Rodney Brooks

Pse do te mbeshtetemi tek robotet

1,361,312 views • 9:56
Subtitles in 27 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Alarmistet flasin mbi idene qe robotet thjesht do te zevendesojne punen e njeriut. Ne fakt, ata mund te behen bashkepunetore te ngushte, duke na liruar kohe qe ta harxhojme per sfida me pak te rendomta dhe mekanike. Rodney Brooks nxjerr ne pah sa e rendesishme mund te jete kjo nderkohe qe numri i te rriturve ne moshe pune ulet dhe numri i pensionisteve rritet. Ai na prezanton me Baxter, roboti me sy te levizshem dhe me krahe qe reagojne ndaj prekjes,te cilet mund te punojne se bashku me nje popullsi ne plakje — dhe qe mund t'i ndihmojne dhe ne shtepi gjithashtu.

About the speaker
Rodney Brooks · Roboticist

Rodney Brooks builds robots based on biological principles of movement and reasoning. The goal: a robot who can figure things out.

Rodney Brooks builds robots based on biological principles of movement and reasoning. The goal: a robot who can figure things out.