Tarnow
x = independently organized TED event

Theme: Local or Global

This event occurred on
June 24, 2018
1:30pm - 9:30pm CEST
(UTC +2hrs)
Tarnow, Małopolskie
Poland

Druga konferencja TEDxTarnow odbędzie się 24 czerwca 2018 roku, w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Rozpoczynamy o godz. 13:30 /rejestracja uczestników/, godz. 14:00 TEDxTarnow 2018 /część właściwa/, kończymy późną nocą /after party/.

Motywem przewodnim tegorocznej lokalnej, tarnowskiej odsłony TEDx jest hasło LOCAL or GLOBAL. Podczas konferencji, naszym prelegentom postawione zostanie kluczowe pytanie: czy w obecnej rzeczywistości społeczno-gospodarczej warto: tworzyć / pracować / działać / badać / inspirować / żyć / sprzedawać / kupować... lokalnie, czy też globalnie? Czy działania na rzecz lokalnych społeczności, wykluczają działania na rzecz globalnej społeczności, a może jedno jest uzupełnieniem drugiego? Ważnym zagadnieniem w kontekście Local or Global jest współczesny transfer wiedzy, bowiem to, co przekazywane lokalnie, często odpowiada na tworzące się problemy dotyczące danego regionu czy subregionu. Co więcej, działania lokalne wdrażane z tą samą amplitudą w innych lokalnych społecznościach, mogą w efekcie skali przyjąć statut globalnych. I odwrotnie, to co dzieje się globalnie, ma wpływ na małe społeczności - jednak pojawia się pytanie, czy jest to proces stały i czy zawsze działa to w ten sposób? Pytanie, na które chcemy także znaleźć odpowiedź brzmi: czy w tak małym mieście jak Tarnów, można mówić o globalnych kwestiach, w momencie, w którym miasto przeżywa kryzys spowodowany migracją młodych zdolnych ludzi do dużych ośrodków życiowych?

L. Solski Theatre in Tarnow
Mickiewicza 4
Tarnow, Małopolskie, 33-100
Poland
Event type:
Standard (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Tarnow events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Dawid Ostrowski

Global Program Manager - Google Developers Experts
Pasjonat i propagator nowych technologii. Organizator i animator społeczności deweloperskich i startupowych. Absolwent III LO w Tarnowie i AGH w Krakowie. Rozwijał produkty IT zarówno w dużych firmach, jak i małych startupach, w Polsce, USA, Niemczech, Belgii i Holandii. Obecnie z biura w Zurichu kieruje zespołem odpowiedzialnym za globalny program Google Developers Experts - sieć ponad 600 ekspertów technologicznych, dzielących się swoim doświadczeniem z lokalnymi społecznościami na całym świecie. Tytuł wystąpienia: Działaj lokalnie, zmieniaj globalnie. Od lokalnej społeczności do globalnej widoczności.

Dessislava Boshnakova

Specjalistka od PR-u i komunikacji
Początkowo pracowała jako stewardesa, obecnie jest profesorem na Uniwersytecie New Bulgarian. Poza tym jest właścicielką wydawnictwa, trenerem w dziedzinie kreatywnośi i komunikacji, organizatorką TEDxSofia, uczestniczką Otwartego Projektu Tłumaczeniowego TED oraz wielu innych przedsięwzięć. Jej pasją jest kolekcjonowanie starych przedmiotów oraz odkrywanie historii i doświadczeń innych ludzi, z czego tworzy coś nowego - sekret kreatywnego myślenia. Prelekcja Dessislavy ma tytuł: Have you ever tried Popara for breakfast?

