Lublin
x = independently organized TED event

Theme: Limitless?

This event occurred on
June 12, 2021
Lublin, Lubelskie
Poland

To już się dzieje, szykujcie się na TEDxLublin2021! Czeka Was spora dawka motywacji, nauki i rozrywki. Zasiejemy w Was również ziarno rozważań na temat ograniczeń- hej w końcu tegoroczne wydarzenie widnieje pod hasłem Limitless… z małą aktualizacją.

Na (anulowanym) wydarzeniu TEDxLublin2020 nie znaliśmy granic. Chcieliśmy stworzyć kreatywną przestrzeń, pełną motywacji i wiary
we własne możliwości. Tymczasem pandemia zaskoczyła nas wszystkich i obecnie ciężko jest mówić o braku ograniczeń, przez co zmodyfikowaliśmy motyw przewodni aktualnego wydarzenia,
a mianowicie:

Limitless?

Znak zapytania poddaje wątpliwość tego, czy nasza sprawczość nie zna granic, chcemy razem z Wami zastanowić się do jakiego stopnia mamy wpływ na swoje życie, jakie przeszkody mogą nas spotkać
i w jaki sposób możemy sobie z nimi poradzić. Czy wszystko jest możliwe? Czy powiedzenie “jak nie drzwiami to oknem”- ma sens?

Jak zwykle będą czekać na Was wspaniałe występy prelegentów
i artystów, kreatywna przestrzeń oraz dużo dobrej zabawy. Bardzo chcielibyśmy spotkać się z Wami wszystkimi, jednak musimy dostosować się do panujących obostrzeń- od tego będzie zależeć ilość biletów. Dla pozostałych przygotujemy streaming. Zrobimy wszystko, żeby oddać klimat stacjonarnego wydarzenia!

Lubelskie Centrum Konferencyjne
Artura Grottgera 2
Lublin, Lubelskie, 20-029
Poland
Event type:
Standard (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Lublin events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Bartosz Narzelski

Projektant usług i komunikacji, facylitator procesów badawczo-kreatywnych w zespołach projektowych, wykładowca na School of Ideas. Zwolennik zwinnego procesu prototypowania pomysłów i eksperymentalnego zderzania ich z potencjalnymi odbiorcami. Z wykształcenia politolog, absolwent studiów podyplomowych Service Design na School of Form / SWPS oraz Psychologii Reklamy na UW. Prywatnie mąż, tata trójki cudownych dzieci. Fan Lego, spacerów po bagnach oraz alternatywnych form edukacji. Uczestnik społeczności Mikroszkoła Włochy.

Jadwiga Jośko-Ochojska

Lekarz chorób wewnętrznych, neurofizjologiem, specjalistą zdrowia publicznego. Od 2002 r. kieruje Katedrą i Zakładem Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Główny obszar jej zainteresowań naukowych to medyczne aspekty stresu i dziedziczenia skutków traumy. W celu popularyzowania tej wiedzy, w 2019 roku wydała książkę pod tytułem: „Rozmowy przy kawie o stresie, lęku i traumie”. Zzajmuje się badaniami wpływu stresu na organizm, głównie na ośrodkowy układ nerwowy. Jako lekarz holistycznie postrzegający pacjenta zwraca szczególną uwagę na genezę i rozwój wielu chorób, będących następstwem stresu i dziedziczenia skutków traumy. Proponuje także skuteczne i praktyczne sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach. Wychodzi bowiem z założenia, że od nas samych zależy w dużej mierze, czy poradzimy sobie z traumami własnymi i odziedziczonymi po przodkach. Jako epidemiolog zajmuje się także negatywnymi dla zdrowia skutkami stresu w wymiarze społecznym, w tym epigenetycznym dziedziczeniem skutków traumy. W licznych wykładach prowadzonych także poza macierzystą uczelnią popularyzuje najnowszy, światowy dorobek badawczy, łącząc go z propozycjami profilaktyki i terapii. Jako pierwsza w polskiej uczelni medycznej zorganizowała zajęcia fakultatywne z medycznych aspektów stresu dla studentów medycyny. W 2013 roku zainicjowała cykl corocznych, interdyscyplinarnych konferencji naukowych pt.: „ W przestrzeni stresu i lęku”. Uważa, że w obliczu współczesnych zagrożeń zdrowia pojedynczego człowieka i całych społeczeństw konieczna jest szeroka, interdyscyplinarna współpraca medycyny z innymi dziedzinami nauki: od fizyki, przez psychologię aż do filozofii.

