Marszałkowska
x = independently organized TED event

Theme: Summerize

This event occurred on
August 30, 2020
Warszawa, Mazowieckie
Poland

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W 10., JUBILEUSZOWEJ EDYCJI TEDXMARSZAŁKOWSKA. KAMERALNA IMPREZA (ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ), JEDNA Z NIEWIELU NA ŚWIECIE POD GOŁYM NIEBEM. I TO W SAMYM SERCU WARSZAWY!

Konferencje spod znaku TEDx od ponad 10 lat organizowane są na całym świecie na licencji prestiżowej, amerykańskiej konferencji TED (www.ted.com). Ich znakiem rozpoznawczym są śmiałe i poruszające wystąpienia, oglądane i udostępniane w sieci przez rzesze internautów. Nieodmiennie kojarzą się one z innowacją, pozytywnym myśleniem i wysoką jakością.

TEDxMarszałkowska to jedna z tysięcy imprez na świecie, organizowanych pod szyldem TED.com. Działamy od roku 2014, do tej pory zorganizowaliśmy już 9 różnych imprez (standardowe, dla młodzieży, kameralne, etc.), zatem kolejne spotkanie będzie dla nas także „jubileuszowe”, bo 10! Hasło Summerize nawiązuje do lata, jak również do podsumowań, które będą także miały odzwierciedlenie w prezentowanych tematach.

Unikatowością TEDxMarszałkowska jest docieranie do publiczności różnego typu, lecz zawsze we współpracy z prestiżowymi instytucjami bądź ciekawymi miejscami. Do tej pory nasze imprezy odbywały się m.in: w sali kinowej budynku Muzeum Niepodległości, na praskim Kampusie Google, w Klubie Komediowym na Pl. Zbawiciela. Jako pierwszy europejski TEDx i jeden z bardzo niewielu na świecie, zorganizowaliśmy imprezę w zakładzie karnym (w nieistniejącym już areszcie przy ul. Rakowieckiej), a także na squacie (ADA Puławska).

Spotkania trwają zwykle kilka godzin. Są bezpłatne dla publiczności. Organizatorzy są na bieżąco z nowinkami świata TED, uczestnicząc m.in. w specjalnych warsztatach dla organizatorów TEDx (np. TEDxWeekend Roma 2019 czy TEDGlobal Geneva 2015).

Jako jeden z bardzo niewielu TEDxów na świecie działamy w 100% „zerobudżetowo”, społecznie i niezależnie – wszyscy organizatorzy i wolontariusze pracują całkowicie za darmo, nie mamy sponsorów, korzystamy z bezpłatnie udostępnianych nam przestrzeni, jedynie kilka firm wspomaga nas rzeczowo (np. drukując nasze materiały reklamowe czy też przekazując przekąski); nierzadko podczas eventów organizujemy zbiórki (np. misiów dla warszawskich szpitali dziecięcych czy ubrań i książek dla warszawskich noclegowni).

Nasze imprezy charakteryzują się poruszaniem ważnych, choć często niszowych, tematów społecznych. Nie interesuje nam glamour charakteryzujący niektóre podobne imprezy, który zwykle nie przekłada się na użyteczność społeczną spotkań.

Do tej pory na scenach TEDxMarszałkowska prezentowane były m.in. tematy z następujących dziedzin: Społeczeństwo, Psychologia, Różnice kulturowe, Nauka, Przyroda, ekologia i wegetarianizm, Sztuka, Zdrowie... Nasi speakerzy mówili m.in. o eksplorowaniu kosmosu, niepełnosprawnościach (m.in. tangu dla osób niewidomych czy savoir vivre wobec takich osób), mniejszościach kulturowych w Polsce (Wietnamczycy, Ukraińcy), wielowymiarowo o kreatywności, sztuce ulicznej, kulturowej względności postrzegania czasu, młodzieży w polityce, inteligencji, własnej przestrzeni, mowie nienawiści czy sporcie i biznesie.

Naszym eventom towarzyszy zwykle część artystyczna, do tej pory m.in. muzyka meksykańska, taniec i muzyka flamenco oraz mini-warsztaty, np. jak samodzielnie w domu przygotować dobrą kawę czy też warsztaty pierwszej pomocy.

Występujący są specjalistami w swojej dziedzinie, choć zasadniczo nie są celebrytami, mówcami motywacyjnymi ani coachami, gdyż nie o to w imprezach TED chodzi. Gościliśmy jednak także u siebie znane osoby, profesjonalistów w swoich dziedzinach m.in. panią doktor Dorotę Sumińską oraz pana Marka Kamińskiego, a ze „świata celebryckiego” panią Iwonę Cichosz (zanim stała się celebrytką dzięki udziałowi w Tańcu z gwiazdami).

