Phil Plait:
Si të mbrojmë Tokën nga asteroidët

TEDxBoulder 2011 · 14:16 · Filmed Sep 2011
Watch next...
Carter Emmart: A 3D atlas of the universe
arrow

Share this idea

1,999,767
Total views
TED Talks are free
thanks to support from

Qfarë është 6 milje e gjerë dhe mund ti jap fund civilizimit përnjher? Një asteroid- dhe ka shumë të tillë atje. Me një sens humori dhe paraqitje te shkëlqyer, Phil Plait magjeps audiencën në TEDxBoulder, me gjitha mënyrat që asteroidët mund të dëmtojnë, dhe qfarë ne duhet të bëjmë që ti shmangim ata.

Astronomer
Phil Plait blogs at Bad Astronomy, where he deconstructs misconceptions and explores the wonder of the universe. Full bio
This talk was presented to a local audience at TEDxBoulder 2011, an independent event. TED editors featured it among our selections on the home page.

Discuss

155 comments

Enthusiastically agree? Respectfully beg to differ? Have your say here.

2000 characters remaining
Don't have an account? Sign up now — it's fast and free.
Sort comments by
There are currently no comments for this talk.