Reshma Saujani

Mësojini vajzave guximin, jo perfeksionin

3,389,033 views • 12:39
Subtitles in 35 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Po rrisim vajzat të jenë perfekte, dhe po rrisim djemtë të jenë të guximshëm, thotë Reshma Saujani, themeluesja e Girls Who Code (Vajzat që Kodojnë). Saujani ka marrë përsipër t'u mësojë vajzave të reja të rrezikojnë dhe të mësojnë të programojnë, dy aftësi të cilat i duhen për të lëvizur shoqërinë përpara. Për të pasur inovacion, ne nuk mund të lëmë gjysmën e popullsisë pas, thotë ajo. "Dua që të gjithë ju t'i thoni çdo vajze të re që njihni të jetë në rehati me papërsosmërinë."

About the speaker
Reshma Saujani · Education activist

Through her nonprofit, Girls Who Code, Reshma Saujani initiates young women into the tech world. Her goal: one million women in computer science by 2020.

Through her nonprofit, Girls Who Code, Reshma Saujani initiates young women into the tech world. Her goal: one million women in computer science by 2020.