Rebecca Saxe

Rebecca Saxe: Si krijohen gjykimet morale ne tru

2,867,650 views • 16:51
Subtitles in 33 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Kuptimi i motiveve, besimeve, ndjenjave te me te dashureve dhe te huajve eshte nje talent i natyrshem per njerezit. Por si e bejme ate? Ketu, Rebecca Saxe ndan me ne punen laboratorike qe zbulon se si truri mendon per mendimet e njerezve te tjere— dhe i gjykon veprimet e tyre.

About the speaker
Rebecca Saxe · Cognitive neuroscientist

Rebecca Saxe studies how we think about other people's thoughts. At the Saxelab at MIT, she uses fMRI to identify what happens in our brains when we consider the motives, passions and beliefs of others.

Rebecca Saxe studies how we think about other people's thoughts. At the Saxelab at MIT, she uses fMRI to identify what happens in our brains when we consider the motives, passions and beliefs of others.