Youth@BanskáBystrica
x = independently organized TED event

Theme: grey matters

This event occurred on
October 22, 2016
9:00am - 6:00pm CEST
(UTC +2hrs)
Banská Bystrica, Banskobystrický kraj
Slovakia

In the spirit of ideas worth spreading, TEDx is a program of local, self-organized events that bring people together to share a TED-like experience. At a TEDx event, TEDTalks video and live speakers combine to spark deep discussion and connection in a small group. These local, self-organized events are branded TEDx, where x = independently organized TED event. The TED Conference provides general guidance for the TEDx program, but individual TEDx events are self-organized (subject to certain rules and regulations).

Divadlo Štúdio tanca
Komenského 12
Banská Bystrica, Banskobystrický kraj, 974 01
Slovakia
Event type:
Youth (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Youth@­Banská­Bystrica events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Emília Petríková

Vedkyňa, ktorá začala s výskumom v 7. triede základnej školy. Na gymnáziu sa jej záujem zintenzívňoval, učivo predbehla do takej miery, že preskočila celý 3. ročník. Za svoju prácu jej bolo udelených množstvo medailí z medzinárodných olympiád konaných v Arizone, Azerbajdžane, Gruzínsku, New Yorku či Turecku. Už dvakrát sa venovala výskumu glioblastómov (nádorov mozgu) na prestížnej Mayo Clinic v Spojených štátoch.

Juraj Havlík

Je študentom sociológie a neštudovaným hudobníkom, od roku 2009 organizátorom kultúrnych podujatí predovšekým v Banskej Bystrici. Od oživovania cementárne umením s neformálnu skupinou “ľudí spája(ť_je )umenie” sa dostal k záchrane amfiteátra, za čo dostal ocenenie MOST 2013/14 Mladý líder a označenie občiansky aktivista. Dnes spolu s O.Z. za! amfiteáter realizuje Letné kino na amfiteátri.

Kaja Bernátová

Študentka, ktorej nie je ľahostajný osud akéhokoľvek človeka. V apríli 2016 prišla s nápadom zbierať spodnú bielizeň, ktorej majú ženy v utečeneckom tábore v Idomeni nedostatok. Behom pár dní sa jej podarilo zmobilizovať značný počet ľudí a zozbierať 5000 nohavičiek a 3500 podprseniek. Toto množstvo bolo také veľké, že ich musela prepravovať dvakrát. Keď v septembri organizovala ďalšiu zbierku gumákov do utečeneckých táborov v Srbsku, podarilo sa jej dať dokopy vyše 1200 párov, teda toľko, že sa z nich ušlo aj utečencom v iných krajinách.

Matej Tóth

Slovenský atlét, venujúci sa chôdzi na 20 km a 50 km. Vzdelaním novinár. Je pretekárom klubu VŠC Dukla Banská Bystrica. V rokoch 2006, 2013 a 2014 vyhral anketu Slovenský atlét roka. V rokoch 2015 vyhral majstrovstvá sveta v rýchlej chôdzi v Pekingu, v roku 2016 sa mu podarilo ako prvému atlétovi v histórii Slovenska získať zlato na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Slávka Heželyová

Na University of Edinburgh študovala biológiu (Bachelor of Science in Biology with Honours in Cell Biology). V rámci programu Teach for Slovakia, súčasti prestížneho medzinárodného programu Teach for all, ktorého cieľom je priniesť pre všetky deti rovnaké šance, pôsobila dva roky ako učiteľka na základnej škole v Nálepkove. Práca s deťmi a mládežou ju baví a téme vzdelávania sa plánuje venovať aj naďalej.

Tomáš Forró

Nezávislý reportér, ktorý svoju prácu považuje za životný štýl. Cestuje po svete, publikuje svoje texty (často z mimoriadne nebezpečných končín Strednej Ameriky alebo Južnej Ázie) aj v slovenských a poľských médiách ako Denník N, Sme alebo Gazeta Wyborcza. Zakladateľ portálu happy2travel.

Organizing team

Maroš
Grego

Organizer

Adam
Whitlock

Co-organizer
  • Matej Čerman
    Team member
  • Sonja Nováková
    Curation