Loading…

Stephen Cave:
Hadithi nne tunazoambia nafsi zetu kuhusu kifo

TEDxBratislava · 15:33 · Filmed Jul 2013
Subtitles available in 30 languages
View interactive transcript
1,740,466 Total views
Your impact
Share this talk and
track your influence!

Mwanaphilosophia Steven Cave anaanza kwa swali lenye kazi lakini la kulazimisha kufikiria:Lini ulitambua utakuja kufa?Na cha kusisimua zaidi:Kwa nini wanadamu huwa tunakwepa kifo?Katika hotuba hii ya kuvutia Bwana Cave anachambua vitu vinne katika maisha ya binadamu ambapo huwa tunaambia nafsi zetu "ili kutusaidia kupambana na uoga wa kifo"

Philosopher
Philosopher Stephen Cave wants to know: Why is humanity so obsessed with living forever? Full bio
This talk was presented to a local audience at TEDxBratislava, an independent event. TED editors featured it among our selections on the home page.

Discuss

544 comments

Enthusiastically agree? Respectfully beg to differ? Have your say here.

2000 characters remaining
Please or sign up to add comments.
Sort comments by
There are currently no comments for this talk.