MilanowekED
x = independently organized TED event

Theme: What yet to discover? - Co jeszcze mamy do odkrycia?

This event occurred on
September 29, 2018
Milanówek, Mazowieckie
Poland

10 charyzmatycznych mówców opowie Wam jak na różne sposoby odkrywać i rozwijać talenty.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Milanówku
Milanówek
ul.Królewska 69
Milanówek, Mazowieckie, 05-822
Poland
Event type:
Education (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Milanowek­E­D events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Beata Sokołowska

IT Specialist, Teacher
Nauczycielka informatyki i matematyki w Szkole Podstawowej w Milanówku, autorka podręczników, od 15 lat współpracuje z wydawnictwem Juka oraz Nowa Era. Zwolenniczka nauki programowania dla każdego, bez względu na wiek, płeć i zdolności. Założycielka „Milankodu” Uczniowie ze Szkolnego Klubu Kodowania „Milankod” , działającego od 2015 roku przy SP nr 1 w Milanówku, w ramach którego zrealizowano m.in. projekty „Mistrzowie Kodowania” i „Superkoderzy”.

Beata Frankowska-Patrzykont Joanna Miś-Skrzypczak

Beata Frankowska-Patrzykont – z wykształcenia polonistka, z zawodu opowiadaczka i edukatorka z dwudziestoletnim stażem, związana ze stowarzyszeniem Grupa Studnia O. i fundacją Musszelka. W swoim opowiadaniu łączy baśń, opowieść tradycyjną, opowiadanie literackie, małe narracje osobiste i historyczne w jedną całość. Współpracuje z wieloma szkołami w całej Polsce, gdzie razem z dziećmi i młodzieżą tworzy widowiska narracyjne, odwołujące się do różnych tropów tożsamości lokalnej. Najciekawsze z nich wynikły z wieloletniej współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej (http://studnia.org/sciezkiopowiesci/wegrow) i szkołami w Węgrowie i w Zgierzu (spektakl w jej reżyserii „Ich duch przetrwał w nas” dostał liczne nagrody i był prezentowany m.in. w Muzeum Polin w 2017 roku). Ważny jest dla niej temat pamięci i zapomnienia żydowskiego dziedzictwa w lokalnej historii, kulturze i codzienności. Przez wiele lat pracowała również z dziećmi pochodzenia romskiego i ormiańskiego w ramach projektu „Mali ambasadorowie” (www.studnia.org/maliabasadorowie). Prowadzi warsztaty opowiadania dla wielu grup zawodowych i środowiskowych, w tym dla muzealników i socjoterapeutów, nauczycieli i bibliotekarzy, a także dla dzieci i dorosłych z różnym stopniem niepełnosprawności, wychodząc z założenia, że sztuka opowiadania może wzbogacić nasze życie osobiste i zawodowe. Opowiada w szkołach, ośrodkach kultury, muzeach, bibliotekach, na festiwalach w Polsce i za granicą. Joanna Miś-Skrzypczak - absolwentka Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, edukatorka i animatorka działająca w obszarach edukacji ekologicznej, kulturowej i globalnej, tłumaczka książek dla dzieci, w tym podręcznika do edukacji ekologicznej i kulturowej „Opowieści Ziemi”, współzałożycielka Stowarzyszenia Kobiet Dakini i fundacji Musszelka. Współtworzy projekty edukacyjne Musszelki, m.in. „Opowieści Ziemi”, „Cztery strony świata w Milanówku, „Stań w obronie Ziemi!/ Zostań ekologicznym upstanderem!”. Przez dziesięć pracowała w Fundacji Greenpeace, gdzie działając na rzecz rolnictwa przyjaznemu światu, m.in. koordynowała kampanię „Stop GMO”. Ukończyła seminarium prowadzone metodą Pachamama, będące inicjatywą w ramach koncepcji „Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie”. Zależy jej, żeby coraz więcej ludzi otwierało serca na otaczający nas świat przyrody.

