Philip Zimbardo

Philip Zimbardo: Zhdukja e djemve?

2,190,531 views • 4:46
Subtitles in 39 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Psikologu Philip Zimbardo ben pyetjen, " Pse djemte janë në vështirësi?" Ai ndan me ne disa statistika ( normat e uleta te diplomimit, shqetsime me te medha rreth intimitetit dhe marredhenieve) dhe sugjeron disa arsye— dhe kerkon ndihmen tuaj! Shikoni fjalimin e tij, dhe pastaj prisni 10 pyetjet e tij te shkurtra:

About the speaker
Philip Zimbardo · Psychologist

Philip Zimbardo was the leader of the notorious 1971 Stanford Prison Experiment — and an expert witness at Abu Ghraib. His book The Lucifer Effect explores the nature of evil; now, in his new work, he studies the nature of heroism.

Philip Zimbardo was the leader of the notorious 1971 Stanford Prison Experiment — and an expert witness at Abu Ghraib. His book The Lucifer Effect explores the nature of evil; now, in his new work, he studies the nature of heroism.