Mana al-Sharif

Nje grua Saudite qe guxoi te ngiste makinen.

1,516,626 views • 14:16
Subtitles in 33 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Nuk ka nje ligj ekzistues kunder qe grate te ngasin makinen ne Arabine Saudite. Por eshte e ndaluar. Para dy vjetesh, Manal al-Sharif vendosi te inkurajonte grate te ngisnin duke e bere vete kete gje—dhe duke e filmuar veten per ta publikuar ne YouTube. Degjoni historine e saj rreth asaj qe ndodhi me pas.

About the speaker
Manal al-Sharif · Women’s rights activist

Manal al-Sharif advocates for women’s right to drive, male guardianship annulment, and family protection in Saudi Arabia.

Manal al-Sharif advocates for women’s right to drive, male guardianship annulment, and family protection in Saudi Arabia.