RawaRiver
x = independently organized TED event

Theme: Cognitive dissonance

This event occurred on
October 12, 2013
10:00am - 5:00pm CEST
(UTC +2hrs)
Katowice, SL
Poland

"Cognitive dissonance" in psychology is a state of emotional tension, resulting in a time when we learn something contrary to our views. New knowledge leads us to change of our attitudes.

We would like to call this state in participating in the event, presenting demolition of stereotypical ideas. We will present hidden layers of Silesia region, new technologies constrained by physiology of human body or mistakes that we commit every day without even knowing it.

Kinoteatr Rialto
św. Jana 24
Katowice, SL
Poland
Event type:
Standard (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Rawa­River events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Czary Mary Koszmary i Ćmy

„Czary Mary Koszmary i Ćmy”, to autorski projekt Krystiana „Carlosa” Różyckiego, powstały gdzieś na przestrzeni ostatnich kilku lat. To zupełnie inne oblicze artysty, którego na co dzień można zobaczyć w takich zespołach jak Sztywny Pal Azji, The Marians czy Holly Blue. Tutaj akustyczne instrumenty mieszają się z elektroniką, jest minimalnie i nastrojowo. Słychać tu elementy trip hopu, ambientu jaki i bluesa.

Renata Rosmus

Renata Rosmus jest doktorem nauk humanistycznych, psychologiem, adiunktem i pełnomocnikiem d/s. kierunku Psychologia w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej. Posiada wieloletnie doświadczenie dydaktyczne prowadząc zajęcia ze studentami (wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, laboratoria), oraz treningi i szkolenia z zakresu kompetencji interpersonalnych (autoprezentacja, komunikacja, asertywność, kierowanie), zarządzania zespołami, wpływu społecznego, rozwiązywania konfliktów, negocjacji.

Dariusz Dyrda

Dariusz Dyrda – niektórzy mówią, że jeśli ma powstać literatura po śląsku, to tylko on jest w stanie ją napisać. Bo rzeczywiście to jedyny pisarz, który z równą swobodą tworzy po polsku i po śląsku. Ale umie tak nie tylko pisać, także myśleć. Bo jak sam mówi, różnica między Ślązakiem a Polakiem polega przede wszystkim na innym pojmowaniu świata. Polak patrzy na świat z perspektywy orła, a Ślązak z perspektywy żaby. Dyrda jest redaktorem naczelnym wydawcą gazety, która w nadtytule ma „Nie tylko dla osób narodowości śląskiej”. Ale kupują ją głównie ci, którzy do tej narodowości się poczuwają. A sam redaktor naczelny często tam pisze o tym, dlaczego miejscowym i przyjezdnym tak czasem trudno się na Śląsku zrozumieć. Jako działacz Ruchu Autonomii Śląska i Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej ma o planach tych organizacji informacje z pierwszej ręki. Dlatego nie wie, czy śmiać się czy płakać, gdy słyszy, że RAŚ chce oderwać Śląsk od Polski. Ale przede wszystkim jest człowiekiem pióra, piszącym po śląsku i po polsku. Gwoli formalności wypada dodać, że na Uniwersytecie Śląskim ukończył dziennikarstwo, pracował w czołowych gazetach codziennych i tygodnikach. Od kilkunastu lat woli jednak pisać na własny rachunek.

Klaudia Roksela

Klaudia Roksela opowie o projekcie gryfnie.com, którego założeniem jest łamanie stereotypów, dotyczących śląskiej mowy. Tak zespół, realizujący pomysł mówi o sobie: "Poprzez to, co robimy chcemy zmieniać patrzenie na naszą kulturę i pokazać, jak bardzo jest inspirująca i ciekawa. Staramy się trafiać do ludzi młodych i przypomnieć mowę ich rodzinnego domu. Gryfnie to po śląsku ładnie, pięknie - i właśnie taka jest dla nas 'ślonsko godka' i tradycja." Proste i gryfne, czyż nie?

