Monika Bulaj

Monika Bulaj: Drita e fshehur e Afganistanit

554,067 views • 4:44
Subtitles in 44 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Fotografistja Monika Bulaj ndan imazhe të fuqishme dhe intime nga Afganistani - të jetës familjare, të ritualeve, të burrave dhe grave. Mbrapa titujve të gazetave vallë çfarë di bota për këtë vend?

About the speaker
Monika Bulaj · Photographer

Monika Bulaj’s stunning, painting-like photographs blur religious and cultural divisions, exploding stereotypes. She is a TED Fellow.

Monika Bulaj’s stunning, painting-like photographs blur religious and cultural divisions, exploding stereotypes. She is a TED Fellow.