PolitechnikaOpolska
x = independently organized TED event

Theme: Każdy ma szanse… / Everyone has a chance…

This event occurred on
December 2, 2016
5:00pm - 10:00pm CET
(UTC +1hr)
Zakrzów, Opole, Opolskie
Poland

In the spirit of ideas worth spreading, TEDx is a program of local, self-organized events that bring people together to share a TED-like experience. At a TEDx event, TEDTalks video and live speakers combine to spark deep discussion and connection in a small group. These local, self-organized events are branded TEDx, where x = independently organized TED event. The TED Conference provides general guidance for the TEDx program, but individual TEDx events are self-organized (subject to certain rules and regulations).

domExpo
ul. Kępska 8
Zakrzów, Opole, Opolskie, 45-129
Poland
Event type:
University (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Politechnika­Opolska events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

robot Pepper

Po raz pierwszy w historii TED prelekcję wygłosił inteligentny robot humanoidalny w ramach konferencji TEDxPolitechnikaOpolska. W swoim pierwszym publicznym wystąpieniu „Mr. Pepper” wyjaśnił genezę powstania robotów i opowiadał w jaki sposób sztuczna inteligencja może ułatwić życie ludziom. „Mr. Pepper” ma 1,2 m wysokości, napęd kołowy i potrafi imitować gesty, ruchy i mowę człowieka. Można go wykorzystać w prostych pracach. Pomoże nam wybrać odpowiedni film w kinie, przyjąć zamówienie w restauracji, czy wskazać najlepszy pokój w hotelu. Możliwości są praktycznie nieograniczone… Czy roboty i ludzie mogą funkcjonować w symbiozie? Zastanawiałeś się nad tym?

Agnieszka Michalczyk

Socjolog , prezes
Socjolog z wieloletnim doświadczeniem. Prezes Fundacji im. Królowej Marii Kazimiery, Akademii Stylu i Piękna oraz Akademii Życia z Klasą. Układa i tworzy programy szkoleń, które skupiają się przede wszystkim na modzie, autokreacji, relacjach interpersonalnych, savoir-vivre i zagadnieniach z dziedziny zdrowia, kobiecości i seksapilu. Twórczyni programu edukacyjno-charytatywnego, który nawiązuje do przedwojennych form wychowania i kształcenia młodych dziewcząt, których rozwój powierza się odpowiednio przygotowanym mentorom i wykładowcom. Cykl edukacyjny obejmuje dziedziny dziś postrzegane jako elitarne, a niegdyś stanowiące podstawę wychowania, m.in. savoir-vivre, umiejętność konwersacji o kulturze, dyplomacja kulturalna, prowadzenie domu, dobre obyczaje, itp.

Aleksandra Socha

Szablistka
Brązowa medalistka mistrzostw świata, dwukrotna mistrzyni Europy i wielokrotna mistrzyni Polski w szermierce. Czterokrotna olimpijka (Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016). Ponadto zawodowy żołnierz i dwukrotna mistrzyni światowych igrzysk wojskowych. Jest fundatorką i ambasadorką pierwszej w Polsce organizacji, której głównym zakresem działania jest promocja idei kariery dwutorowej sportowców. Zwraca uwagę, że sportowcy poświęcają swoje życie by osiągnąć sportowy sukces i dostarczyć radości kibicom i fanom, a następnie napotykają ogromne trudności, gdy ich kariera zawodnicza dobiegnie końca. Fundacja pośredniczy w organizowaniu praktyk i staży dostosowanych do możliwości czasowych Olimpijczyków i Paraolimpijczyków. Na terenie rodzinnego miasta prowadzi program propagujący uprawianie sportu, dzięki któremu gimnazjaliści biorą udział w bezpłatnych zajęciach nie tylko jej ukochanej dyscypliny - szermierki, ale także m.in. wspinaczki i pływania.