Karol Przystalski

Uzyskał tytuł doktora nauk technicznych z Informatyki w 2015 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest założycielem i CTO firmy Codete oraz Medtransfer. Zarządza oraz monitoruje zespołem w Medtransfer. Pracuje z firmami z listy Fortune 500 realizując projekty z obszaru data science. Zbudował dział badawczy, który pracuje nad rozwiązaniami bazującymi na metodach uczenia maszynowego oraz rozwiązań z obszaru Big Data. Prowadzi wykłady, prelekcje oraz szkolenia w języku niemieckim, polskim oraz angielskim w obszarze data science, w szczególności w zastosowaniu metod uczenia maszynowego w praktyce. Był trenerem szkoleń w wydawnictwie O’Reilly.

Mikołaj Foks

Trener zarządzania projektami, twórca strategii rozwoju firm przez modelowanie środowiska pracy, bloger. Zwolennik zwinnego zarządzania zespołami i turkusowego przywództwa w organizacjach. Razem z żoną i trzema zaprzyjaźnionymi małżeństwami założył Mikroszkołę Włochy, która stała się inspiracją do powstawania podobnych małych szkół w całej Polsce. W Polskim Radiu prowadzi cotygodniową audycję dla rodziców, a nieco rzadziej także autorskie warsztaty dla ojców. Prywatnie mąż i tata czterech córek. Miłośnik wychodzenia na dwór, najlepiej z plecakiem i z dala od zgiełku miasta.

Miłka Raulin

Szczęśliwa mama czternastoletniego Jeremiego. Z wykształcenia i z zawodu magister inżynier trakcji elektrycznej, z zamiłowania podróżniczka. Miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej, pilot szybowcowy III klasy, od 2019 roku również taterniczka. Projekt Siła Marzeń – Korona Ziemi realizowała konsekwentnie przez siedem lat. 22 maja 2018 roku zdobyła Everest – została wówczas najmłodszą i jednocześnie dziesiątą Polką oraz pierwszą gdynianką i Kaszubką, która zdobyła najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Dziewiąta na liście Red Bull Polscy Bohaterowie 2018, laureatka nagrody Herbapol Esencja Natury 2018 w kategorii „natura i sport”. Za książkę Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi otrzymała w 2019 roku Nagrodę Magellana, przyznawaną w konkursie na najlepszą publikację turystyczną.

Olga Szwajgier

Olga Szwajgier pracując nad swoim głosem dokonała rzeczy wydawać by się mogło niemożliwej dla wielu śpiewaków, czy osób pracujących głosem. W ciągu dziesięciu lat rozbudowała skalę swojego głosu z 4 do 6 oktaw, opanowała technikę śpiewania mikrotonów oraz flażoletów. Często powtarza, że udało jej się przekroczyć pewne bariery stawiane głosowi ludzkiemu, ponieważ „nie wiedziała, że nie można tego zrobić”. Głos ludzki jest niesłychanie delikatnym i wrażliwym instrumentem. Dzisiejsze wymagania stawiane przed młodymi i doświadczonymi śpiewakami, przy braku odpowiedniej techniki, często okazują się zbyt dużym ciężarem dla głosu. Nietuzinkowe podejście śpiewaczki do instrumentu jakim jest głos ludzki sprawiło, że rozwijając siebie stworzyła Autorską Metodę pracy z głosem, którą praktykuje już wielu ludzi w Polsce i na świecie, dając dowody jej skuteczności. Jej studentami są śpiewacy, aktorzy, piosenkarze oraz ludzie nie posługujący się zawodowo głosem. W myśl słów, że głos jest odzwierciedleniem duszy, filozofia tej metody nie tylko rozwija skalę głosu, swobodnie pozwala nim operować ale i wpływa na poprawę jakości życia. Fundamentem tej metody jest świadoma praca z własną podświadomością i umysłem, które kontrolują ciało.

