Różanka
x = independently organized TED event

Theme: TEDx On The Beach!

This event occurred on
September 6, 2020
Wrocław, Dolnośląskie
Poland

TEDxRóżanka to wydarzenie, które charakteryzuje innowacyjna tematyka, nieszablonowa forma wystąpień i unikalna atmosfera w duchu TED. Chcemy, aby TEDxRóżanka stał się forum wymiany idei i interdyscyplinarnym dialogiem, rozwijającym w umysłach ciekawość, zaangażowanie, rozwój oraz odwagę do realizacji marzeń. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli możliwość zdobycia wiedzy, poznania ciekawych konceptów i niezwykłych inicjatyw, a także zbudowania bliskich, poszerzających horyzonty relacji.

Stara Odra Beach Bar
Zawalna 53
Wrocław, Dolnośląskie, 53-228
Poland
Event type:
Standard (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Różanka events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Agnieszka Bresler

Aktorka i pedagog teatralny
Aktorka, reżyserka i pedagożka teatralna. Laureatka nagrody Miasta Wrocław 30 Kreatywnych Wrocławia w kategorii Sztuka/Design w roku 2018. Absolwentka studiów aktorskich MA Acting na Manchester Metropolitan University w Anglii oraz kierunku Physical Theatre Practice w Adam Smith College w Szkocji. Przez wiele lat współtworzyła wrocławską Fundację Jubilo, prowadząc działania teatralne skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym głośny projekt Odkluczanie w Zakładzie Karnym Nr 1 we Wrocławiu. Realizuje i prowadzi Kolektyw Kobietostan, który kieruje swoje artystyczne działania do kobiet wykluczonych społeczenie, mieszkanek zakładów karnych czy schronisk dla bezdomnych kobiet. Za dwie z produkcji Kolektywu - monodram Kobietostan, Chór na jedną aktorkę oraz spektakl Maria K. z udziałem kobiet z Zakładu Karnego w Krzywańcu- otrzymała w 2019 roku nominację do nagrody WARTO Gazety Wyborczej. W swojej pracy postrzega i wykorzystuje teatr jako narzędzie zmiany społecznej.

Dariusz Jakubowski

Programista, haker, fotograf
Specjalista ds. bezpieczeństwa komputerowego, ewangelista świadomości o zagrożeniach z dziesięcioletnim doświadczeniem w projektach rządowych, wojskowych i korporacyjnych. Aktualnie zajmuje się działalnością dobroczynną na wielu frontach. Prywatnie fotograf, pasjonat Sci-Fi lubiący tworzyć cyberpunkowe urządzenia rodem z książek i filmów. Od 2019 pracujący w zabezpieczaniu sieci społecznościowej.

Dominik Dobrowolski

Aktywista, ekolog
Wszystko się zaczęło w latach 80., kiedy razem z przyjaciółmi tworzył ruch "Wolność i Pokój". Ich pierwszym celem była walka z hutą "Siechnice", która zatruwała wodę dla Wrocławia rakotwórczym chromem. Zwyciężyli, toksyczna produkcja została zatrzymana. Związał się wtedy z ruchem pozarządowych organizacji i tak zostało do dziś - został ekologiem i podróżnikiem. Swoje projekty realizuje w lokalnych społecznościach, w Polsce i Europie. Stara się łączyć różne dziedziny, takie jak: ekonomię, zdrowie, sport, kulturę, architekturę z ekologią.

Jacek Inglot

Pisarz
Polski pisarz science fiction i nie tylko. W 2015 roku ukazał się zbiór autorskich opowiadań pt. „Sodomion”, a w 2016 powieść-dyptyk „Polska 2.0”, ukazująca alternatywne wizje Polski przyszłości (Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego). W 2018 roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie #Wolność - czytaj dalej, w kategorii powieść historyczna dla dzieci i młodzieży, za utwór „Operacja Komendant. Misja w czasie”. Przez wiele lat był czynnym krytykiem na łamach „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, publikując liczne recenzje i artykuły. Opowiadania i teksty publicystyczne zamieszczał także w „Fenixie”, „Sfinksie” oraz „Playboyu”. Pisuje też prozę nie fantastyczną. Jego pierwszą powieścią o tematyce współczesnej jest „Porwanie sabinek” (2008), w 2012 roku ukazał się „Wypędzony”, książka opowiadająca o Wrocławiu w 1945 roku (nominacja do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus – półfinał).

Jan Dziuban

Profesor akademicki. Dyrektor naukowy projektu wysłania polskiej misji naukowej na Marsa
Należy do wielu organizacji i ciał naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Techniki Sensorowej, Sekcji Mikroelektroniki Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji. Posiada szereg wyróżnień, np. Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia w pracach na rzecz przemysłu. Współwórca europejskiego mikrozegara atomowego MEMS, mikrosystemowych instrumentów genetycznych, w tym do wykrywania patogenów żywności oraz broni biologicznej na polu walki, badania potencjałów biologicznych zarodków w transferze zwierzęcym, biomedycznych mikro laboratoriów lab-chip i metod ich wykorzystania. Ostatnio współtwórca strategii rozwoju Dolnego Śląska w dziedzinie miniaturyzowanych instrumentów analitycznych oraz rozwoju miniaturowych instrumentów dla bio nano satelitów oraz silnie zintegrowanych instrumentów analitycznych do badania głębokiej przestrzeni kosmicznej w technice Cube-Sat.

