Michael Rubinstein

Te shohim levizje te padukshme, te degjojme tinguj te heshtur. E kendshme? E frikshme? Nuk vendosim dot

1,956,323 views • 13:18
Subtitles in 30 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Njihuni me "mikroskopin e levizjeve", nje vegel per te procesuar video qe zmadhon ndryshimet e vogla ne levizje dhe ngjyre te cilat nuk mund te shihen me sy te lire. Michael Rubinstein, nje studiues videosh, na tregon video pas videoje sesi kjo teknologji mund te gjeje pulsin dhe rrahjet e zemres se nje individi nga nje regjistrim i thjeshte. Shiheni sesi ai rikrijon nje bisede duke zmadhuar levizjet e krijuara nga perplasja e valeve te zerit me nje qese patatinash. Perdorimet e habitshme, frymezuese e ndonjehere te liga te kesaj teknologjie duket t'i shohesh qe te mund t'i besosh.

About the speaker
Michael Rubinstein · Research scientist, Google

Computer scientist Michael Rubinstein and his team have developed a "motion microscope" that can show video footage of barely perceivable movements, like breaths and heartbeats.

Computer scientist Michael Rubinstein and his team have developed a "motion microscope" that can show video footage of barely perceivable movements, like breaths and heartbeats.