Nathan Wolfe

Nathan Wolfe: C'ka mbetur per t'u eksploruar?

872,641 views • 7:10
Subtitles in 30 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Ne kemi qenë në hënë, kemi hartëzuar kontinentet, bile, kemi arritur dhe pikën më të thellë të oqeanit - dy herë. Çfarë ka mbetur për gjeneratën e ardhshme për të eksploruar? Biolog dhe eksplorues Nathan Wolfe sugjeron këtë përgjigje: Pothuajse çdo gjë. Dhe ne mund të fillojmë, thotë ai, me botën e vogël te padukshme.

About the speaker
Nathan Wolfe · Virus hunter

Armed with blood samples, high-tech tools and a small army of fieldworkers, Nathan Wolfe hopes to re-invent pandemic control — and reveal hidden secrets of the planet's dominant lifeform: the virus.

Armed with blood samples, high-tech tools and a small army of fieldworkers, Nathan Wolfe hopes to re-invent pandemic control — and reveal hidden secrets of the planet's dominant lifeform: the virus.