Bahia Shehab

Bahia Shehab: Nje mije here jo

1,024,186 views • 5:56
Subtitles in 36 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Historiane arti Bahia Shehab ka qene gjithmone e magjepsur nga fjala arabe JO. Kur filloi revolucioni ne Egypt ne 2011, ajo filloi te sperkaste imazhin neper rruge per te thene jo diktatures, jo qeverisjes ushtarake dhe jo violences.

About the speaker
Bahia Shehab · Artist and historian

TED Fellow Bahia Shehab sends an important message through her street art in Cairo: “You can crush the flowers, but you can’t delay spring."

TED Fellow Bahia Shehab sends an important message through her street art in Cairo: “You can crush the flowers, but you can’t delay spring."