Petros Psyllos

Jest elektronikiem, programistą, innowatorem i popularyzatorem nauki. W ramach działalności naukowo-wynalazczo-biznesowej zajmuje się wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym m.in. zastosowaniami sztucznej inteligencji, robotami społecznymi, wirtualnymi asystentami, human–computer interaction i ochroną zdrowia. Został uznany przez amerykańską edycję Forbesa za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów (poniżej 30. r. ż.: Forbes 30 Under 30) oraz Massachusetts Institute of Technology Review za jednego z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce. Jest laureatem New Europe 100 – listy największych innowatorów w Europie Środkowo – Wschodniej wg Res Publica, Funduszu Wyszehradzkiego, Google i Financial Times. Na swoim koncie ma ponad 17 prestiżowych nagród o zasięgu krajowym i międzynarodowym (Pittsburgh, Seattle, Paryż, Bruksela) w dziedzinie wynalazczości. Laureat krajowego i finalista centralnego etapu Imagine Cup w Seattle – reprezentował Polskę w największym konkursie technologicznym, organizowanym przez Microsoft. Nagrodzony przez World Invention Intellectual Property Associations i International Federation of Inventors’ Associations za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie wynalazczości”. Zdobywca głównych nagród od Chińskiego Stowarzyszenia Innowacji, francuskiego Ministerstwa Zdrowia i Spraw Społecznych oraz belgijskiego Ministra Budżetu i Funkcji Publicznej. Złoty medalista m.in. 115. Targów Wynalazczości Concours Lépine we Francji oraz INPEX w USA. Laureat Podlaskiej Marki Roku 2016 w kat. Odkrycie. Dwukrotny laureat programu „Najlepsi z najlepszych” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Chciałby wykorzystywać nowoczesne technologie, aby osiągnąć pełny potencjał rozwoju człowieka. Założył laboratorium dostepnosc.pl, gdzie przy pomocy technologii pomaga innym ludziom. Jest członkiem komisji ds. Innowacyjności i Współpracy z Gospodarką KRASP. Stypendysta stowarzyszenia Odkrywcy Diamentów (od 2015 roku) oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za „wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2016/2017”. Jutronauta Gazety Wyborczej. Freelancer.

Piotr Hołubowicz

Inżynier po Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie ukończył kierunek automatyka i robotyka na specjalności robotyka. Jeszcze podczas studiów w 2013 r założył swój pierwszy start-up, w którym zajmował się produkowaniem drukarek 3D (3dproto sp. z o.o.). Jego drukarka flexFORM znalazła się w kilku topowych rankingach międzynarodowych. Jest również założycielem studium projektowego versatilex oraz byłym Research Manager’em w Integer.pl. W 2015 roku stworzył pierwszy prototyp ławki solarnej, która stała się pierwszym produktem założonej w 2016 roku firmy SEEDiA Sp z o.o, będącej liderem w kraju i jedną z wiodących spółek na Świecie w zakresie dostarczania produktów małej inteligentnej architektury dla zastosowań Smart City. Produkty spółki zdobywają wiele nagród wzorniczych oraz wyróżnień za innowacyjność. Dotychczas zdobyte wyróżnienia personalne: ranking Forbes 30 under 30, 15. miejsce w rankingu 50 kreatywnych w biznesie, człowiek roku za promowanie odnawialnych źródeł energii, innowator 2016, nominacja do konkursu Innovators under 35 by MIT Review.