Emilia Gillner Maria Lipniak

Społeczne Centrum Odpadów Zbiórka! to idea miejsca, które ma szansę powstać na Śląsku. Będzie to rodzaj instytucji paramuzealnej, która w przystępny i interaktywny sposób przybliży ludziom sztukę użytkową i ekologię. Wszyscy zainteresowani designem, śmieciami i majsterkowaniem, chcący kreatywnie spędzić czas, będą mogli zobaczyć eksponaty wykonane z odpadów spod igły śląskich projektantów. Indywidualnie, z rodziną albo wycieczką szkolną. Nie będzie to bierna wystawa, ale inspiracja do tego, żeby później na warsztatach lub w domu zrobić coś podobnego dla siebie. Wystawy będą stałe i zmienne, a warsztaty odbywać się będą pod kątem wykorzystania różnych materiałów, wykonania konkretnych przedmiotów, dopasowane do konkretnych grup odbiorców. Do tego kawiarnia i księgarnia, tematycznie skupiona wokół upcyclingu - czyli idei nadawania rzeczom niepotrzebnym wyższej wartości, niż oryginał. Pomysł został nagrodzony w ramach pierwszej edycji konkursu TEDxRawaRiverAward – śląskie idee warte rozpowszechniania.

Ewa Petrymusz

Ewa Petrymusz – tak na co dzień – normalna kobieta (chyba :) , ale na punkcie EC Szombierki – wariatka. Taki stan umysłu zakwitł w jej głowie kilka lat temu, gdy ówczesny prezes ZEC Bytom zaproponował jej pracę. Zadanie brzmiało: promocja Elektrociepłowni w Szombierkach, obecność EC na Szlaku Zabytków Techniki, współorganizacja Industriady i Nocy Muzeów, przewodniczka dla grup wycieczkowych, współorganizatorka uroczystości Jubileuszowych z okazji 90-cio lecia obiektu.

Jóga

Zespół JÓGA to duet składający się z Rafała Skowrońskiego (śpiew, efekty, bas) i Kamila Łukasiuka (gitara, efekty, bas). Młodzi muzycy silnie inspirują się muzyką islandzką, lecz za sprawą niesamowitego soulowego głosu wokalisty powstaje autorski, zupełnie odmienny twór od dźwięków znanych nam z wyspy z północy. Dowodem na wyjątkowość może być fakt, że podczas drugiego koncertu jaki zagrali w swej karierze wygrali tegoroczny ogólnopolski przegląd zespołów Rock’N'Roll Guga Music Parade i otrzymali propozycję supportowania Myslovitz, bezpośrednio od członków tego zespołu. Powstali raptem w styczniu tego roku, debiutowali kilka miesięcy później jako pierwszy zespół w sezonie #3 wideosesji SILESIA VIDEOSESSION, następnie wystąpili na scenie muzycznej festiwalu filmowego KiloFF ciesząc się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Niezmiennie wzbudzają entuzjazm swoją oryginalną i niespotykaną w Polsce muzyką.

Sławomir Nosal

Sławomir Nosal to z zawodu specjalista ds. bezpieczeństwa pracy specjalizujący się w ochronie słuchu przed hałasem. Miłośnik kolei, podróżnik, ale przede wszystkim muzyczny pasjonata: meloman i amator gry na kilku instrumentach. Zanim skończył studia pierwszego stopnia, zainteresował się innowacyjnymi ochronnikami słuchu dla muzyków, które postanowił sprowadzać do Polski jako pierwszy importer. Dla realizacji tego celu od 2007 roku współprowadzi spółkę HS Profile. W 2008 roku zainicjował prowadzoną za prywatne środki inicjatywę Muzyczka Akcja Zatyczka. Chcąc zwrócić uwagę na zagrożenie wynikające z ekspozycji na hałas, z własnym stoiskiem odwiedził Off Festiwal w Mysłowicach oraz trzykrotnie Festiwal Nowa Muzyka. Podejmując nowe wyzwania zainteresował się zarządzaniem kulturą i rozpoczął studia w tej specjalizacji na UJ. Jako wolontariusz pomagał w sprawach bezpieczeństwa podczas festiwalu Golden Vision Music & Art. Podczas warsztatów katowickiego Medialabu, współtworzył mapę dźwiękową katowickich terenów zielonych. Dokonał odczytu poziomu decybeli wszystkich lokalizacji, na których przeprowadzono nagrania terenowe. Na konferencji TEDx opowie o problematyce hałasu, nie prosząc jednak o robienie „wielkiego hałasu”.

