Emily Pilloton

Emily Pilloton: T'ju mesosh dizenjim per ndryshim

948,710 views • 16:43
Subtitles in 29 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Dizenjuesja Emily Pilloton u zhvendos ne zonat rurale te komunes Bertie, ne Karolinen e Veriut, ne nje eksperiment te guximshem te dizajnit per transformimin e komunes. Ajo eshte duke ju mesuar klasen e dizenjimit te ndertesave, te quajtur Studio H qe angazhon mendjet dhe trupat e gjimnazisteve nderkohe qe sjellin dizenjime te zgjuara dhe oportunitete te reja komunave me te varfera ne kete shtet.

About the speaker
Emily Pilloton · Humanitarian design activist

Emily Pilloton wrote Design Revolution, a book about 100-plus objects and systems designed to make people's lives better. In 2010, her design nonprofit began an immersive residency in Bertie County, North Carolina, the poorest and most rural county in the state.

Emily Pilloton wrote Design Revolution, a book about 100-plus objects and systems designed to make people's lives better. In 2010, her design nonprofit began an immersive residency in Bertie County, North Carolina, the poorest and most rural county in the state.