Malcolm London

Malcolm London: “ Gjimnazi, nje terren ushtrimor"

1,188,901 views • 3:00
Subtitles in 33 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Poet i ri, edukues dhe aktivist Malcom London reciton poezine e tij rreth jetes ne rreshtat e pare te gjimnazit. Ai flet per ate "det adoleshentesh" te cilet vine ne shkolle, por qe kurre "nuk mesojne te notojne" ose, per “maskulinitet i imituar nga djem te rritur pa baballare". E bukur, lirike, dritheruese.

About the speaker
Malcolm London · Poet, performer, activist

Young spoken-word poet Malcolm London has been called the "Gil Scott-Heron of this generation" (by Cornel West). His feisty, passionate performances take on the issues of the day, including the Chicago education system in which he grew up.

Young spoken-word poet Malcolm London has been called the "Gil Scott-Heron of this generation" (by Cornel West). His feisty, passionate performances take on the issues of the day, including the Chicago education system in which he grew up.