Richard Dawkins

Riçard Dokins mbi ateizmin luftarak

4,386,858 views • 29:10
Subtitles in 42 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Riçard Dokins iu bën thirrje gjithë ateistëve të shpallin hapur qëndrimin e tyre – dhe të luftojnë kundër ndërhyrjes së kishës në politikë dhe shkencë. Ja një leksion i tronditës, gjithë humor, e forcë.

About the speaker
Richard Dawkins · Evolutionary biologist

Oxford professor Richard Dawkins has helped steer evolutionary science into the 21st century, and his concept of the "meme" contextualized the spread of ideas in the information age. In recent years, his devastating critique of religion has made him a leading figure in the New Atheism.

Oxford professor Richard Dawkins has helped steer evolutionary science into the 21st century, and his concept of the "meme" contextualized the spread of ideas in the information age. In recent years, his devastating critique of religion has made him a leading figure in the New Atheism.