Stephanie Busari

Si lajmet e rreme bëjnë dëme reale

1,070,575 views • 6:26
Subtitles in 30 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Në 14 prill 2014, terroristët e organizatës Boko Haram rrëmbyen mbi 200 vajza shkolle nga qyteti Chibok, në Nigeri. Nëpër botë, krimi u epitetizua nga slogani #BringBackOurGirls— por në Nigeri, zyrtarët qeveritarë e quajtën krimin një rreng, duke çoroditur dhe vonuar çdo përpjekje për të shpëtuar vajzat. Në këtë fjalim të fuqishëm, gazetarja Stephanie Busari tregon tragjedinë e Chibok për të shpjeguar rrezikun vdekjeprurës të lajmeve të rreme dhe asaj çka ne mund të bëjmë për ta ndaluar.

About the speaker
Stephanie Busari · Journalist

Stephanie Busari is a journalist and editor at CNN International Digital.

Stephanie Busari is a journalist and editor at CNN International Digital.