobą z Polski i pierwszą kobietą w historii, którą wybrano na przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) zlokalizowanej na obrzeżach Genewy. Miejsce to jest największym laboratorium naukowym w Europie, w którym stworzono największy na świecie akcelerator cząstek znany jako Wielki Zderzacz Hadronów oraz potwierdzono odkrycie bozonu Higgsa. Pani profesor Agnieszka Zalewska pełniła funkcję przewodniczącej Rady CERN w latach 2013-2015. Współinicjowała powstanie Polskiej Grupy Neutrinowej, a także była kierownikiem grup badawczych związanych z eksperymentami DELPHI, ICARUS, T2K. W 2005 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast w 2017 otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Arkadiusz Klej

Twórca czterostronnego pianina napędzanego sztuczną inteligencją, pokazującego różne ścieżki rozwoju SI
Arkadiusz to pasjonat przekazywania wiedzy i projektowania. Jego pomysły były prezentowane w m.in: w Centrum Nauki Kopernik i Gdynia Design Days. W swojej prelekcji opowie o zaletach krytycznego myślenia o otaczającej nas technologii. Zaproponuje wyjście ponad utratą opozycję technofobia-technofilia.

Bruno Widawski

Społecznik, aktywista, dandys, niepoprawny marzyciel, uczeń III Liceum Ogólnokształcące im.A. Mickiewicza w Katowicach
Bruno to pochodzący z Katowic lekko ekscentryczny dandys, dla którego dobra wizja jest lepsza niż jakakolwiek personalna korzyść. Niepoprawny marzyciel, który lubi zmieniać otaczającą go rzeczywistość. Hobbystycznie organizuje bale charytatywne, kluby dyskusyjne, pisze eseje filozoficzne i bawi się sztuką i architekturą. Nieustannie dąży do poznania siebie, a fascynują go ludzie i ich historie. Lubi co robi, robi co lubi - były lub obecny redaktor czterech stacji radiowych (m.in. Radio Katowice czy Radio Egida), uczestnik debat oksfordzkich, obrad Europejskiego Parlamentu Młodzieży, delegat na konferencjach Model United Nations oraz Model European Union, uczestnik konferencji oraz szczytów - COP 24, Carbon Footprint Summit, LCOY, Transatlantic Future Leaders Forum.

Jacek Sienkiewicz

Członek zespołu "Kwiat Jabłoni"
Jacek Sienkiewicz jest współtwórcą jednego z najpopularniejszych folk-popowych zespołów młodego pokolenia - “Kwiatu jabłoni”, którego muzykę wzbogaca o swój wokal oraz grę na mandolinie. Utwór “Dziś późno pójdę spać” zdobył ponad 30 milionów wyświetleń na platformie Youtube, a drugi album grupy zatytułowany “Mogło być nic” znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia najlepiej sprzedających się płyt w Polsce, zapewniając sobie tym samym status złotej płyty. Muzyczna kariera Jacka Sienkiewicza obfituje w występy na największych i najważniejszych polskich festiwalach, takich jak Pol'and'Rock, Open'er czy Enea Spring Break, a entuzjaści jego muzyki mogą cieszyć się współpracą zespołu z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej.

Justyna Posłuszna

Biolog molekularny, pasjonatka dietetyki, psychologii i biochemii człowieka, autorka książki „Integralne podejście do chorób nowotworowych”
Justyna to autorka licznych szkoleń z zakresu dietetyki i książki „Integralne podejście do chorób nowotworowych”. Zwolenniczka holistycznego podejścia do zdrowia.

Kasia Sienkiewicz

Członkini zespołu "Kwiat Jabłoni"
Katarzyna Sienkiewicz jest wokalistką zespołu “Kwiat Jabłoni”, który współtworzy z bratem. Twórczość cieszącego się rosnącą popularnością rodzeństwa na Instagramie śledzi ponad sto tysięcy obserwatorów, a przebój “Dziś późno pójdę spać” odtworzony został ponad 30 milionów razy przez użytkowników platformy Youtube. Córka gitarzysty “Elektrycznych gitar”,Jakuba Sienkiewicza, w 2019 występowała na największych polskich festiwalach, takich jak Pol'and'Rock, Open'er czy Enea Spring Break. Album “Mogło być nic” w 2021 roku zadebiutował na pierwszym miejscu zestawienia najlepiej sprzedających się płyt w Polsce i w niecały miesiąc od premiery uzyskał status złotej płyty. Wraz z bratem artystka została wyróżniona na gali Mateuszów Trójki oraz nominowana w plebiscycie Róże Gali.

Mateusz Urbanowicz

Malarz i ilustrator cyfrowy, twórca filmów anime pracujący w Comix Wave Films
Mateusz Urbanowicz jest pochodzącym ze Śląska malarzem i ilustratorem cyfrowym tworzącym animacje, komiksy i filmy krótkometrażowe. Ukończył grafikę komputerową na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Jest również absolwentem Kobe Design University - uczelni, którą ukończył z wyróżnieniem w zamian za stworzenie krótkometrażowego filmu animowanego pt. “Right Places”. Mieszka w stolicy Japonii, Tokio, gdzie od 2013 pracuje dla studia Comix Wave Films zajmującego się produkcją anime (japońskiego gatunku filmowego popularnego obecnie na całym świecie). Tworzy on rysowane cyfrowo tła do seriali telewizyjnych, filmów i reklam związanych z anime. Pracował przy produkcji filmu fantasy “Your Name” w reżyserii Makoto Shinkai, który w 2017 roku otrzymał nagrodę Japońskiej Akademii Filmowej w kategorii “najpopularniejszy film”. “Your Name” stał się czwartym najlepiej zarabiającym filmem w Japonii wszech czasów - na całym świecie zarobił on blisko 360 milionów dolarów.

