Kraków

x = independently organized TED event

Theme: Make!

Kraków, Poland
October 25th, 2013

View photos from the event on Flickr

About this event

ENGLISH VERSION BELOWDziałaj w Krakowie!

Make! to temat głównej konferencji TEDxKraków w tym roku. Wydarzenie odbyło się 25 października 2013 w Sterej Zajezdni w Krakowie. Wystąpili starannie wybrani prelegenci z kraju i ze świata, którzy spróbowali popchnąć zacną ideę TED o krok dalej – poprowadzą nas od "ideas worth spreading" w kierunku "ideas worth doing", a więc pokażą, jak zamienić inspirujące pomysły w konkretne działania.

Wybór tematu nie był przypadkowy.

W każdej dziedzinie życia dostrzegamy dzisiaj coś, co nazywamy maker culture, tj. swoisty prąd, w którym prym wiodą grupy osób aktywnych i kreatywnych. W równym stopniu dotyczy to społeczności programistów, hakerów lub miłośników druku 3D, co piekarzy, piwowarów, artystów i nauczycieli akademickich. Ludzie chcą własnoręcznie tworzyć nowe rzeczy, projekty, usługi i chcą to robić razem z innymi ludźmi, którzy podzielają ich pasje.

I choć przejawy indywidualnej twórczości człowieka są tak stare jak sama ludzkość, to jednak dzisiaj mamy do czynienia z czymś nowym: wychodzimy poza ramy świata, w którym tylko rzemieślnik mógł wyprodukować dany wyrób. Wydaje się, że wkraczamy w nową erę „zrób to sam”, w której wymiana informacji przez internet – we wspólnocie tak szerokiej, jak jeszcze nigdy dotąd w historii cywilizacji – jest naturalną częścią aktywności każdego z nas. Towarzyszy temu rozwój nowych metod nauczania, które pozwalają odkrywać świat poprzez swobodną twórczość i zabawę, czego wielu z nas będzie się musiało nauczyć od nowa.

Inny ważny czynnik, który napędza rozwój kultury opartej na kreatywnym działaniu, to otwartość współczesnego świata, np. otwarte oprogramowanie, otwarty sprzęt (open hardware) czy otwarte dane (open data). Koncepcja centralnego sterowania i kontroli rozpada się, a nowy software, sprzęt komputerowy i technologie cyfrowe pozwalają każdemu, kto ma choć trochę zacięcia, na wcielenie najśmielszych projektów w życie.

Tegoroczna edycja TEDxKraków była odkrywaniem „nowych lądów” i wielkim świętem szeroko rozumianego “radosnego działania”. Prelegenci w swoich wystąpieniach nie tylko rozpowszechniali wartościowe pomysły, które mogą inspirować, zmieniać sposób myślenia i zachowania społeczne na lepsze, ale spróbowali zachęcić publiczność do podjęcia konkretnych działań, które mogą przynieść korzyść lokalnej społeczności i miastu, w którym żyjemy.ENGLISH VERSION

Making = taking your life into your own hands.

Maker culture is spreading – from coders, hackers and 3-D printing communities to bakers, artists, brewers, activists and academics – people are choosing to create and do it for themselves, by themselves.

The individual maker has been around since the beginning of humanity, but we are now moving beyond the artisan and entering a new era of DIY where sharing with the wider community is key and learning is not the mechanised, formalised process offered by our education system. Rather, it’s an exploration through creativity and play – something many of us will have to re-learn!

Key to this is the rise of open source, open hardware, open data… The world is opening up and the idea of centralised command and control is crumbling. New software, hardware and digital technologies means that anyone with enough interest anywhere can start to turn their idea into reality.

So this year’s TEDxKrakow was a celebration of making. We asked our speakers to explore and demonstrate the practice, and to ponder what it takes to make more makers. We featured some of Krakow’s makers and encouraged our audience to have a go at making something – anything!

Together we can make Krakow better!

Venue and Details

Stara Zajezdnia
ul. Św. Wawrzyńca 12
Kraków, 31-060
Poland
More about the venue »

Event Type (what is this?) Standard

This event occurred in the past.
See more TEDxKraków events »

Organizer 117828

Ewa Spohn
Krakow, Poland

View Profile »

Team

Agata Łagodziński
writer
Agata Mazur
sponsorship team leader
Agnieszka Żarnowska
writer
Ania Nowacka
scenography and design
Anna Spysz
writer
Basia Madej
website and all things tech
Dominik Fijaś
website and all things tech
Grzegorz Bińczycki
TEDxKrakówCinema
Jarek Iwaniec
music
Joanna Łasocha
media relations
Kamil Zalewski
sponsorship
Kasia Komar
Maker Weekend
Krzysztof Bogomaz
service design manager
Lech Madej
production
Maciek Szafraniec
volunteer manager
Magda Kania
graphic design
Marcin Gębik
sponsorship
Marek Wierzbicki
marketing team leader
Marcin Kawalski
speakers
Miranda Jędrzejowska
graphic design
Paulina Wyrębowska
social media
Rafał Sanecki
sponsorship
Ula Madej
writer
Wiola Dec
speaker angel