Krzysztof Chojecki

YouTube Maths Tutorials Creator
Życiowym projektem było zdobycie magistra inżyniera Politechniki Gdańskiej z matematyki finansowej, podczas których udzielałem mnóstwo korepetycji.Po ukończeniu studiów rozpocząłem pracę w banku i równoległe rozpocząłem pracę nad swoim pierwszym kanałem na YouTube - naszanauka. https://www.youtube.com/user/NaszaNauka Poznałem internetowo Lecha Mankiewicza, który prowadzi Khan Academy po polsku - nagrałem dla nich ok 100 filmów z matematyki. Następnie poznałem właściciela fundacji Katalyst Education oraz Katalyst Engineering, który zdecydował się sfinansować mój pomysł na projekt z videolekcjami z matematyki o nazwie pistacja (www.pistacja.tv, a kanał na YouTube to https://www.youtube.com/channel/UCZDi5aTYgGoi1Snmq-uoDeA). W ramach fundacji prowadziłem wiele szkoleń z wykorzystywania nowoczesnych technologii w edukacji. Pracując przy pistacji poznałem pracownika fundacji Legii, z którym stworzyłem projekt "Lekcje z Legią".

Lude Victor Reno

Lude Reno(Martynika (FR) Filmowiec, Trener, Scenarzysta Podczas 14 lat w Polsce pracował jako: reżyser, reporter, animator radiowy, scenarzysta, operator, aktor, public speaker, a także producent. Zaczął karierę jako stażysta we francuskiej telewizji Trace TV w 2003 roku. W latach 2004-2011 zrealizował około 80 reportaży o miejskich subkulturach Europy Środkowej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), w Barcelonie, Hiszpanii oraz w Stanach Zjednoczonych (LasVegas, Los Angeles). W latach 2006-2012 współpracował również z polskimi oraz międzynarodowymi firmami i markami (Newsweek Polska, MTV Polska, Radiostacja, Reebok Poland, Orange, Al Jazeera, Heinekein Polska). Współpracował z reżyserami: Xawery Żuławski oraz Bartek Ignaciuk. Grał również w różnych filmach i serialach, m. in. : Usta-Usta, Bilet na księżyc, Kemping, Hotel 52, Pożegnanie… W 2010 zaczął przekazywać swoją wiedzę poprzez warsztaty filmowe dzieciom oraz młodzieży. Pierwsze doświadczenie zaczął gromadzić prowadząc warsztaty dla dzieci z ośrodka Sintar dla Czeczenów. W efekcie tych doświadczeń dzisiaj Lude pracuje z dziećmi z: Polski, Meksyku, Birmy, Karaibów oraz Gruzji i Armenii; tworzy własne metody nauczania podstaw filmu, metody które mają na celu inspirować uczniów poprzez przekazywanie wiedzy. Od 2016 roku Lude jest vice-prezesem fundacji PO-Nad-To. Głównym zadaniem Fundacji jest tworzenie warunków oraz przestrzeni do swobodnej ekspresji, działań artystycznych oraz rozwoju osobistego dla dzieci, osób kreatywnych i ludzi pozytywnych zmian. Głównym celem Fundacji jest wspieranie ludzi w odkrywaniu i rozwoju ich potencjału indywidualnego oraz grupowego przy użyciu innowacji pedagogicznych oraz technologicznych.

Małgorzata Mazurek

Senior Expert for Prevention of Addictions
Małgorzata Mazurek – trener, pedagog, socjoterapeuta. Od 10 lat funkcjonariusz policji. Specjalista profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień. Szkoli uczniów, rodziców oraz kadry pedagogiczne. Uczy jak stworzyć bezpieczne warunki do wzrastania dzieci i rozwijania ich potencjału. Twórca programów profilaktycznych, organizator konferencji promujących bezpieczeństwo. Autorka artykułów i poradników z zakresu bezpiecznego wychowania. Popularyzatorka nauki oraz rozwoju osobistego. Absolwentka licznych szkoleń krajowych i międzynarodowych. Uczyła się m.in. od Jacka Canfielda, Briana Tracy, Douga Nelsona. Jej pasją jest motywowanie do ulepszania jakości życia i osiągania wyznaczonych celów.

