Katowice
x = independently organized TED event

Theme: TEDxKatowice: Zrób to sam!

This event occurred on
September 30, 2017
11:00am - 6:00pm CEST
(UTC +2hrs)
Katowice, Śląskie
Poland

UWAGA! Na wydarzenie obowiązują bilety, które można zdobyć pod adresem: http://tedxkatowicezrobtosam.evenea.pl/.
------------------------------------------------------------------------------------
A co, gdybyście tak... zrobili sobie sami główne wydarzenie TEDxKatowice w 2017? 🔨

30 września spotkamy się w wyjątkowym miejscu - Walcownia Cynku w Katowicach. Miejsce jest świetnym przykładem na to, że z odrobiną kreatywności każdy budynek, przedmiot i materiał może zyskać drugie życie.

🔨 Będzie to dzień, podczas którego nie tylko zaprosimy Was do wysłuchania wyjątkowych 18-minutowych prelekcji w formule TEDx. Oprócz tego, oryginalnie zaprojektowana przestrzeń służyć będzie kreatywnemu myśleniu, majsterkowaniu, swobodnemu tworzeniu - wszystko w myśl ruchu DIY.

🔨 Pewne elementy wydarzenia... zrobicie sobie sami! ✂ Do tej pory na warsztatach zapowiadających ten dzień stworzyliście menu, zapach TEDxKatowice oraz interaktywne rzeźby będące częścią wystroju. Ale to nie koniec! Zachęcamy Was do nieograniczonego niczym myślenia - spodziewajcie się główkowania i poznawania nowych ludzi chcących zaczerpnąć inspiracji.

🚙🚎 Wiecie, gdzie znajduje się Stara Walcownia? Tak, tak. 5 kilometrów od centrum. ALE! Być może nie wiecie, z centrum dotrzecie tam jądąc 15 minut tramwajem i spacerując 10 minut?Zachęcamy do wyboru komunikacji miejskiej. ;) Możecie nie wiedzieć też, że nie wszystkie krzesła są tak wygodne jak mogłoby się wydawać, a w walcowni (jak to w walcowni!) bywa zimno. Zabierzcie ulubioną poduszkę i sweter! 😎 A w razie potrzeby będziemy dogrzewać Was ciepłymi napojami i pysznym jedzeniem z bujnie.

👉 Dlaczego DIY i TEDxKatowice? 👈
Idea DIY zdecydowanie wykracza poza domowe salony, ogródki i warsztaty - prelegenci podczas naszego wydarzenia zaprezentują gospodarcze, naukowe, społeczne i artystyczne implikacje tej idei.

Dowiecie się, jak wiele możecie zrobić sami, nie zdając sobie z tego wcześniej sprawy. Przekonacie się, że wszystkie zasoby, materiały i pomysły do tworzenia wspaniałych idei są w zasięgu ręki.

🔨 Agenda całodniowej konferencji:

10:00 - 11:00 - Rejestracja,

11:00 - 12:30 - Sesja I - "W drodze" - Termin "Do-It-Yourself" ma już ponad 100 lat. Główne jego przesłanie to przekonanie, że wszystkiego wokół nas możemy się nauczyć i wytworzyć sami. Jedyne pytanie jakie pozostaje to ile czasu chcemy być w drodze, aby osiągnąć ten wymarzony cel?

Wystąpią:
1. Michał Kasprzyk - jest pasjonatem wystąpień publicznych i pomaga wygłaszać lepsze przemówienia ludziom, m.in. poprzez takie inicjatywy jak TEDxWroclaw, czy Biuro Mówców Spice, którego jest założycielem. Zaangażowany w tworzenie pierwszej europejskiej analogowej bazy kosmicznej z zespołem Space Is More.
2. Radek Kotarski - Popularyzator wiedzy, twórca kanału Polimaty na YouTube, prowadzący i reżyser programu "Podróże z historią" w TVP2 i wydawca książek, które warto czytać.
3. Wioletta Matusiak- Nauczycielka, trenerka rozwoju osobistego, jak również prezeska Fundacji Edukacyjnej Emil. Od dwóch lat współtworzy w Cieszynie społeczność skupioną wokół idei wolnej edukacji. Prywatnie żona i matka trójki dzieci.
4. Waja Jabłonowska- Z pochodzenia Greczynka, działaczka społeczna i przede wszystkim fanka jazdy na rowerze. Prowadzi własną firmę, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, między innymi Fundacją Szkoła Liderów, Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów, Fundacją Pokolenia.

