Robin Nagle

Cfare zbulova ne plehrat e qytetit te New Yorkut

1,631,240 views • 7:52
Subtitles in 33 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Banoret e New Yorkut prodhojne 11.000 ton mbeturina çdo ditë. Çdo dite! Kjo statistikë mahnitese është një nga arsyet pse Robin Nagle nisi nje projekt kerkimi me Departamentin e Higjenës së qytetit. Ajo eci nëpër rruge, përdori fshesat mekanike, madje drejtoi dhe nje kamion plehrash vete—te gjitha këto për të pasur mundesi t'i pergjigjej nje pyetje qe duket e thjesht por shumë e komplikuar: Kush kujdeset për pastrimin e ambientit tonë?

About the speaker
Robin Nagle · Trash anthropologist

Robin Nagle is an anthropologist with a very particular focus... garbage.

Robin Nagle is an anthropologist with a very particular focus... garbage.