Sosnowiec
x = independently organized TED event

Theme: New Year - New Me

This event occurred on
April 12, 2018
5:00pm - 6:30pm CEST
(UTC +2hrs)
Sosnowiec, Śląskie
Poland

"New Year - New Me" - power of habits and new year resolutions.
During TEDx event we would like to have an opportunity to talk about reading 52 books in one year, how to travel and earn money, and why we should share food.

ArtKwarium
3 Maja 1
Sosnowiec, Śląskie, 41200
Poland
Event type:
Standard (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Sosnowiec events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Ewa Chróścicka

http://robdobro.org
Prezes Fundacji Rób Dobro, społeczniczka z zamiłowania, charytatywny event/projekt manager. Od kilkunastu lat realizująca projekty ogólnopolskich organizacji trzeciego sektora; od dwóch lat pracująca na rzecz sosnowieckiej rodzinnej Fundacji. Z pasją i zaangażowaniem organizująca wydarzenia i akcje społeczne, by przekonywać ludzi, że robienie dobra i pomaganie jest bardzo łatwe i przyjemne.

Marcin Gnat

"52 books in one year" activist
Marcin Gnat - bloger, dziennikarz i marketingowiec. Od kilku lat tworzy i prowadzi na Facebooku wyzwania internetowe związane z regularnym czytaniem książek i aktywnością fizyczną. W ten sposób motywuje do działania kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie. Najpopularniejsze z wyzwań “Przeczytam 52 książki w roku” w latach 2015 i 2016 przyciągnęło ponad 100 tysięcy polskich internautów.

Mariusz Prusaczyk

Stock Photography
"Since 2010 I am a stock photographer. In my collection I have thousands of photos ,video clips and graphics. My main theme is travel and aerial photography. I am present in each important microstock agency in the world. Sold photos end up in magazines, books or websites."

Organizing team

Mateusz
Wiatr

Sosnowiec , Poland
Organizer