12:30 - 13:00 - Przerwa kawowa

13:00 - 14:30 - Sesja II - "Na warsztacie" - "Warsztat" to miejsce życia majsterkowicza. Jak duży może on być? Pokój, sąsiedztwo, miasto czy świat wirtualny? A może to po prostu unikalny styl życia i myślenia?

Wystąpią:
5. Majsterki - Sylwia Czubkowska- Majsterki.pl to najbardziej opiniotwórczy blog o DIY w polskiej blogosferze. Działa od ponad trzech lat, a tworzą go Sylwia Czubkowska, Barbara Sowa i Alicja Rzeczkowska. Pokazują, że dziś majsterkować może każdy, bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie. W czasach, kiedy wszystko można kupić, uczą że samemu da się zrobić coś bardziej oryginalnego. Majsterki to także makerspace, czyli ponad stu metrowa pracowania na warszawskim Kamionku oraz społeczność kilkuset osób które w niej samemu działały albo uczestniczyły w warsztatach.
6. Artur Łoskot- Popularyzator permakultury i technologii budowy domów z bali słomianych strawbale. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
7. Kinga Kasperek- Doktorantka w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego na Uniwersytecie Śląskim. Redaktorka oraz project managerka, pracowała w największych portalach self-publishingowych i wydawnictwach. Publikowała w czasopismach literackich („FA-art”, „Opcje”, „ArtPapierze”), naukowych i prowadzi bloga kingakasperek.pl.
8. Dr Anna Zarębska-Urbańska- założycielka i główna koordynatorka działań prawdopodobnie pierwszej Spożywczej Kooperatywy w Polsce - Kooperatywy Grochowskiej oraz prezeska Fundacji Kooperatywy Grochowskiej. Koordynatorka akcji Slow Weekend (sekcji Slow Food). Z wykształcenia biolog molekularny - doktorat z dziedziny biologii komórki. Z zamiłowania podróżniczka i etnografka - od 2014 roku w uznaniu za osiągnięcia eksploracyjne członek The Explorers Club.

14:30 - 15:30 - Przerwa obiadowa

15:30 - 17:00 - Sesja III - "Pierwszy krok" - "Zrób to sam" - zaczyna się zawsze w tym samym miejscu - od pierwszego kroku. Jak zacząć samodzielnie tworzyć i zmieniać świat wokół siebie?

Wystąpią:
9. Pieter van Boheemen- " Pieter is fascinated about inclusive innovation. He develops new tools and methods for knowledge production and researches the establishment of networks for open and collaborative post-normal science that enable citizens to be an actor in and influence the trajectory of knowledge production, co-create moral frameworks in this process and transform their environment and lives. He leads the Open Wetlab, TextileLab and Fablab Amsterdam teams at Waag Society. He is an expert in biological technologies, an award winning entrepreneur and world recognized speaker on Biohacking and DIYBio. He has organized dozens of hands-on art science “Do It Together Bio” workshops, led more than 150 Dutch DIYBio community events and presents a YouTube channel on making and hacking things.
10. Maciej i Izabela Kisilowscy- " Izabela i Maciej Kisilowscy to współautorzy “Administrategii”—pierwszego w Europie Środkowej kompendium wiedzy o zarządzaniu strategicznych w instytucjach publicznych. Książka ukazała się dotychczas w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii i na Ukrainie. Maciej jest Profesorem Prawa i Zarządzania Publicznego w Central European University w Budapeszcie. Specjalizuje się w nauczaniu menadżerów najwyższego szczebla. Izabela jest konsultantem w jednej z czołowych międzynarodowych firm doradztwa strategicznego. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z wiodącymi polskimi i środkowoeuropejskimi przedsiębiorstwami, także z instytucjami sektora publicznego.
11. Anna Bielak-Dworska- Przedsiębiorca w drugim pokoleniu, ale przede wszystkim kobieta nieobojętna, żona, córka, siostra, koniara, pisarka. Od 2004 zaangażowana w działalność firmy rodzinnej. Absolwentka studiów w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem i coachingu oraz Akademii Przywództwa Psychologicznego, Instytutu Badań Literackich PAN, Szkoły Trenerów Meritum. Fundatorka i Prezes fundacji STAJNIA TWÓRCZY KOLEKTYW
12. Królestwo Kabuto jedna z kilkudziesięciu światowych mikronacji zwanych też mikro państwami. Zostało utworzone w oparciu o spełnione kryteria prawa międzynarodowego a jego teren znajduje się obok Kanady, posiada jednak też enklawy z ograniczoną suwerennością na terenie Polski oraz Chorwacji.

