Shlomo Benartzi

Shlomo Benartzi: Te kursejme per te nesermen, neser

1,331,120 views • 17:45
Subtitles in 30 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Eshte e lehte te imagjinosh per te kursyer para javen qe vjen, por si i behet tani? Ne pergjithesi ne duam t'i shpenzojme ato. Ekonomisti Shlomo Benrtzi thote qe kjo eshte nje nga pengesat me te medha per te kursyer aq sa per pension, dhe pyet: Si do ta shendrrojme kete sfide te sjelljes ne nje zgjidhje te sjelljes?

About the speaker
Shlomo Benartzi · Economist

Shlomo Benartzi uses behavioral economics to study how and why we plan well for the future (or fail to), and uses that to develop new programs to encourage saving for retirement.

Shlomo Benartzi uses behavioral economics to study how and why we plan well for the future (or fail to), and uses that to develop new programs to encourage saving for retirement.