Conrad Wolfram

Conrad Wolfram: Tju mesojme femijeve tone matematike reale duke perdorur kompjuterat.

1,503,726 views • 17:19
Subtitles in 32 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Duke filluar nga raketat ne planete jashte tokesore dhe duke vazhduar tek ambjentet tregetare financiare, shumica e shkencave krijuese te njerezimit jane te bashkangjitura dhe fuqizuara nga lenda e matematikes. Atehere, pse femijet tane humbasin interesin dhe vemendjen ne shkencat e matematikes? Conrad Wolfram thote qe pjesa e matematikes qe ne shpjegojme, prillogaritjet me dore, — nuk eshte vetem e besdizshme, por mbi te gjitha eshte e pa lidhur dhe perdorur me shkencen e matematikes reale ne kohet e sotme. Ai paraqit idete e tija themelore: Duke ju shpjeguar dhe mesuar femijeve tane matematike nepermjet shkences te programeve kompjutore.

About the speaker
Conrad Wolfram · Mathematician

Conrad Wolfram runs the worldwide arm of Wolfram Research, the mathematical lab behind the cutting-edge knowledge engine Wolfram Alpha.

Conrad Wolfram runs the worldwide arm of Wolfram Research, the mathematical lab behind the cutting-edge knowledge engine Wolfram Alpha.