Michał Rusinek

Polski literaturoznawca, pisarz, były sekretarz Wisławy Szymborskiej
Profesor na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista od retoryki, tłumacz, pisarz, felietonista. Autor i miłośnik literatury purnonsensu. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Specjalizujący się w teorii literatury pisarz jest zarówno profesorem, jak i adiunktem w Katedrze Teorii LIteratury na Wydziale Polonistyki UJ, a od 2019 roku jest członkiem Rady Języka Polskiego VII kadencji. Przez piętnaście lat pełnił funkcję osobistego sekretarza Wisławy Szymborskiej, stając się autorem nazw żartobliwych gatunków literackich stworzonych przez noblistkę, takich jak obwódką i moskalik. Dwukrotnie wyróżniony został w konkursie “Świat przyjazny dziecku”, a jego “Wierszyki domowe” uzyskały tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY oraz zostały wpisane na listę Białych Kruków - White Raven.

Patryk Chilewicz

CEO Vogule Poland, bloger internetowy i dziennikarz prasowy, aktywista LGBTQ+
Patryk Chilewicz pracował w brukowcu, sprzedawał buty i podawał szampana Beacie Kozidrak – powiedziała mu wtedy, że jest fajny. Niespecjalnie w to uwierzył i wciąż czuje potrzebę udowadniania sobie i innym, że taki właśnie jest. Dlatego już od dziesięciu lat zatruwa życie celebrytom (a ci albo go uwielbiają, albo nienawidzą). Kocha kotki i marzy o wyprowadzce z Ziemi. W wolnych chwilach miewa ataki paniki lub czyta komiksy o kaczkach.

Przemysław Stupnowicz

Polski lekkoatleta specjalizujący się w maratonach, Wicemistrz Świata w Nordic Walking na dystansie półmaratonu w kategorii 18-29 lat, autor książek: "Kod zwycięstwa" oraz "Jak ultramaratończycy pokonują swoje słabości".

Tomasz Dietl

Polski naukowiec oraz specjalista w spintronice, profesor nauk fizycznych.
Specjalista w dziedzinie fizyki półprzewodników, niskich temperatur, magnetyków i materii topologicznej oraz spintroniki i nanotechnologii. Jest profesorem w Instytucie Fizyki PAN, gdzie kieruje Międzynarodowym Centrum Badawczym MagTop, oraz w Zaawansowanym Instytucie Badań Materiałowych Uniwersytetu Tohoku w Japonii. Uznanie zdobył dzięki pionierskim teoretycznym i doświadczalnym badaniom półprzewodników ferromagnetycznych oraz za rozwój metod kontroli uporządkowania magnetycznego i kwantowej lokalizacji nośników. Otworzyło to drogę do powstania nowych dziedziny nauki: spintroniki półprzewodnikowej i fizyki materii topologicznej. W rankingu przygotowanym przez badaczy Uniwersytetu Stanforda zajął drugie miejsce w kategorii najczęściej cytowanych polskich naukowców na świecie (2020). Laureat Nagród Marii Skłodowskiej-Curie (1997), Alexandra Humboldta (2003), Europejskiego Towarzystwa Fizycznego Agilent Europhysics Prize (2005) oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2006).

Zuzanna Marciniak

Działaczka społeczna, uczennica programu Matury Międzynarodowej w III Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Katowicach
W lutym 2020 roku założyła TeenCademy – program mentoringowy zwalczający problem asymetrii informacji na płaszczyźnie edukacyjno-rozwojowej. Zuzanna w 2020 roku dzięki Rich Banasikowski Memorial Scholarship wyjechała na roczne stypendium do Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskała międzynarodową perspektywę na edukację i działalność społeczną, będąc w zarządzie młodzieżowej organizacji klimatycznej Zero Hour Ohio. Jest także m.in. Mistrzynią Polski w krasomówstwie, zwyciężczynią krajowego konkursu I Know America i laureatką programów mentoringowych MyOXperience, Our Future Foundation oraz Project Stany. Ukończyła The International Summer School in American Law, Politics, and Economy - letnią szkołę dla studentów i doktorantów prawa. Swoje umiejętności dziennikarskie rozwijała przy wsparciu m.in. reporterów the New York Times, the Washington Post i POLITICO, jako uczestniczka kursu Political Commentary prestiżowej The School of The New York Times.

Organizing team

Dominika
Flaga

Katowice, Poland
Organizer

Aleksandra
Jablonska

Co-organizer
  • Kamil Korus
    Curation
  • M R
    Curation
  • Mariusz Kuchta
    Marketing/Communications
  • Mateusz Szostek
    Marketing/Communications