Paul Zak

Paul Zak: Besimi, moraliteti -- dhe oksitocina

1,534,930 views • 16:34
Subtitles in 37 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Çfarë na shtyn të sillemi moralisht? Neuro-ekonomisti Paul Zak tregon përse ai beson se oksitocina (ai e quan "molekula e moralit") është përgjegjëse për besimin, empatinë dhe ndjenjave të tjera që ndihmojnë në ndërtimin e një shoqërie të qëndrueshme.

About the speaker
Paul Zak · Neuroeconomist

A pioneer in the field of neuroeconomics, Paul Zak is uncovering how the hormone oxytocin promotes trust, and proving that love is good for business.

A pioneer in the field of neuroeconomics, Paul Zak is uncovering how the hormone oxytocin promotes trust, and proving that love is good for business.