Dorota Szczepan Jakubowska

Prezes Grupa TROP
Z zawodu psycholog, jestem trenerem i coachem, mediatorem, konsultantem. Pracuję, by godzić potrzeby rozwojowe pracowników z interesem organizacji, co moim zdaniem, jest możliwe. Pracuję z firmami każdej wielkości, wprowadzając w życie biznesowe autorskie (wypracowanie wspólnie z mężem) idee służące poprawie jakości życia w pracy, a jednocześnie jakości pracy, takie jak Współpraca oparta na empatii, Employability czyli rób to, w czym jesteś najlepszy, Kultura Pracy z Sensem, Nauka w działaniu i przez doświadczanie NDD©, Dobry stres, Dialog międzypokoleniowy. Od 22 lat kieruję Akademią TROP, szkoląc trenerów, coachów, mediatorów (ponad 4000 osób). Tytuł wystąpienia: W poszukiwaniu stabilności. Współpraca oparta na empatii.

Marek Kaczmarzyk

Nauczyciel akademicki, pisarz, popularyzator nauki
Biolog, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, autor artykułów i książek z zakresu biologicznych i memetycznych kontekstów kształcenia. Od roku 2000 kierownik Pracowni Dydaktyki Biologii (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski). Interesuje mnie przyszłość w każdym możliwym wymiarze. Teoria edukacji jest dla mnie niepełna jeśli nie uwzględnia niewiadomej jaką niesie jutro a 20 lat pracy jako czynny zawodowo nauczyciel dało mi pewność, że w przyszłości przydają się nawet najbardziej szalone pomysły i nietuzinkowe rozwiązania. Uważam, że dobra książka, kawa i towarzystwo bez trudu mogą zastąpić dalekie podróże. W tym konkretnym miejscu zawsze więcej jest ciekawych rzeczy niż można ogarnąć a przemieszczanie się zanim to nastąpi to tylko strata czasu. Temat wystąpienia: LOKALNY MÓZG I UMYSŁ W GLOBALNYM OTOCZENIU. DLACZEGO CHCEMY WIĘCEJ NIŻ MOŻEMY CHCIEĆ?

Michał Madura

Marketing Manager Studia EDISONDA
Radiowiec, dziennikarz, organizator. Współpracował z instytucjami kultury, startupami, muzykami i studenckim radiem. Zna się zarówno na organizacji koncertów, tworzeniu radia, prowadzeniu imprezy oraz zajmowaniu się marketingiem i nowymi technologiami. Od 5 lat zajmuje się marketingiem w Studiu EDISONDA. Zdaniem Michała – w życiu najważniejsi są ludzie. Kropka. Dlaczego warto się rozglądać? Wbrew pozorom nie będzie to prezentacja o bezpieczeństwie ruchu drogowego, a o ludziach. Żyjemy w globalnej wiosce, często wzorujemy się na światowych trendach. Przez to zapominamy o tych, którzy są obok – sąsiadach, lokalnych społecznościach. Gdzie szukać inspiracji i impulsu do działania? Jak okiełznać powszechne „niedasie”? Dlaczego warto działać w grupie? O tym opowiem podczas swojej prezentacji.

Monika Górska

Reżyser, wykładowca, mentor, twórca Mistrzowskiej Szkoły Storytellingu Biznesowego
Storytellingu uczy od zawsze. Najpierw jako wykładowca akademicki na Robert Schuman Institute of Journalism w Brukseli, UAM i SWPS, a teraz także w założonej przez nią Mistrzowskiej Szkole Storytellingu Biznesowego. Wie, jak w najkrótszym czasie przekazać maksimum praktycznej wiedzy. Bardzo lubi tę nutkę zaskoczenia, kiedy jej klienci piszą w mailach: „Moniko, ten storytelling naprawdę działa!”. Oprócz doświadczenia biznesowego jako jedyna na polskim rynku ma autentyczne przygotowanie merytoryczne, bo jest reżyserem i scenarzystą setki filmów, z ponad 26-letnim doświadczeniem i z cennymi nagrodami na festiwalach na całym świecie. Dla niej storytelling to nie kilka prostych marketingowych schematów i historyjek, lecz przede wszystkim unikatowa umiejętność wydobywania na światło autentycznych, ludzkich historii i ich interesującego opowiadania. Nazywają ją dr Story. Tytuł wystąpienia: Jak opowiedzieć historię, by zmienić Historię. Największy Sekret Visual Storytellingu.