CBF Nowy Świat
Patio Giełdy Warszawskiej
Nowy Świat 6/12
Warszawa, Mazowieckie, 00-400
Poland
Event type:
Standard (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Marszałkowska events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Agnieszka Czajkowska-Wendorff

Psycholog i psychoterapeuta
Agnieszka Czajkowska-Wendorff. Wykładowca, mentorka Fundacji Kobieta Niezależna i Fundacji Firmy Rodzinne. Specjalistka w pomocy osobom, które doświadczyły przemocy psychicznej. Autorka warsztatu stacjonarnego i online "Wzmocnij poczucie własnej wartości", wykładów na temat depresji młodzieży oraz materiałów dla rodziców, które pomagają rozwijać poczucie własnej wartości u dzieci. Członkini Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu. Pasjonatka rozwoju osobistego: w poszukiwaniu swojej ścieżki zawodowej ukończyła 5 kierunków studiów (prawo-studia magisterskie, politologia-licencjat, język angielski-licencjat, psychologia-studia magisterskie, psychodietetyka studia podyplomowe). Pracuje w gabinecie prywatnym, Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz prowadzi sesje on-line. Współpracuje ze szpitalami, firmami, jest zapraszana jako prelegentka na konferencje, wystąpiła w Europarlamencie.

Alexis Angulo

Meksykański polonista i dziennikarz
Alexis Angulo. Twórca hiszpańskojęzycznego podcastu i platformy internetowej “Proyecto Polonia”. Studiował dziennikarstwo na Universidad Nacional Autónoma de México. Jest absolwentem Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych na Uniwersytecie Śląskim.

Leszek Dobrowolski

Informatyk, wikipedysta, esperantysta
Leszek Dobrowolski. Z zawodu i wykształcenia architekt oprogramowania; od 2005 roku z przerwami redaktor polskiej Wikipedii. Wykonał blisko 10 tys. edycji. Główny autor kilkuset haseł, m.in. z zakresu krajoznawstwa, enologii, architektury, kultury i sztuki. Uwielbia też bieganie, architekturę współczesną i kino europejskie XX wieku. Marzy, by w rozrastającym się cyfrowym społeczeństwie każdy miał łatwy dostęp do wiarygodnych informacji i mógł się nimi bez przeszkód dzielić. W ramach aktywności obywatelskiej był m.in. prelegentem DKF i członkiem zespołu organizacyjnego seminariów filmowych, przewodniczącym amatorskiego chóru, jurorem festiwali filmów dla młodzieży, członkiem zarządu uniwersyteckiego samorządu, stowarzyszeń związanych z promocją ruchu rowerowego, aktywnym uczestnikiem społeczności couchsurfingu w Warszawie i współorganizatorem wydarzeń dla miłośników esperanto.

Magdalena Białecka

Kompozytorka, pianistka, organistka
Magdalena Białecka. Absolwentka wydziału II fortepianu, klawesynu i organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Jakubczaka. Dzięki zaproszeniu prof. Gefferta po udziale w Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Petra Ebena w Opavie studiowała również w ramach stypendium w jego klasie organów w Hochschule für Musik und Tanz Köln. Trzykrotnie otrzymała stypendium Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie na udział w Letniej Akademii Organowej w Stuttgarcie oraz w Kursie Organowym w Obermarchtal w latach: 2013, 2015 i 2017, jak również brała udział czynny w ponad czterdziestu organowych kursach mistrzowskich w Polsce, Niemczech, Francji, Danii, Chorwacji, Anglii. Otrzymała II miejsce oraz nagrodę specjalną Gazety Wyborczej w konkursie na najlepszą recenzję muzyczną organizowanym przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki 21.04.2012 roku. W efekcie pracowała jako krytyk muzyczny w Młodzieżowej Gazecie Muzycznej w latach 2012-2014.

Zofia Bednarczyk

Ekspertka w dziedzinie badań foresightowych
Zofia Bednarczyk. Na co dzień pracuje jako kierowniczka ds. badań w firmie 4CF specjalizującej się w foresighcie strategicznym, gdzie odpowiada za planowanie oraz realizację projektów badawczych w dziedzinie myślenia strategicznego i studiów nad przyszłością. Tworzy narzędzia i projektuje procesy analityczne. Pracowała na rzecz licznych krajowych i międzynarodowych podmiotów z sektora prywatnego i publicznego, dostarczając wglądów w bliższą i bardziej odległą przyszłość. Realizowała także projekty edukacyjne w zakresie przedsiębiorczości oraz kompetencji w dziedzinie przyszłości. Prywatnie zainteresowana jest tematami zrównoważonego rozwoju, kapitału społecznego oraz przeciwdziałania zmianom klimatu. Chociaż jest wegetarianką z długim stażem, to uwielbia polować.... z aparatem fotograficznym na ptaki i inne mniej płochliwe zwierzęta.

Zofia Pawelska

Aktywistka
Zofia Pawelska. W 2016 roku założyła inicjatywę Lab Rescue – adopcje zwierząt laboratoryjnych, której celem jest nawiązywanie współpracy z laboratoriami i szukanie domów dla zwierząt po doświadczeniach. Ratowaniem zwierząt i przyrody zajmuje się właściwie od zawsze: przez 10 lat była wolontariuszką w schronisku, jeździła do Puszczy Białowieskiej działać przeciwko wycince, wspiera także ruch antyłowiecki oraz ruchy klimatyczne. Na co dzień pracuje w Fundacji WWF, gdzie zajmuje się ochroną rzek. Ostatnio rozwija się również od strony artystycznej: robi biżuterię z roślin oraz maluje.

Organizing team

Maja
Zawierzeniec

Warsaw , Poland
Organizer

Piotr
Ćwiek

Warsaw, Poland
Co-organizer