Amanda Palmer

Аманда Палмер: Уметноста на прашувањето

8,870,877 views • 13:47
Subtitles in 40 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Не ги терајте луѓето да плаќаат за музика, дозволете им, тоа го вели Аманда Палмер. Во страствен говор кој почнува со нејзините рани почетоци како уличен изведувач (пуштете долар во шеширот за џиновската Невеста!), таа ја образложува врската помеѓу артистот и фановите.

About the speaker
Amanda Palmer · Musician, blogger

Alt-rock icon Amanda Fucking Palmer believes we shouldn't fight the fact that digital content is freely shareable — and suggests that artists can and should be directly supported by fans.

Alt-rock icon Amanda Fucking Palmer believes we shouldn't fight the fact that digital content is freely shareable — and suggests that artists can and should be directly supported by fans.