Helen Fisher

Helen Fisher na tregon pse dashurojmë, tradhtojmë

9,398,174 views • 23:27
Subtitles in 33 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Antropologia Helen Fisher trajton një temë me kleçka — dashurinë –- dhe shpjegon evolucionin e saj, bazat biokimike dhe rëndësinë shoqërore të saj. E mbyll me një sinjalizim rreth mundësisë potenciale shkatërruese që abuzimi me antidepresantët mban brenda.

About the speaker
Helen Fisher · Anthropologist, expert on love

Anthropologist Helen Fisher studies gender differences and the evolution of human emotions. She’s best known as an expert on romantic love.

Anthropologist Helen Fisher studies gender differences and the evolution of human emotions. She’s best known as an expert on romantic love.