Barry Schwartz

Barry Schwartz mbi paradoksin e zgjedhjes

10,092,093 views • 19:37
Subtitles in 45 languages
Up next
Details
Discussion
Details About the talk

Psikology Barry Schwartz fut në fokus dogmën qëndrore të shoqërive perëndimore: lirinë e zgjedhjes. Sipas vlerësimit të Schwartz, në vend që të na bëjë më të lirë, zgjedhja na ka bërë më të paralizuar, më pak të lumtur dhe më pak të kwnaqur.

About the speaker
Barry Schwartz · Psychologist

Barry Schwartz studies the link between economics and psychology, offering startling insights into modern life. Lately, working with Ken Sharpe, he's studying wisdom.

Barry Schwartz studies the link between economics and psychology, offering startling insights into modern life. Lately, working with Ken Sharpe, he's studying wisdom.