Monika Paluch

Projektantka kimon
Monika pracowała w dużych korporacjach w kraju i zagranica, zanim zdecydowała się otworzyć sklep w którym sprzedaje zaprojektowane przez siebie kimona. Czy to klasyczna opowieść o kimś, kto porzuca świat korporacji by podążyć za głosem serca? I czego można nauczyć się otwierając własny biznes w Polsce? O tym dowiemy się od Moniki.

Partycja Starosta

Prezes stowarzyszenia ochrony zwierząt Grupa Ratuj
Psycholog i analityk biznesu, związana z pracą akademicką i korporacyjną. Ze środowiskiem ochrony zwierząt związana od blisko 20 lat. Założycielka dwóch stowarzyszeń ochrony zwierząt i czynna obrończyni praw zwierząt. Zdobywca tytułu Osobowość roku 2018 na Dolnym Śląsku w kategorii Działalność społeczna i charytatywna. Jej biografia znalazła się także w "Encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej" O pomocy zwierzętom wie wiele i zawsze z pełnym zaangażowaniem podchodzi do tej dla wielu mało prestiżowej aktywności.

Patrycja Frania

Trener, coach, terapeuta młodzieży, doradca rodzinny
Jest człowiekiem, kobietą, córką. Jest żoną i mamą. Jest marzycielką. Marzy o tym, że kiedyś doświadczy świata, w którym człowiek człowiekowi będzie człowiekiem. Zawodowo pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Wspiera ich w budowaniu pozytywnej komunikacji, uczeniu się wyrażania swoich emocji, we wzajemnym zrozumieniu i realizacji swoich potrzeb bez ranienia innych. Współtworzy markę MILOWE oraz Fundację "Wychowanie w szacunku". Jest pedagogiem, terapeutą, trenerem.

Paweł Parus

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych; Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami
Wyznaje zasadę, że los trzeba brać w swoje ręce i warto kreować rzeczywistość, zamiast permanentnie na nią narzekać. Bezsensowne oczekiwanie nic nie da. Szkoda na to czasu. Dlatego też postawił na aktywne życie, rozwój i realizację jego pasji - sportowych, kulturalnych i podróżniczych. I może niektórym trudno w to uwierzyć, ale jest bardzo szczęśliwym człowiekiem. Co absolutnie nie oznacza, że jest mu w życiu łatwo.

Radosław Bednarski

Trener antydyskryminacyjny
Certyfikowany trener antydyskryminacyjny z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń, warsztatów i treningów antydyskryminacyjnych dla osób dorosłych, nauczycieli i nauczycielek oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Na co dzień doradca ds. zakładania i funkcjonowania organizacji pozarządowych w Regionalnym Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych specjalizujący się w zakładaniu i funkcjonowaniu Podmiotów Ekonomii Społecznej w szczególności stowarzyszeń i fundacji, koordynator ogólnopolskiego Programu “Dobry Wolontariat” certyfikującego organizacje i instytucje przyjazne wolontariuszom, od 2015 r. organizator Żywej Biblioteki w Wałbrzychu oraz wspierający organizację wielu Żywych Bibliotek na Dolnym Śląsku i poza nim. Wieloletni trener z zakresu m.in. tworzenia i rozliczania projektów społecznych, standardów współpracy z wolontariuszami, elementów komunikacji i współpracy w zespole. Realizator wielu projektów społecznych..

Sławek Prusakowski

Psycholog. Trener biznesu.
Od 2003 roku pracuje jako Edukator w różnych obszarach rozwoju ludzi. Uwielbia pracować w zespołach różnowiekowych. Z jednej strony pracuje na Uczelni jako praktyk, gdzie pokazuje Studentom jak to czego się uczą na wykładach da się przełożyć na praktykę z drugiej prowadzi wykłady trochę inspirujące ale przede wszystkim poszerzające wiedzę i świadomość oraz pracuje przy ewaluacji projektów metodami naukowymi (analiza statystyczna, korelacje i eksperymenty). Jest zafascynowany złożonością świata i tym jak nauka stara się świat opisać. Lubi ludzi.

Sylwia Petryna

Założycielka i dyrektor zarządzająca firmy consultingowej
CEO Petra Consulting, mentorka, trenerka, mediatorka, coach. Jest ekspertką w ramach Osi priorytetowej II „E-Administracja i otwarty rząd” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, RPO Województwa Dolnośląskiego i Śląskiego. Od wielu lat zajmuje się rozwojem pracodawców i pracowników wdrażając programy mentoringowe. Jest Praktykiem Kaizen – wierzy, że małe kroki mogą być podłożem wielkich zmian. Współautorka 5 książek edukacyjnych - ostatnia to: Mentoring – Odkrywanie i rozwijanie potencjału osobistego i zawodowego.

Organizing team

Marta
Baranowska

Wrocław, Poland
Organizer

Marta
Łąk

Wrocław, Poland
Co-organizer
  • Daniel Szczepaniak
    Operations
  • Eliza Ignasiak
    Marketing/Communications
  • Kasia Wójcik
    Marketing/Communications
  • Małgorzata Furtak
    Partnerships/Sponsorship