Alsancak
x = independently organized TED event

Theme: SCHOOL OF LIFE

This event occurred on
June 14, 2013
11:30am - 7:30pm EEST
(UTC +3hrs)
Izmir, İzmir
Turkey

SCHOOL OF LIFE:
Life is a collection of various experiments. One of the most influential thinker in the 20th century, Eric Butterworth said ‘’Don't go through life, grow through life.’’ And William Wallace answered ‘’Every man dies. Not every man really lives.’’
So what’s going on around the world? We keep graduating from prestigious colleges and reputable universities...Collecting glossy diplomas and racing our degrees. Yes; we’re officially graduated! But...Are we missing something?
Precious TEDxAlsancak speakers answered our question on 14th of June 2013. TEDxAlsancak guests got the chance of changing their perception about ‘’SCHOOL OF LIFE’’

Umut Mustafa Göçmen
TEDxAlsancak Founder & Curator

Zaman su gibi akıp gidiyor doğrusu...
İlham dolu TEDxAlsancak yolculuğuna başlayalı 2 sene oldu. Geçtiğimiz sene İzmir'de, Ege Bölgesi'nde ve hatta Anadolu'da ilk kez bir TEDx etkinliğini gerçekleştirmenin haklı gururunu ve sevincini beraber yaşıyoruz. 2012 yılında Sosyal Medya ve Spor temasıyla düzenlenen TEDxAlsancak, 5.000.000 'dan fazla kişiye ulaştı; TEDxAlsancak videolarının internette toplam izlenme sayısı 130.000'i geçti...Kısacası İzmir TED'i çok sevdi!

14 Haziran Cuma günü İzmir Fransız Kültür Merkezi'nde ikinci kez gerçekleştirdigimiz konferansımızın teması HAYAT OKULU idi...Aslında yaşadığımız bu renkli hayat, her birimizin sahip olduğu farklı tecrübelerin trajikomik bir bileşkesine denk düşüyor. Yirminci yüzyılın saygın düşünürlerinden Eric Butterworth şöyle diyor:
"Kendinizi hayatın akışına fütürsuzca bırakmaktansa, hiç olmazsa yaşarken büyümeye gayret edin."
William Wallace'nin cevabıysa manidardır..
"Acaba büyüyen her insan gerçekten yaşar mı ki?"

Bizler en prestijli okulların yaldızlı diplomalarını biriktirmeye tam gaz devam ediyor ve MBA, bachelor's, çift ana dal gibi etiketlerle etrafımıza caka satmaktan hiç yorulmuyoruz. Peki dijital fırtınanın her yanı kasıp kavurduğu bu günlerde, diploma koleksiyonculuğu yaparken acaba neleri ıskalıyoruz? Bizler TEDxAlsancak katilimcilari ve konusmacilari olarak bu gizemli sorunun cevabını 14 Haziran 2013 Cuma günü TEDxAlsancak sahnesinde hep birlikte verdik.

Büyük üstat Rıfat Ilgaz 35 sene evvel fısıldamıştı kulağımıza, Mahmut Hoca aracılığıyla Hababam Sınıfı'nda...
"Okul, sadece dört yanı duvarlarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir...Okul her yerdir! Sırasında bir orman, sırasında dağ başı, öğrenimin ve bilginin var olduğu her yer okuldur. Gerçek bir okulda yaşamayı, mücadele etmeyi, en önemlisi kendinize karşı saygılı olmayı öğrenirsiniz. Bu saydıklarım eğer bir okulda yoksa orada sadece bir taş yığını vardır."

2014 yilinda tekrar gorusmek dilegiyle,
İlham dolu fikirler peşinizi bırakmasın!

UMUT MUSTAFA GÖÇMEN
TEDxAlsancak Founder & Curator

Fransız Kültür Merkezi
Cumhuriyet Bulvarı n°152
Alsancak
Izmir, İzmir, 35220
Turkey
See more ­T­E­Dx­Alsancak events

Organizing team

Umut Mustafa
Gocmen

Istanbul, Turkey
Organizer
 • Taylan Özgür Demirkaya
  Head of Conference Committee
 • Fırat Berber
  Social Media Expert
 • Aylin Mutlu
  PR & Operation Team Member
 • Uğur Göçmen
  Operation Team Leader
 • Mert Alpkoçak
  Operation Team Member
 • Özlem Tezcan
  Operation Team Member
 • Burçin İvren
  PR Team Member
 • Hakan Demir
  Operation Team Leader
 • Yağmur Efe Eğrikülah
  Operation Team Member
 • İlhan Yılmaz
  Operation Team Member