Aomawa Shields

Si do te gjejme jete ne planetet e tjera

1,534,723 views • 5:25
Subtitles in 44 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Astronomja Aomawa Shields kërkon për të dhëna se jeta mund të ekzistojë diku tjetër në univers duke analizuar atmosferën e ekzoplanetëve te largët. Kur ajo nuk është duke eksploruar qiejt, aktorja trajnuar dhe TED Fellow kerkon mënyra për të angazhuar gratë e reja në shkencat duke përdorur teatrin, shkrimet dhe artin vizual. "Ndoshta një ditë ata do të bashkohen me radhët e astronomëve të cilët janë plot kontradikta", thotë ajo, "dhe te përdorin njohurite e tyre për të zbuluar, një herë dhe për të gjithmonë, se ne me të vërtetë nuk jemi të vetëm në univers."

About the speaker
Aomawa Shields · Astronomer, astrobiologist, actor, writer

Aomawa Shields studies the climate and habitability of planets outside of the Solar System.

Aomawa Shields studies the climate and habitability of planets outside of the Solar System.