Dorota Zawadzka

Psycholog rozwojowy i doradca rodzinny
Autorka i współautorka wielu programów w telewizjach zarówno publicznych jak i komercyjnych. W latach 1992 — 2005 wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Do 2007 roku prowadziła zajęcia z psychologii rozwoju człowieka na SWPS w Warszawie. Od lipca 2011 roku jest doradcą Rzecznika Praw Dziecka i zasiada w Społecznej Radzie Doradców. Współtworzy projekt „Bezpieczne media”, który zaowocował m.in. wprowadzeniem do telewizji oznaczeń dot. ograniczeń wiekowych dla widzów . Zasiada jako przedstawicielka Polski w Radzie PEGI (Paneuropean Electronic Games Index), organizacji opracowującej kryteria przyznawania kategorii wiekowych grom komputerowym i wideo. Współdziała między innymi z Krajowym Centrum Kompetencji i Komitetem Ochrony Praw Dziecka (KOPD). Jest współautorką pomysłu konkursu „Świat przyjazny dziecku”, realizowanego przez KOPD i od samego początku zasiada w jego kapitule.

Gilles Chamboraire

Nauczyciel medytacji
Po kilkunastu latach bycia twarzą między-narodowych koncernów modowych, zdecydował się skoncentrować na osobistym rozwoju. Rozpoczął naukę capoeiry, jogi, medytacji, masażu oraz kolejnych języków obcych. Dzisiaj biegle włada 5 językami. W Kopenhadze przez kilka lat prowadził własne centrum medytacji, masażu i terapii. Wciąż jednak głęboko czuł potrzebę uczynienia własnego życia prostszym. Znalazł sposób jak być w kontakcie z samym sobą, i była to najważniejsza lekcja, jaką odrobił. Odkrył, że prawdziwe szczęście leży wyłącznie w nim, a spokój jest jedyną drogą do niego. Przez 6 lat praktykował w Tajlandii medytację, żyjąc jako mnich, żywiąc się wyłącznie pożywieniem otrzymywanym od hojnych ludzi. To doświadczenie zmieniło jego spojrzenie na świat, życie i istnienie. Dziś mieszka w Polsce.

Jacek Rozenek

Aktor, trener i coach
Bazując na swoim ponad dwudziestoletnim doświadczeniu w zawodzie aktora i coacha, obala powszechnie funkcjonujące mity. Określany mianem trenera nowej generacji. Osobisty trener i coach najtęższych głów biznesu. Specjalista z dziedziny przywództwa, rozwoju osobistego i prezentacji. Ponadto instruktor II st. Wschodnich Sztuk Walki, reżyser i głos dubbingu, znany i lubiany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Wykładowca Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego oraz absolwent Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie. Potrafi dostrzec talent u osób, z którymi pracuje i wzbudzić w nich pragnienie rozwoju i satysfakcję z osiąganych rezultatów. W swojej karierze łączy perspektywę aktora oraz coacha. Przeszedł wszystkie szczeble zarządzania – od specjalisty do dyrektora generalnego. Specjalizuje się w projektowaniu procesów biznesowych podnoszących efektywność organizacji. Twierdzi, że cel jest ważny, ale równie ważna jest droga.

Jadwiga Kander

Business i life coach
Business i life coach z wieloletnim doświadczeniem, doradca biznesowy, mentor, ambasadorka work life balance. Odważna, śmiała w przekraczaniu granic, w tym zarządzaniu lękiem. Zmieniła całkowicie swoje życie, porzucając lukratywną pracę w korporacji (15 lat jako manager w ING Banku Śląskim) na rzecz realizowania własnych marzeń. Właścicielka szkoły coachów. Wprowadziła na rynek nowatorską metodę holistycznego podejścia w coachingu, oferując swoim klientom również troskę o ciało. Ukończyła Międzynarodową Szkołę Masażu Tajskiego w Chciang Mai w Tajlandii na trzech poziomach oraz Kerla Ayurvedic Akademy z zakresu Ayurvedy i Panchakarmy w Indiach. Twierdzi, że ciało, dusza i umysł są nierozerwalne. Prowadzi gabinet masażu i ayurvedy. Na co dzień medytuje i ćwiczy jogę. Żyje pomiędzy Polską a ukochaną Tajlandią, łącząc zachodnią kulturę sukcesu z dalekowschodnią filozofią życia.

