UniversityofGdansk
x = independently organized TED event

Theme: WAVE

This event occurred on
June 11, 2021
Gdańsk, Pomorskie
Poland

Remember when you felt a sudden shift in perspective? The big “aha” when you saw a pattern in what was once pure chaos? Wave of inspiration. Wave of emotions. Wave of change.

Mindful of its transformative power, we’ve decided to make WAVE the official theme of TEDxUniversityofGdansk.

12 TEDxSpeakers will soon challenge, amaze and help us catch the wave to BE the change the world needs to start afresh. Let’s wave!

Neofilologia UG
Wita Stwosza 51
Ground floor
Gdańsk, Pomorskie, 80-312
Poland
Event type:
University (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Universityof­Gdansk events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Anna Miler

Anna Miler szczególną uwagę poświęca zagadnieniom związanym ze sprawami kobiet. Jako współautorka programu mentoringowego “Kobiety też budują statki”, wspiera społeczności kobiet zaangażowanych w branżę morską i logistyczną. Głęboką wiedzę historyczną na temat roli kobiet w polskim przemyśle okrętowym wykorzystuje w licznych działaniach społecznych. Stworzyła herstoryczne koncepcje takich projektów jak “Stocznia jest Kobietą...”, „Metropolitanka” i „Women for Democratic (R)evolution”. Jest także autorką trasy Stoczniowego Spaceru Kobiet i przewodniczką wycieczek po dawnych terenach stoczni. Obecnie pisze rozprawę doktorską o życiu codziennym kobiet zatrudnionych w Stoczni Gdańskiej. W 2018 roku współkoordynowała projekt “100 kobiet na 100-lecie praw wyborczych”, w wyniku którego powstała baza 100 biografii kobiet zasłużonych dla Pomorza. Była też członkinią Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania I kadencji. Na co dzień pracuje w Stowarzyszeniu Arteria oraz w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER

Cezary Obracht-Prondzyński

Cezary Obracht-Prondzyński, z wykształcenia historyk, socjolog i antropolog, to nie tylko uczony i badacz, ale także działacz społeczny, zaangażowany w rozwój i animację lokalnej społeczności. Często porusza problematykę mniejszości narodowych i etnicznych, kulturowych problemów współczesności, kultury Kaszub i Pomorza oraz polityki regionalnej. Jest autorem wielu książek, prezesem Zakładu Antropologii Społecznej na University of Gdansk, Instytutu Kaszubskiego, współorganizatorem Bytowskiego Forum Animatorów Kultury i członkiem rad muzealnych w Bytowie i Gdańsku. A to zaledwie fragment jego imponującego życiorysu! Więcej o osiągnięciach, działaniach i publikacjach Cezarego możecie przeczytać na www.cezaryop.com.

Jacek Kłosiński

„Fajnie na swoim”, czytamy na blogu www.klosinski.net, którego autorem jest Jacek Kłosiński. Jacek niezależność ma we krwi. Już jako nastolatek stawiał pierwsze kroki jako freelancer. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Gdańskim współtworzył agencję brandingową, a teraz pomaga innym, którzy chcą tak jak on pracować na swoim. 🌊 Jacek uważa, że własna mała firma to dobry sposób na życie. Żeby prowadzić ją mądrze, potrzeba jednak sporo umiejętności. Właśnie dlatego Jacek dzieli się swoim doświadczeniem na blogu, w szkoleniach i świetnej książce “Metoda Tęczówki”.

