Julian Assange

Џулијан Асанж: Зошто на светот му е потребен WikiLeaks

2,281,876 views • 19:33
Subtitles in 44 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Контроверзната интернет страница WikiLeaks собира и објавува високо доверливи документи и видеа. Основачот Џулијан Асанж, кој според извештаите е баран за распит од американските власти зборува со Крис Андерсон од TED за тоа како страницата работи, што е досега постигнато и што е она што го поттикнува да работи. Интервјуто вклучува графички приказ од скорашен американски воздушен напад во Багдад.

About the speaker
Julian Assange · Whistleblower

Internet activist Julian Assange serves as spokesperson for WikiLeaks, a controversial, volunteer-driven website that publishes and comments on leaked documents alleging government and corporate misconduct.

Internet activist Julian Assange serves as spokesperson for WikiLeaks, a controversial, volunteer-driven website that publishes and comments on leaked documents alleging government and corporate misconduct.