Katarzyna Majchrzak

Psycholog, trener, podróżniczka
Psycholog, trener, podróżniczka i niestrudzona poszukiwaczka wszystkiego co nowe. Od 15 lat prowadzi firmę doradztwa personalnego zajmującą się badaniem zasobów ludzkich i projektowaniem ścieżek rozwoju indywidualnego. W uzupełnieniu tej codziennej aktywności stworzyła i od po 5 lat prowadzi projekt podróżniczo - rozwojowy dla kobiet w podróży. Jest przekonana, że trzeba inwestować w pozytywny egoizm kobiet, bo choć mają one kolosalne pokłady możliwości, to przez stulecia nie miały szans zajmować się swoim rozwojem na równi z mężczyznami. W prywatne podróże wybiera się bez planu i pozwala, by to droga otwierała się przed nią sama, a poznawany kraj prowadził ją swoimi ścieżkami. Przewodniki czyta po powrocie. Wiara w to, że każdy kryzys to równocześnie szansa jest jednym z najważniejszych jej przekonań, jakie stara się przekazać ludziom. W pracy i w życiu.

Krzysztof Jędrzejewski

Biznesmen
Przez większość swojego życia wcale nie myślał o wielkich pieniądzach, choć już na piątym roku SGGW założył sklep ogrodniczy, a potem centrum ogrodnicze „Iglak”. W większy biznes wszedł wówczas, gdy zaczął pomagać bratu Leszkowi, który był inwestorem giełdowym, a w 2002 r. został większościowym udziałowcem zakładów mechanicznych. Ich akcje były zabezpieczeniem pożyczki, której udzielił. Pożyczkobiorca jej nie spłacił. Niestety, w 2008 r. Leszek popełnił samobójstwo. Młodszy z braci musiał przejąć odpowiedzialność za tysiące ludzi. Obecnie Krzysztof Jędrzejewski znajduje się na 29. miejscu listy najbogatszych Polaków miesięcznika "Forbes". Należąca do niego w 60 proc. firma jest największym w Polsce producentem maszyn i urządzeń dla górnictwa, zatrudnia ok. 6 tys. osób, a jej przychody za 2014 rok przekroczyły 365 mln zł. Prócz zmysłu biznesowego znany jest ze swojej filantropii. Założył stowarzyszenie, wciągając w nie pracowników i menedżerów swojej firmy.

Małgorzata Ptaszyńska

Dziennikarka radiowa i telewizyjna
Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Loyola University w Chicago. Dziennikarka radiowa i telewizyjna, autorka przeszło tysiąca wywiadów, audycji i programów. Dwukrotnie wyróżniona przez Senat RP oraz Radę Miasta Chicago. Współtwórczyni bloga z lokalnymi informacjami z Chicago i Nowego Jorku. W latach 2006 - 2011 nauczyciel akademicki w Triton College, River Grove, Illinois. W latach 2014 - 2016 dyrektor wykonawczy Avondale Chamber of Commerce działającego w Chicago. Członek kapituły konkursu Wybitny Polak organizowanego przez Fundację Teraz Polska oraz Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja w Chicago. Organizatorka Polish American Women's Conference. W 2015 r. wybrana do rady działającej przy biurze Skarbnika Miasta Chicago.

Mariusz Kędzierski

Artysta specjalizujący się w hiperrealizmie, mówca motywacyjny
W roku 2015 uruchomił projekt "Mariusz Rysuje", którego celem jest inspirowanie ludzi poprzez sztukę. Rysuje na ulicy i nie byłoby w tej pasji nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że urodził się bez rąk, co wprawia przechodniów w osłupienie. Początkowo rysował tylko we Wrocławiu, ale postanowił ruszyć w świat i pomóc także innym ludziom uwierzyć, że największe bariery, to te, które budują we własnych umysłach. W 2015 roku w ciągu 17 dni przejechał ponad 12.000 km rysując na ulicach Berlina, Amsterdamu, Londynu, Paryża, Barcelony, Marsylii, Wenecji, Rzymu i Aten, spotykając setki ludzi i rozmawiając z nimi. W 2016 ponownie wybrał się w podróż, tym razem dookoła Polski, przemierzając samotnie 2.000 km. Jego prace kupowane są na całym świecie. Bierze udział w licznych wystawach oraz przeglądach sztuki w Polsce i w Europie. Jest zdobywcą II Nagrody BEST GLOBAL ARTIST z 2013 roku. W grudniu 2015 r. otrzymał Nagrodę Publiczności „Człowiek Bez Barier 2015”.

