Mikko Hypponen

Mikko Hypponen: Luftë viruseve, në mbrojtje të rrjetit

1,661,368 views • 17:34
Subtitles in 39 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

U bënë 25 vjet që kur virusi i parë për PC (Truri A) goditi rrjetin, dhe ajo që dikur qe një bezdi e vockël, është shndërruar në një mjet të sofistikuar për krim dhe spiunazh. Eksperti i sigurisë së kompjuterave Mikko Hyppönen na tregon se si mund ta ndalim kërcënimin e rrjetit që njohim ne prej këtyre viruseve të rinj.

About the speaker
Mikko Hypponen · Cybersecurity expert

As computer access expands, Mikko Hypponen asks: What's the next killer virus, and will the world be able to cope with it? And also: How can we protect digital privacy in the age of government surveillance?

As computer access expands, Mikko Hypponen asks: What's the next killer virus, and will the world be able to cope with it? And also: How can we protect digital privacy in the age of government surveillance?