Przemysław Fryc

Znany szerzej jako Muzaman – artysta, który tworzy muzykę za pomocą najlepszego instrumentu, jakim jest ludzki głos. Beatboxer oraz nauczyciel, który swoją dziedziną zajmuje się ponad dekadę, nie raz udowadniając, że znajduje się w polskiej oraz środkowoeuropejskiej czołówce wokalnych muzyków. Jest finalistą wielu bitw beatboxowych, a najważniejsze jego osiągnięcia to 3cie miejsce na Baltic Coast Beatbox Battle 2018 (oficjalnie mistrzostwa krajów bałtyckich), 1sze miejsce w kategorii 2 vs 2 (duety) jako NiceGuys (razem z Michałem 'Hwootech’ Wójtowiczem) na Polish Beatbox Battle 2018, dzięki czemu zostali reprezentantami Polski na Beatboxowych Mistrzostwach Świata, 1sze miejsce na Christmas Beatbox Battle 2019 oraz zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage 2014. Przez lata wypracowywał swój styl i w jego muzyce można znaleźć wpływ takich gatunków jak techno, house, drum and bass, dubstep, trap oraz rap. Zagrał ponad 300 koncertów w Polsce, a ponad to jest członkiem nowopowstałej grupy a capella Baye. Ogromny fan każdej muzyki wykonywanej za pomocą najpiękniejszego instrumentu, czyli ludzkiego głosu.

Tomasz Biduś

Sport nie ma przed nim żadnych tajemnic. Zaczynał od koszykówki na wózkach, ale zakochał się w rugby… z wzajemnością! Utytułowany zawodnik Reprezentacji Polski w Rugby na Wózkach, uczestnik mistrzostw Europy i Świata, Mistrz Europy dywizji B, wielokrotny Mistrz Polski tej dyscypliny. Obecnie zawodnik drużyny Balian Sport z którą zdobywał jeden z tytułów Mistrza Polski, odnoszący sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Członek sztabu szkoleniowego Reprezentacji Polski Rugby na Wózkach. Wykwalifikowany trener personalny oraz instruktor sportu osób niepełnosprawnych. Uzależniony od sportu i życia na wysokim poziomie adrenaliny, Ambasador Fundacji BoBezO, w ramach którego skacze na rampach, trenuje crossfit, lata w tunelu aerodynamicznym, testuje nowe pojazdy, pływa na wakeboardzie i znajduje kolejne możliwości podniesienia swojego poziomu adrenaliny. Na co dzień, z pasją łamie stereotypy, dotyczące niepełnosprawności i własnych ograniczeń, motywując innych do działania.

Tomasz Kozłowski

Mówca motywacyjny, doświadczony szkoleniowiec, coach, psycholog. Wieloletni ratownik górski. Skoczek spadochronowy (1600+). W grudniu 2014 r. wznosząc się do stratosfery balonem na ogrzane powietrze wraz z dwoma skoczkami wykonał najwyższy skok spadochronowy w Europie. 21 czerwca 2017 r. bijąc dwukrotnie rekord Polski skoczył ze spadochronem 50 razy w ciągu jednego dnia – każdy skok dedykowany był konkretnej ciężko chorej osobie, dzięki czemu zebrał ponad 200 tys. zł na cele dobroczynne, za co otrzymał nagrodę CHARITY HERO. Rok później skoczył w jednym dniu 100 razy zbierając ponad pół miliona zł na 100 specjalistycznych wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych dzieci. Autor projektu JUMP FOR THE PLANET, którego celem jest wykonanie skoku spadochronowego z 45 km w celu zwrócenia uwagi świata na problemy klimatyczne i zebranie pieniędzy na domy dla uchodźców klimatycznych.

Organizing team

Piotr
Wojciechowski

Lublin, Poland
Organizer

Piotr
Gumkowski

Lublin, Poland
Co-organizer
  • Małgorzata Szyszko
    Team member