Piotr „Gepard” Stępniak

Nawrócony gangster
Brutalne dzieciństwo odcisnęło piętno na całym jego życiu. Odkąd skończył osiem lat patrzył, jak rodzice popadali w alkoholizm. Powoli i on zaczął schodzić na złą drogę. Kradzieże, poprawczak, zatrzymania - aż po coraz śmielsze przestępstwa. Rabował, gwałcił, oszukiwał. 24 lata w zakładach karnych nauczyły go nienawiści i gardzenia tym, co dobre. W tym czasie próbował odebrać sobie życie osiem razy - podcinając gardło, połykając nóż. W trakcie ‘’odsiadki’’ zdiagnozowano u niego nowotwór. Postanowił się zmienić na dobre, co nie było po myśli jego współwięźniom – bity, zastraszany, poniżany, w trakcie przebywania w więzieniu kilkukrotnie trafiał do szpitala. Po wyjściu na wolność poznał swoją obecną żonę, założył rodzinę – przygarnął pod swój dach młodego chłopaka, w którym dostrzegł siebie sprzed kilkudziesięciu lat. Teraz jeden z najniebezpieczniejszych przestępców we Wrocławiu, opowie czym jest uzależnienie od narkotyków, jak wygląda przestępczy półświatek...

Randy Koussou Alam-Sogan

Przedsiębiorca, filantrop, książę
Książę z plemienia Republiki Benin (wcześniej znanego jako Królestwo Dahomey) w zachodniej Afryce. Przedsiębiorca, filantrop, założyciel i Prezes oraz Przewodniczący niezależnych firm konsultingowych, których głównym celem jest wprowadzanie kapitału inwestycyjnego na rynki afrykańskie. Nawiązuje i wzmacnia partnerstwo na różnorodnych poziomach w dziedzinie m.in.: inwestycji, finansów, strategii wzrostu, rozwoju socjoekonomii, rozwoju infrastrukturalnego, energii, paliw i gazów, transportu, telekomunikacji, ochrony zdrowia, odnawialnych źródeł energii czy turystyki. Aktualnie działa praktycznie w każdym afrykańskim kraju, realizując blisko 100 projektów. Nadzorował ponad 100 inwestycji w różnorodnych dziedzinach przemysłu. Jest członkiem konsorcjum, które do 2022 r. zamierza zainwestować 300 mld dolarów w Afryce. Realizuje filantropijny projekt, którego celem jest podniesienie poziomu edukacji i ochrony zdrowia we wszystkich krajach Afryki.

Waldemar Warchoł

Trener, coach, mówca motywacyjny, autor
Trener piłki nożnej, trener personalny i pasjonat każdej formy aktywności ruchowej. Od lat jego największą miłością była psychologia, którą uważa za najważniejszy czynnik decydujący o osiąganiu zamierzonych efektów. Dwie największe pasje miksuje i przeplata ze sobą, tworząc idealne narzędzia i modele rozwojowe oparte właśnie o sport i psychologię. Zakochany w każdej chwili życia, uparty marzyciel i zagorzały obrońca pasji oraz marzeń. Nie tylko wytrwale dąży do realizacji swoich pragnień, ale też pomaga innym przełamywać bariery strachu, niepewności i zniechęcenia. Przedsiębiorca i właściciel firmy szkoleniowej. Organizator szkoleń, warsztatów i konferencji rozwojowych. W ciągu ostatniego roku w jego wykładach zajęciach udział wzięło ponad 2000 osób. Współpracuje z firmami, przedsiębiorcami oraz menadżerami jako konsultant i coach. Prowadzi szkolenia z zakresu komunikacji, sprzedaży, wystąpień publicznych oraz zarządzania zespołami.

Organizing team

Anna
Czabak

Opole, Poland
Organizer