Youth@OkyanusKolejiHalkalı
x = independently organized TED event

Theme: Anlara Tutunmak - Holding On To "Moments"

This event occurred on
February 14, 2018
1:15pm - 4:30pm +03
(UTC +3hrs)
Istanbul, İstanbul
Turkey

As vague as it may sound, we seem to underestimate the impact of Moments. Mundane things. Maybe the smell of slightly burnt breads fresh out of toaster as we wait for the coffee to brew. Maybe a random "good morning," from a stranger in an elevator. Maybe the smile little girl in
pigtails offers as we walk in big steps. Moments change us, our lives. Moments make life, life.

Life goes on. People are rushing through days; caught up in the unforgiving velocity of time. Superlatives flash as we pace to get today's task done, get coffee, send this e-mail, finish this report by the 7th. Busy, busy, busy. Do dreams fade, or do we just adapt to reality? What happened to the unicorns and rainbows, fairies and superheroes? Are they lost amidst countless endeavors in pursuit of happiness, or rather, money? We need a moment. We all do. Let us all take a moment to truly think, and find answers as to who we are.
Let us stay alive. Vital. Let us love, let us learn, let us speak! Let us dance to our own rhythm.

Let us hold on to The Moments.
Let The Moments be our compass in this journey of life and on the planet that we walk.

Private Okyanus High School
SOYAK ATAKENT
Istanbul, İstanbul, 34307
Turkey
Event type:
Youth (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Youth@­Okyanus­Koleji­Halkalı events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

İnci Kadribegiç

Student of Medicine, Stem Cell Scientist
İnci Kadribegiç Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olup aynı zamanda kök hücre araştırmacısıdır. Tıp Fakültesindeki ilk yılında kök hücre çalışmalarına başlamak için pek çok laboratuvara başvurmuş ve 193 kez reddedilmiştir. Hayallerinin peşinden koşmaktan vazgeçmeyen İnci, Koç Üniversitesinde başladığı kök hücre yolculuğuna, 2012 Nobel Fizyoloji/Tıp Ödülü sahibi Dr. Shinya Yamanakanin kurucusu ve direktörü olduğu üniversiteye kabul alınarak çalışmalarını devam ettirmeyi başarmıştır. Çalışmalarıyla Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde ülkemizi temsil edecek olup bilimsel çalışmalar dışında çocukların eğitim haklarının iyileştirilmesi için mücadele etmektedir. İnci Kadribegiç, 14 Şubat’ta bizlerle.

Serdar Vatansever

Psychologist
Psikolog Serdar Vatansever, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünü bitirdi. Üniversite hayatı boyunca Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Tarlabaşı Toplum Günüllüleri Merkezi, Gündüz Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi başta olmak üzere birçok kuruluşta görev aldı. Müzik dinleme ve müzik aleti çalmanın, beyin loblarının aktivasyonu ve senkronizasyonuna etkisi konusunda birçok araştırmada bulundu ve bu konuda Avrupa ve Amerika’da kullanılan fakat Türkiye’de rastlamadığımız, içeriği oldukça keyifli, bireysel ve grup çalışmalarını kurucusu olduğu “Bilinç Psikolojik Danışmanlık ve Değişim Merkezi’nde yürütmektedir. Birçok kurumda, liselerde ve üniversitelerde Türkçe ve İngilizce psikoterapi hizmeti vermekte ve TRT1’de “Bir Yastıkta Kocayalım” projesini, evliliklerde uyum ve problem çözme becerilerinin üzerine kullanan Serdar Vatansever, 14 Şubat’ta bizlerle.

Sevil Atasoy

Forensic Scientist, Author
Alman Lisesi ve İ.Ü. Kimya Fakültesi mezunu olan Atasoy, Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde öğretim üyeliğinin yanı sıra 1980-1993 yılları arasında Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Kimyasal Tahliller İhtisas Dairesi Başkanlığını, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünün 1988-2005 yılları arasında müdürlüğünü yürüttü. 2005-2010 arasında Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu üye ve başkanı olarak çalıştı, beş yıl boyunca Hürriyet gazetesi Pazar ekinde Delil Avcısı köşesinde popüler adli bilim yazıları kaleme aldı, yüzün üzerindeki bilimsel yayınlarına ek olarak altı adet kitabı bulunuyor. Atasoy’un son kitabı ise Doğan Kitap’tan çıkan, “Züppe Kocanın Şarkıcı Karısı ve Başka Nahoş Gerçekler” adıyla yayımlandı. Kanal D’de yayınlanan polisiye dizi “Kanıt”ın öykü danışmanı ve sunucusu Atasoy, aynı zamanda CNNTürk’teki “Suç ve Delil” programını da hazırlayıp sundu. Atasoy, Üsküdar Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı olarak görev yapıyor. Sevil Atasoy, 14 Şubat’ta bizlerle.

Simay Dinc

Entrepreneur, Founder of Women in Games
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan girişimci Simay Dinç, Türkiye’nin ilk yaratıcı girişimcilik köyü Yeniçarohori projesini oluşturdu. Türkiye’nin ilk Oyun Yapımcıları ve Geliştiricileri Derneği OYUNDER’in yönetim kurulu üyesi ve WOMEN in GAMES Türkiye’nin kurucusu olan Dinç, 2015 yılında Apple tarafından Türkiye’den seçilen en iyi mobil oyunu Recontact: İstanbul’un yapımcısıdır. Aynı zamanda Kıraarthane Games’inde kurucu ortağıdır. Simay Dinç 14 Şubat’ta bizlerle.

Organizing team

Sude
Akgündoğdu

Istanbul, Turkey
Organizer

Pelin
Duğan

Co-organizer
 • Beril Karabulut
  Curation
 • Berke Polat
  Post production
 • Burak Ilhan
  Operations
 • Elif Saricicek
  Marketing/Communications
 • Ezgi Erol
  Production
 • Hakan Sağlam
  Operations
 • SENA KAZANCI
  Marketing/Communications
 • Serkan Peduk
  Production
 • Yaren İnanlı
  Marketing/Communications