👋 TEDxKatowice: Zrób to sam to także okazja do poznania wspaniałych ludzi, którzy tak samo jak Ty uwielbiają wystąpienia TED, szukają inspiracji, nowych znajomoścy czy interesują się ideą DIY.

✉ Bilety są dostępne w następujących formach i datach:
1) Early bird od poniedziałku 28.08 od 20:00 - w cenie 40 zł.
2) Standard od wtorku 05.09 od 10:00 - w cenie 60 zł.
3) KochamTEDx - cały czas w cenie 200 zł - wyjątkowy bilet dla fanów TEDx i TEDxKatowice. Wybierając go wspierasz nasz rozwój oraz otrzymasz 4 darmowe wejściówki na wydarzenia w 2018 i unikalny zestaw gadżetów DIY.

👉W cenie biletu:👈
* całodniowa konferencja z wystąpieniami 13 prelegentów w formule TEDx,
* unikatowe gadżety,
* angażujące przerwy z czasem na networking,
* zaprojektowana przestrzeń w myśl idei DIY z zaplanowanymi aktywnościami.

Do zobaczenia już 30 września! 😎
...
Jak przebiega spotkanie?
Przygotuj się na całodniową konferencję z 3 panelami, w których wystąpi po 4 lub 5 prelegentów, plus niespodzianki. Każde wystąpienie trwa maksymalnie 18 min. Podczas przerw zaprosimy Cię na poczęstunek, urozmaicimy czas oraz czasem na wzajemne poznawanie się.

Działania w ramach projektu "Doing It Together Science" współrealizowanego przez Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM. Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 709443.

Walcownia
Rozdzieńska 25
Katowice, Śląskie, 40-387
Poland
Event type:
Standard (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Katowice events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Majsterki

blogerzy
Majsterki.pl to najbardziej opiniotwórczy blog o DIY w polskiej blogosferze. Działa od ponad trzech lat, a tworzą go Sylwia Czubkowska, Barbara Sowa i Alicja Rzeczkowska. Pokazują, że dziś majsterkować może każdy, bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie. W czasach, kiedy wszystko można kupić, uczą że samemu da się zrobić coś bardziej oryginalnego. Majsterki to także makerspace, czyli ponad stu metrowa pracowania na warszawskim Kamionku oraz społeczność kilkuset osób które w niej samemu działały albo uczestniczyły w warsztatach.

Anna Bielak-Dworska

Przedsiębiorca, pisarka i Fundatorka i Prezes fundacji STAJNIA TWÓRCZY KOLEKTYW
Przedsiębiorca w drugim pokoleniu, ale przede wszystkim kobieta nieobojętna, żona, córka, siostra, koniara, pisarka. Od 2004 zaangażowana w działalność firmy rodzinnej. Absolwentka studiów w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem i coachingu oraz Akademii Przywództwa Psychologicznego, Instytutu Badań Literackich PAN, Szkoły Trenerów Meritum. Fundatorka i Prezes fundacji STAJNIA TWÓRCZY KOLEKTYW. Zaangażowana w działania związane z rewitalizacją Kompleksu Pałacowo-Parkowego w Siemianowicach Śląskich.

Anna Zarębska-Urbańska

Założycielka i główna koordynatorka działań Spożywczej Kooperatywy w Polsce - Kooperatywy Grochowskiej oraz prezeska Fundacji Kooperatywy Grochowskiej. Współorganizatorka projektu RWS Grochowski oraz Koordynatorka akcji Slow Weekend. Organizatorka Ogólnopolskich Spotkań Edukacji Alternatywnej.
dr Anna Zarębska-Urbańska - założycielka i główna koordynatorka działań prawdopodobnie pierwszej Spożywczej Kooperatywy w Polsce - Kooperatywy Grochowskiej oraz prezeska Fundacji Kooperatywy Grochowskiej. Stała i nieprzerwana od 2009 roku działalność Kooperatywy jest ogromnym sukcesem zarówno organizacyjnym jak i społecznym. Współorganizatorka projektu RWS Grochowski (Rolnictwo Wspierane Społecznie). Koordynatorka akcji Slow Weekend (sekcji Slow Food). Zaangażowana w ruch edukacji alternatywnej. Organizatorka Ogólnopolskich Spotkań Edukacji Alternatywnej. Z wykształcenia biolog molekularny - doktorat z dziedziny biologii komórki. Absolwentka Studium Fotografii ZPAF mająca na koncie wiele wystaw fotograficznych oraz publikacji w prasie. Z zamiłowania podróżniczka i etnografka - od 2014 roku w uznaniu za osiągnięcia eksploracyjne członek The Explorers Club.

