Youth@AFL
x = independently organized TED event

Theme: Değişim

September 30, 2020
1:30pm - 5:30pm +03
(UTC +3hrs)
Efeler/AYDIN, Aydın
Turkey
This event is open to the public.
Tickets are available.

Her gün,her hafta pek çok şeyi değiştiririz hayatımızda.Mesela yeni şeyler öğreniriz,fikirlerimiz değişir.Bunları bir araya getirir bakış açımızı değiştiririz.Üzerimizdeki kıyafeti beğenmedik mi? Hemen değiştiririz.Karşımızdaki insanları değiştirmeye çalışırız.Sorunun cevabını yanlış mı bulduk ?Hemen işaretlediğimiz şıkkı değiştiririz.Peki hayatımızın bu kadar içinde olan bu "değişim" nedir?

Biz de hepimizin çok iyi bildiği bu konuyu ele alarak değişim temalı bir TedX düzenliyoruz.Ve belki de daha önce hiç bakmadığımız yeni pencereler keşfedip alanında uzman konuşmacılarla değişime olan bakış açımızı değiştiriyoruz.

Aydın Kültür Merkezi
Hasanefendi-Ramazan Paşa Mahallesi, 1913. Sok. No:67
Konferans Salonu
Efeler/AYDIN, Aydın, 09100
Turkey
Event type:
Youth (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Youth@­A­F­L events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Ali Raşit AKALP

Öğrenci
Ali Raşit AKALP 2002 yılında İzmir'de dünyaya geldi. 2005 yılında Söke'ye taşındı ve ilkokulu burada tamamladı. 2016 yılında Başak Koleji'nde ortaokulu tamamladı ve Aydın Fen Lisesi'nde eğitimine devam etti. Lisede TÜBİTAK proje yarışmalarına iki kez coğrafya alanından katıldı. Aydın Fen Lisesi öğrenci grubu Genç Liderler Toplululuğu Yönetim Kurulunda iki yıl yer aldı. Bir bisiklet tutkunu olarak Salcano Gran Fondo Marmaris Bisiklet Yarışı'na katıldı. Şu anda Aydın Fen Lisesi yıllık öğrenci dergisi Günebakan'ın editörleri arasında yer almaktadır ve amatör olarak fotoğrafçılık, olta balıkçılığının yanı sıra yol bisikleti ile de ilgilenmekte olup bu yılki üniversite sınavına hazırlanmaktadır.

Can Selçuki

İstanbul Ekonomi Araştırma Genel Müdürü
İzmir Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamlamıştır. Yüksek lisans derecesini, ekonomi alanında Bocconi Üniversitesi’nden almıştır. 4 sene boyunca Dünya Bankası Ankara Ofisinde ekonomistlik görevi yürütmüştür. Çalışmaları arasında Türkiye’nin en kapsamlı bölgesel yatırım ortamı araştırma anketi ve analizi ile firmaların yönetim kalitesini ölçen anket çalışması ve analizi bulunmaktadır. Bu görevi sırasında Türkiye ve Azerbaycan’da kamu ve özel sektör ile rekabetçiliğin arttırılması alanında çalışmalarda bulunmuştur. Dünya Bankasına katılmadan önce 3 sene boyunca Büksel merkezli Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezinde (CEPS) ekonomist olarak çalışmıştır. Türkiye’de ticaretin rekabetçiliği, bölgesel rekabet ve inovasyon politikaları üzerine makale ve raporları bulunmaktadır. Hala Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) yönetim kurulu üyeliği yürütmektedir.

Ecenur Aydın Aşık

Psikiyatrist & Psikoterapist
Ecenur Aydın Aşık,1985 yılında Nazilli’de dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Nazilli’de tamamlamıştır. 2003 yılında Aydın Fen Lisesi'nden; 2009 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Psikiyatri uzmanlık eğitimini Manisa Celal Bayar Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda tamamlamıştır. Eğitim hayatını daim kılıp analitik yönelimli psikoterapi, cinsel terapi ve evlilik terapisi eğitimlerini tamamlamıştır. Sağlık hizmetlerinde iletişim yüksek lisansına devam etmektedir. Mart 2018 yılından itibaren Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde psikiyatri uzmanı olarak görevine devam etmektedir. Evli; Marin ve Toprak isminde ikizleri vardır. Mesleğinin getirisi ile ve en önemlisi annelik sayesinde eğitim, öğretim ve öğrenim hayatına dinamik bir şekilde ve keyifle devam etmektedir.