Jacek Piskozub

Jacek Piskozub jest fizykiem morza, profesorem w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie i światowej sławy ekspertem z zakresu wpływu zmian klimatycznych na morza i oceany. Jacek od lat bada wpływ cyrkulacji oceanicznej oraz wzajemnego oddziaływania morza i atmosfery na klimat. W swoich badaniach przygląda się m.in. zachowaniom cząsteczek na powierzchni mórz, a także koncentracji, rozmieszczeniu i dystrybucji aerozoli nad powierzchnią mórz. Głos Jacka Piskozuba jest jednym z donośniejszych w dyskusji na temat wpływu człowieka na globalne ocieplenie. W zeszłym roku zajął w tym temacie mocne stanowisko podczas Gdańskiego Forum Zmian Klimatu. Twierdzi, że tempo obserwowanych przez nas procesów klimatycznych jest znacznie szybsze od naturalnych procesów, jakie historycznie zachodziły na kuli ziemskiej, a jedyne rozwiązanie tego problemu to jak najszybsze ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Kaja Kędzioł i Pola Biblis

Kaja Kędzioł i Pola Biblis to współzałożycielki zrzeszającej młodych aktywistów z Pomorza "Młodej Zarazy". 🌊 Młoda Zaraza powstała w 2019 roku z połączenia inicjatyw tj. Strajk Uczniowski, Młodzi Ponad Podziałami i Trójmiejski Strajk Klimatyczny. Kolektyw organizuje demonstracje, dyskusje i happeningi, a także prowadzi blog z autorskimi tekstami publicystycznymi. 📣 “Buntujemy się, reagujemy, robimy zamieszanie”, a to wszystko, żeby aktywnie kształtować przyszłość świata i inspirować rówieśników, aby odważyli się robić to samo. 🌍

Katarzyna Chmur

Wychowana w wielokulturowym Bielsku Podlaskim, tyglu polskości i prawosławia, od dziecka szuka własnej ścieżki. Obecnie kończy studia na kierunku Chemia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego oraz śpiewa w chórze Gedanum Orthodoxum (Prawosławna liturgia w języku polskim - Gdańsk). Gra na fortepianie, śpiewa, uwielbia tworzyć i ma duszę poetki. Z zaangażowaniem i charyzmą przewodziła Naukowemu Kołu Chemików UG. Występowała na konferencjach o tematyce chemicznej i popularnonaukowej. Specjalizacja? Nie ten adres - prowadzone przez Kasię badania łączą tyle dziedzin chemii, że sama nie umie jednoznacznie ich zakwalifikować. “Nie szukam swojego miejsca na świecie – ja je sobie tworzę,” tymi słowami Kasia Chmur wprowadza nas w autorską opowieść o poszukiwaniu tożsamości, słuchaniu siebie i życiu na własnych warunkach.

Krystyna Bieńkowska-Szewczyk

Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk zawodowo związana jest z Uniwersytetem Gdańskim i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie kieruje Zakładem Biologii Molekularnej Wirusów na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii. W swojej karierze odbyła staże w Instytucie Biologii im. Maxa Plancka w Tybindze, na Uniwersytecie Kalifornijskim, Uniwersytecie Utah oraz w Instytucie Zootechniki i Zdrowia Zwierząt w Holandii. Kierowała grantami naukowymi oraz grupami partnerskimi w ramach międzynarodowych projektów finansowanych z Programów Ramowych UE, m.in. polską częścią projektu HEPACIVAC, który miał na celu wynalezienie szczepionki przeciwko wirusowi HCV. Przewodniczyła także zespołowi ds. molekularnej wirusologii, który we współpracy z laboratorium prof. Teda Huppa z Uniwersytetu w Edynburgu doprowadził do powstania w Gdańsku Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi. Od marca 2020 jest członkinią ministerialnego zespołu doradczego dot. COVID-19.

Krzysztof Łukaszuk

Krzysztof Łukaszuk to naukowiec i lekarz. Rozwija diagnostykę laboratoryjną (w tym genetyczną) i skutecznie pomaga parom w spełnieniu marzeń o rodzinie. Polski prekursor diagnostyki preimplantacyjnej i badań genetycznych w kierunku predyspozycji do chorób. Z pasją do nauki i nowych rozwiązań, konsekwentnie realizuje wizję, by zmieniać świat i życie ludzi na lepsze. Krzysztof to nie tylko wybitny ginekolog-położnik, ale też endokrynolog oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Ma 28-letni staż w diagnostyce laboratoryjnej! Wystąpił na 45 konferencjach naukowych, a jego rozległą wiedzę potwierdza ponad 150 publikacji, których jest autorem lub współautorem.