Artur Łoskot

Prezes Śląskiej Fundacji Permakultury
Do 2017 roku przyłożył rękę do powstania kilkunastu budynków w technologiach naturalnych,zaprojektował kilka ogrodów i gospodarstw, prowadzi swoje uprawy oraz pasiekę.Jest współzałożycielem i prezesem Śląskiej Fundacji Permakultury oraz właścicielem firmy projektowo-wykonawczej.

Kinga Kasperek

Redaktor i project manager
Doktorantka w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego (Uniwersytet Śląski). Redaktorka i project managerka, pracowała w największych portalach self-publishingowych i wydawnictwach. Zajmuje się wsparciem i szkoleniem niezależnych autorów. Publikowała w czasopismach literackich („FA-art”, „Opcje”, „ArtPapierze”), naukowych i prowadzi bloga kingakasperek.pl.

Królestwo Kabuto

mikro państwo
jedna z kilkudziesięciu światowych mikronacji zwanych też mikro państwami. Zostało utworzone w oparciu o spełnione kryteria prawa międzynarodowego a jego teren znajduje się obok Kanady, posiada jednak też enklawy z ograniczoną suwerennością na terenie Polski oraz Chorwacji.

Maciej Kisilowski

Maciej - wykładowca akademicki.
Izabela i Maciej Kisilowscy to współautorzy “Administrategii”—pierwszego w Europie Środkowej kompendium wiedzy o zarządzaniu strategicznych w instytucjach publicznych. Książka ukazała się dotychczas w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii i na Ukrainie. Maciej jest Profesorem Prawa i Zarządzania Publicznego w Central European University w Budapeszcie. Specjalizuje się w nauczaniu menadżerów najwyższego szczebla. Kieruje centrum badawczym Initiative for Regulatory Innova

Michał Kasprzyk

Mówca, organizator TEDxWroclaw, założyciel Biura Mówców Spice
Michał Kasprzyk jest pasjonatem wystąpień publicznych i pomaga wygłaszać lepsze przemówienia ludziom, którzy są dobrzy w innych dziedzinach (wierzy, że nikt nie może być dobry we wszystkim). Mówca, czerpiący wiele z TEDa. Organizator TEDxWroclaw. Założyciel Biura Mówców Spice, które pomaga w kontakcie ze świetnymi mówcami. Zaangażowany w tworzenie pierwszej europejskiej analogowej bazy kosmicznej z zespołem Space Is More.

Pieter van Boheemen

He leads the Open Wetlab, TextileLab and Fablab Amsterdam teams at Waag Society. He is an expert in biological technologies.
Pieter is fascinated about inclusive innovation. He develops new tools and methods for knowledge production and researches the establishment of networks for open and collaborative post-normal science that enable citizens to be an actor in and influence the trajectory of knowledge production, co-create moral frameworks in this process and transform their environment and lives.

Radosław Kotarski

Popularyzator wiedzy, twórca kanału Polimaty na YouTube, prowadzący i reżyser programu "Podróże z historią" w TVP2 i wydawca książek.
Popularyzator wiedzy, twórca kanału Polimaty na YouTube, prowadzący i reżyser programu "Podróże z historią" w TVP2 i wydawca książek, które warto czytać.

Waja Jabłonowska

Animatorka, trenerka, tutorka, działaczka społeczna
Z pochodzenia Greczynka, animatorka, trenerka, tutorka, działaczka społeczna i przede wszystkim fanka jazdy na rowerze. Prowadzi własną firmę, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, miedzy innymi Fundacją Szkoła Liderów, Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów, Fundacją Pokolenia.

Wioletta Matusiak

Nauczycielka, trenerka rozwoju osobistego, prezeska Fundacji Edukacyjnej Emil
Nauczycielka, trenerka rozwoju osobistego, prezeska Fundacji Edukacyjnej Emil, od dwóch lat współtworzy w Cieszynie społeczność skupioną wokół idei wolnej edukacji, prywatnie żona i matka trójki dzieci

Organizing team

Paweł
Wyszomirski

Katowice, Poland
Organizer