Jill Bolte Taylor

Моќниот удар на увид на Џил Болти

21,171,574 views • 18:19
Subtitles in 49 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Џил Болти се здоби со можност за научно истражување од прва рака: таа доживеала мозочен удар и гледала како нејзините мозочни функции - движење, говор, свесност - се гасат една по една. Неверојатна приказна.

About the speaker
Jill Bolte Taylor · Neuroanatomist

Brain researcher Jill Bolte Taylor studied her own stroke as it happened — and has become a powerful voice for brain recovery.

Brain researcher Jill Bolte Taylor studied her own stroke as it happened — and has become a powerful voice for brain recovery.