Lidia Chomicz-Mańka

Lidia Chomicz-Mańka wybrała karierę chemiczki, chcąc dla ludzkości coś dobrego. Fascynuje się „podglądaniem” zachowania cząsteczek na poziomie pojedynczych reakcji. Gdyby sama była cząsteczką – dowiedziałaby się wreszcie, co zrobić, żeby zostać skutecznym lekiem przeciwnowotworowym. Lidia jest członkiem Zespołu Sensybilizatorów Biologicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Zespół opracowuje nowe, skuteczne radiosensybilizatory – leki przeciwnowotworowe, które miałyby zwiększyć skuteczność radioterapii przez uczulenie komórek rakowych na działanie promieniowania.

Marta Jurczyk

Edukatorka seksualna, pedagożka specjalna i społeczna, trenerka dramy pedagogicznej - zaledwie kilka tytułów nie opisze w pełni postaci Marty Jurczyk 👩🏼🏫 To ceniona wśród swoich pacjentów terapeutka skutecznie zgłębiająca sferę sprawności w seksualności. Dużo uwagi poświęca w swojej pracy badaniom seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Monika Zawadzka

Monika Zawadzka jest architektką i antropolożką kulturową. Badaczka, edukatorka, projektantka, autorka tekstów. Profesora na gdańskiej Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie na kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych prowadzi pracownię Architektura Miasta, a także kursy antropologii kulturowej, antropologii miejsca i rzeczy oraz laboratoria antropologiczne. Zajmuje się fenomenem miasta typu europejskiego, sposobami formowania jego przestrzeni publicznych, a w szczególności ulicą, wraz z kształtującymi ją fasadami budynków. Monika ma duszę miejskiej poetki, a jej troskliwy stosunek do doświadczania, badania i projektowania przestrzeni ilustruje cytat: „Opowiadam o miastach, które zawsze mam przy sobie. Gdzie nie pójdę – one ze mną. Wilno, Gdynia, Stambuł, Lizbona, Rijeka, Ryga, Praga, Porto, Sztokholm, Odessa, Gdańsk, Barcelona, Poznań, Wenecja. Jest ich jeszcze więcej. Każde z nich rysowałam, mierzyłam, dotykałam – weszły mi pod skórę, wcisnęły się pod powieki. I zostały”.

Natasza Kosakowska-Berezecka

Natasza Kosakowska-Berezecka bada, co sprawia, że ludzie stają się bardziej otwarci na różnorodność i wspierają równość. Natasza jest psycholożką międzykulturową i mediatorką. To m. in. z jej inicjatywy na Uniwersytecie Gdańskim powstał Zakład Psychologii Międzykulturowej i Rodzaju, którego jest kierowniczką. Kieruje również konsorcjum badawczym Towards Gender Harmony (https://lnkd.in/dvn4zuq), gdzie wspólnie z 150-osobowym zespołem z całego świata bada współczesne rozumienie kobiecości i męskości oraz stereotypy płci w ponad 60 krajach. W 2017 praca naukowa Nataszy została wyróżniona przez jury konkursu Sukces.pisany.szminką w Kategorii Nauka i Biznes, podkreślano „szczególną wartość jej badań dla innowacji społecznych wyprzedzających epokę oraz budowania różnorodności w biznesie”. O równości płci mówi jako o wspólnej sprawie, która jest ważna nie tylko dla kobiet, a w różnorodności dostrzega również falę - mieszające się części składowe, które “choć różne, mogą współpracować we wspólnym nurcie”.

Organizing team

Miłosz
Wojtyna

Gdańsk, Poland
Organizer

Justyna
Burzyńska

Co-organizer