Obvilion Gabriela Nawój - wokal, Aleksandra Pikul - skrzypce, Krystian Karczewski - klawisze

Tarnowski, bardzo młody i świetnie zapowiadający się Zespół Obvilion w składzie: Gabriela Nawój - wokal, Aleksandra Pikul - skrzypce, Krystian Karczewski - klawisze - prezentuje covery światowych wykonawców.

Obvilion Gabriela Nawój, Aleksandra Pikul, Krystian Karczewski

Tarnowski, bardzo młody i świetnie zapowiadający się Zespół Obvilion w składzie: Gabriela Nawój - wokal, Aleksandra Pikul - skrzypce, Krystian Karczewski - klawisze - prezentuje covery światowych wykonawców.

Piotr Wojciech Durak

Nauczyciel akademicki/pisarz/fotograf
Jestem nauczycielem akademickim, pisarzem i fotografem amatorem. Na co dzień nauczam języka polskiego w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie i gatunków dziennikarskich na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jestem autorem 5 książek i 2 albumów fotograficznych, a także kilkunastu wystaw foto w Polsce i na Ukrainie. Moją pasją jest odwiedzanie miejsc opuszczonych przez człowieka, zapomnianych, ze szczególnym uwzględnieniem zamkniętych kopalni. Martwe, opuszczone miejsca są dla mnie inspiracją do książek i wierszy. Tytuł wystąpienia: Moda na śmierć i zniszczenie, czy próba ucieczki przed pędzącym światem? O miłośnikach i zasadach turystyki ekstremalnej. W wystąpieniu poruszę kwestie psychologiczne popularności nurtu zwanego urban exploration, omówię temat i pokażę w praktyce jak to wygląda i czy ma przyszłość.

Spice Gears - Team 5883 Aleksandra Jarzyna, Szymon Szostak, Dominik Ściborek

Spiece Gears - Team 5883 to pierwsza i jak dotąd jedyna drużyna w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, która uczestniczy w First Robotics Competition. Team powstał w roku 2015 jako wynik niemal dwuletnich przygotowań w Kraśniku /Polska/. Inicjatorem utworzenia drużyny właśnie w tym miejscu jest były mieszkaniec miasta, Ryszard Kuśmierczyk, obecnie przebywający w Windsor.

Team 5883 Aleksandra Jarzyna, Szymon Szostak, Dominik Ściborek

Spice Gears Team 5883 jest pierwszą i jak dotąd jedyną drużyną w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, która uczestniczy w First Robotics Competition. Team powstał w roku 2015 jako wynik niemal dwuletnich przygotowań w Kraśniku. Inicjatorem utworzenia drużyny właśnie w tym miejscu jest były mieszkaniec miasta, Ryszard Kuśmierczyk.

Trio Jazzowe Agata Łabno, Robert Wypasek, Michał Niedbała

Młody i świetnie zapowiadający się jazzowy skład, który podczas występu na TEDxTarnow zaprezentował bardzo wysoki poziom muzyczny.

Wojciech Siryk

Dziennikarz, przedsiębiorca
Jako dziennikarz - twórca nowego polskiego programu podróżniczego „Ten Świat Jest Nasz”, autor ponad 200 wideo-wywiadów skupionych wokół tematyki ekonomicznej i biznesowej. Jako przedsiębiorca - twórca pierwszej w Polsce firmy wyspecjalizowanej w nagrywaniu reportaży ślubnych w technologii VR. W przestrzeni publicznej aktywny przede wszystkim jako dziennikarz - jego największym marzeniem jest stworzenie programu podróżniczego, który rozmachem, jakością i treścią przewyższy topowe produkcje największych polskich stacji telewizyjnych. Tytuł wystąpienia - Ten Świat Jest Nasz. „Cały świat w zasięgu każdego Polaka” - udowodnię, że nie jest to pusty, motywacyjny slogan, tylko rzeczywistość, którą należy możliwie najlepiej wykorzystać.

Organizing team

Rafał
Urbaś

Tarnow, Poland
Organizer

Kuba
Słowik

Co-organizer
  • Barbara Guzik
    Team member