Marek Żerański

Marek Żerański – aktor, ojciec. Ciągle w podróży. Mgr sztuki po Akademii Teatralnej w Warszawie. W Milanówku od 10 lat. Na miarę skromnych możliwości działa w obszarze międzysektorowej współpracy NGO, miasta i mieszkańców. Dzięki praktyce szkolnej i szkoleniowej lubi współpracować z sektorem edukacji.

Michał Kanarkiewicz

Chess Education Expert
Gra w szachy jako narzędzie do rozwoju w edukacji Michał Kanarkiewicz - Ekspert edukacji szachowej. Wykładowca MBA, trener strategicznego myślenia. Autor pierwszego w Polsce tego typu podręcznika szachowego dla rodziców i nauczycieli pt. “Lekcja strategii. Jak ROZWIJAĆ dzieci poprzez naukę gry w SZACHY”. Założyciel i właściciel Szkoły Szachowej Online. Ambasador królewskiej gry w Polsce.

Paweł Szustakiewicz

Asia, Paweł, Pola i Michał to podróżująca rodzina. Rodzice i ich dzieci bliźniaki. Rodzeństwo to para żywych, inteligentnych i ciekawych świata dzieci. Wszędzie gdzie są, dowiadują się czegoś nowego, poznają ludzi i miejscowe zwyczaje.

Stacja Badawcza, Dagmara i Mariusz Ponikiewski

Dagmara Ponikiewska - pomysłodawczyni i współtwórczyni fundacji Stacja Badawcza. Plastyk, grafik, instruktor teatralny, animator kultury. Skończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej, Krakowską Szkołę aktorską L’art, Akademię Praktyk teatralnych Gardzienice. Przez 5 lat śpiewała w Orkiestrze Antycznej. Nauczycielka i pedagożka. Przez 7 lat uczyła m.in w gimnazjum, prowadziła warsztaty plastyczne, muzyczne, teatralne i filmowe dla dzieci i młodzieży. W Stacji Badawczej prowadzi m.in pracownię malarską inspirowaną pracą Arno Sterna, pracownię sensoryczną i laboratorium roślin. Mariusz Ponikiewski - współtwórca fundacji Stacja Badawcza. Konstruktor, entuzjasta i miłośnik fizyki kwantowej i Heidegera. Studiował na wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej na wydziale Reżyserii i Na Politechnice Warszawskiej na wydziale Robotyki. Wierzy, że niewyczerpalnym źródłem inspiracji w pracy badawczej są dzieci. Podążając za ciekawością i potrzebami dzieci, nie przestaje wymyślać i konstruować dla nich nowych pomocy naukowych. W Stacji Badawczej prowadzi m.in pracownię konstruktorską i filozoficzną, a także zajęcia w laboratorium, tworząc przestrzeń i dając dzieciom możliwość realizacji ich własnych pomysłów - projektów indywidualnych i grupowych.

Tomasz Acher

Renaissance Man
Pracownia Wiedzy Zbędnej Od 2013 roku jestem na emeryturze i prowadzę zajęcia przy ośrodkach kultury w Podkowie Leśnej i Milanówku. Są to pozalekcyjne zajęcia z dziećmi nazywane Pracownią Wiedzy Zbędnej. Opracowałem autorski program techniki według którego prowadziłem swoje zajęcia. Jego myślą przewodnią jest zainteresowania techniką i wyrabianie w dzieciach wiary we własne siły, a metodami – praktyczne wykonywanie prac, poznawanie narzędzi, ćwiczenie zaradności i technicznego myślenia. Jak podałem wyżej, ostatnio prowadzę zajęcia w swoich Pracowniach Wiedzy Zbędnej.

Organizing team