Marcin Kawalski

Marcin Kawalski to lekarz i przedsiębiorca z dziedziny medycyny, uzależniony od innowacji i technologii, a także maratończyk, nurek i fotograf. Jest nieustannie zaintrygowany ludzkim doświadczeniem. Podróżując pomiędzy kulturami, językami i granicami, napędza się fotografią i sportami wytrzymałościowymi. Jest mieszkającym w Katowicach lekarzem z międzynarodowym doświadczeniem, a jako przedsiębiorca wprowadza nowe technologie do dziedziny ochrony zdrowia i przekonuje o roli spersonalizowanej medycyny. Jest zafascynowany nowymi technologiami i rolą jaką odgrywaja w poprawie życie na ziemi. Ukończył Singularity University w NASA Ames w Kalifornii oraz Międzynarodowy Uniwersytet Kosmiczny utrzymywany przez ESA – Europejską Agencję Kosmiczną. Wierzy, że ludzi zdolni są do rzeczy wielkich.

Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki to polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy.

Robert Noworolski

Paradygmaty, filtry rzeczywistości, percepcja? Wiele razy słyszałem od różnych osób: „Każdy jest inny, do każdego trzeba podejść indywidualnie”. Trzeba zatem wykazać się wyrozumiałością, empatią, chęcią zrozumienia uwarunkowań drugiej osoby – tak wprowadza nas w swoją TEDx’ową prelekcję Robert Noworolski. Jest on współzałożycielem, prezesem QUEST Change Managers. Pracuje, jako konsultant biznesowy, ekspert w zakresie zarządzania i sprzedaży oraz agent zmian w procesach transformacji dużych i średnich firm. Absolwent specjalności Finanse Przedsiębiorstw Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Finansista i analityk, menedżer sprzedaży, trener i konsultant. Biznesowo wychowany w nurcie nowoczesnych metod zarządzania i sprzedaży. Posiada 10 lat doświadczenia menedżerskiego, coach, trener i konsultant członków zarządów i menedżerów kilkudziesięciu średnich i dużych firm w Polsce; specjalista w obszarze umiejętności miękkich i psychologii osiągnięć, pasjonat działań procesowych, projektowych oraz systemów zarządzania. Specjalista w dziedzinie budowania systemów i procesów IV Generacji Sprzedaży. Absolwent Szkoły Trenerów TROP, posiada certyfikat zarządzania projektami PMI. Prowadził zajęcia dla przedstawicieli ponad 300 firm i pracował w ponad 50 projektach dla korporacji (m.in. BASF Polska, Douglas Polska, Hutchinson, VOS Logistics, Mercedes-Benz Zasada, GfK Polonia, Millennium Leasing) oraz dla średnich i dużych firm polskich (m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa, Elektrobudowa, Warbud, Medicus, Kromiss-Bis, Matusewicz Budowa Maszyn, Kazgod, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich).

Adrian Kowalski

Adrian Kowalski to pionier pracy ulicznej z marginalizowanymi dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami na Śląsku, pracę swoją rozpoczął 22 lat temu, obecnie Prezes Fundacji Pomocy Dzieciom ULICA w Katowicach, jeden z twórców Środowiskowego Programu Psychoprofilaktycznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Rodzin Zagrożonych Marginalizacją Społeczną, Animator Środowiskowy, członek Międzynarodowej Organizacji ASHOKA – innowatorzy dla dobra publicznego, ukończył szkołę pracy ulicznej w Stichting Streetcornerwork Centrum w Amsterdamie, szkolenia, konferencje, współpraca i tworzenie projektów pracy środowiskowe w wielu organizacjach zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Samuel Baron

Samuel Baron jest laureatem pierwszej nagrody ogólnopolskiego przeglądu zespołów Rock’n'Roll Guga Music Parade. W jego muzyce słychać silne inspiracje brzmieniami z lat 60 i 70. Samuel Baron jest grupą założoną w 1993 roku przez Edwarda Barona i Justynę Niedzielską. W ostatnich latach koncertował z The No-Man’s Band, obecnie wraz z zespołem „BARON” oraz solo od czasu do czasu. Forma jego koncertów jest niespójna, czasami rozdaje prezenty publiczności, czasami obrzuca ją wyzwiskami, czasami w ogóle nic nie mówi, tylko śpiewa. Stałym punktem jego koncertów jest granie i śpiewanie, nic poza tymi dwoma elementami nie jest wliczone w cenę biletów. W skład zespołu Baron wchodzą: Samuel Baron – śpiew, gitara, Marek Lorenc – bas, Andrzej Hanusik – organy, Albert Karch – perkusja.

Organizing team

Pawel
Wyszomirski

Katowice, Poland
Organizer