Engin Deniz ERİŞ

Akademisyen, Sivil Toplum Gönüllüsü, Yaşam Mentörü, Yazar
1978 yılında İzmir’de doğdu. Öğrenim hayatını Almanya, Türkiye ve İngiltere’de sürdürdü. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Dokuz Eylül Üniversitesi’nde aldı. TÜBİTAK’tan aldığı burs ile Londra’da Brunel Üniversitesi’ne misafir araştırmacı olarak giderek doktora sonrası araştırmasını yürüttü ve Post-Doc derecesini aldı. Akademisyenlik hayatına 2001 yılında DEÜ'de Araştırma Görevlisi unvanı ile başlayan Dr. Eriş, Atina, Londra ve Florida’daki çeşitli üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak ders ve seminer vermektedir. Dr. Eriş, yönetim ve strateji paradigmaları çerçevesinde dijitalleşme, girişimcilik, iletişim ve inovasyon konularında akademik çalışmalar yapmaktadır. Türkiye’de bir ilk olarak “Girişimci Çocuk Atölyesi”nin kurucusu ve yürütücüsüdür. Aktif bir sivil toplum gönüllüsü olan Dr. Eriş uzmanlığı ile ilgili farklı STKların yönetiminde yer almakta ve projelere liderlik etmektedir. Çok iyi derecede İngilizce, temel seviyede Almanca ve Yunanca bilmektedir.

Hakan Henri Menahem

Stratejik Planlama Uzmanı ve İklim Aktivisti
Hakan Henri 1979 İstanbul doğumlu. Üsküdar Amerikan Lisesi ve Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdikten sonra uzun seneler boyunca uluslararası pazarlarda satış ve pazarlama alanlarında yöneticilik yaptı. 2017’de Avustralya’da satış direktörlüğü görevinden ayrıldıktan sonra, kendi girişimini başlatmak üzere 2018 yılında Japonya’ya taşındı. Eş zamanlı olarak iklim değişikliği konusuna ilgi duymaya başladı. 2018 yılı Ekim ayında Birleşmiş Milletler IPCC raporunun yayınlanmasıyla birlikte emeklerini bu alanda yoğunlaştırmaya karar verdi ve konu hakkındaki anlayışını derinleştirmek üzere İngiltere’ye gitti. Burada iklim değişikliği ile ilgili birçok panele ve Yokoluş İsyanı’na gönüllü olarak katıldı. Ardından Türkiye’ye döndü ve 2019 yılını iklim aktivistliğine yoğunlaşarak geçirdi. Bu süre zarfında Türetim Ekonomisi platformu olan Good4Trust ile tanıştı ve ekibe gönüllü olarak dahil oldu. An itibariyle Good4Trust'ta stratejik planlama ile ilgili çalışıyor.

Nesrin Kaçan

Türk Kültür Vakfı İzmir Bölge Koordinatörü
1988'den beri Türkiye'de deneyimli bir eğitimci olan Nesrin Kacan çok sayıda öğrenci yetiştirmiş ve ilkokul, ortaokul ve liselerde binlerce aile ve eğitimci ile temas halinde olmuştur. İnsanlarda kültürel farklılık bilinci oluşturmaya çalışmıştır. 1982 yılında bir yıl ABD'de kültür değişim programı olan AFS ile kültür elçiliği yapmıştır. 1982'den bu yana ulusal ve uluslararası düzeyde birçok kültürlerarası projede yer almıştır. AFS Türkiye'de ESR ve Bölge Koordinatörü olarak şu anki pozisyonunda, birçok okul, birçok eğitimci ve ülke içindeki birçok öğrenci ile iletişim halindedir. Evlidir ve bir oğlu vardır.

Oytun Erbaş

Fizyoloji Uzmanı
Oytun Erbaş, 15 Kasım 1978 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Ödemiş İstiklal İlkokulunu, Ödemiş ortaokulunu ve lisesini bitirmiştir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2001 yılında dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Ege Üniversitesi’nde Radyoloji ve Fizyoloji Anabilim Dallarında Araştırma Görevlisi olarak çalışmış, esas uzmanlık alanı AR-GE çalışmaları olan Oytun Erbaş, sinirbilim, biyolojik psikoloji, fizyoloji ve fizyopatoloji alanlarıyla da yakından ilgilenmiştir. Oytun Erbaş, İstanbul Bilim Üniversitesi’nde Doç. Dr. olup Florence Nightingale İstanbul Hastaneleri AR-GE koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Çok iyi derecede İngilizce bilen Oytun Erbaş, aynı zamanda İstanbul Bilim University Florence Nightingale Journal of Medicine ve İstanbul Bilim University Florence Nightingale Journal of Transplantation dergilerinin yayın sekreterliğini ve yayın editörlüğü görevlerini yürütmektedir.

Organizing team

Umut
Eren

Muğla, Turkey
Organizer

Emine
Altınsoy

Aydın, Turkey
Co-organizer
 • Ada Beyza URAL
  Marketing/Communications
 • Duygu Karaca
  Operations
 • Egesu Köseoğlu
  Production
 • Emine Nazar Karaboga
  Marketing/Communications
 • Ezgi Ekin
  Operations
 • Haticenur Onder
  Production
 • Hüseyin Fırat Tüten
  Marketing/Communications
 • İrem Akkaya
  Marketing/Communications
 • Irmak Küçükkaya
  Operations
 • Kıymet ÖZATEŞ
  Marketing/Communications
 • Nur Sena Ergün
  Curation
 • Nurten Şevval Şener
  Post production
 • Pınar Ece Opan
  Production
 • Selin Nur Barlak
  Team member
 • Selin Sude Telli
  Curation
 • Tuna Akin
  Post production