PragueSalon

x = independently organized TED event

Theme: Nenápadný půvab vědy

Prague, Czech Republic
October 11th, 2012

Watch video from the event

Please install flash player to see this video.

More videos from the TEDx YouTube Channel »

View photos from the event on Flickr

About this event

Confirmed Speakers

  • Eliška Potluková
    Jako badatelka se zřejmě už narodila. Už jako desetiletá si nad svým prvním mikroskopem začala vést “Experimentální denník”. Po studiích v Praze a stáži na Yale se jí zalíbilo ve švýcarské Basileji, odkud se však po více než dvou letech vrátila do Prahy. Protože nebylo jinde místo, začala pracovat jako endokrinoložka. Dnes má za sebou řadu významných vědeckých publikací, týkajících se zejména vzájemného působení imunitního a hormonálního systému. Zprávu o práci jejího týmu vysílala BBC, ona však zdůrazňuje, že ji to těší ne kvůli reklamě, ale hlavně díky možnosti zvyšovat povědomí veřejnosti o funkcích a poruchách štítné žlázy.
  • Natália Martínková
    Říká o sobě, že rozhodně není stereotypním vědcem, který by se upnul k jednomu tématu a s ním vydržel až do smrti. Pro vědu a díky vědě dlouhodobě žila v devíti zemích čtyř kontinentů, nakonec zakotvila v České republice. Získala doktorát na Univerzitě Karlově v Praze a dnes pracuje v Ústavu biologie obratlovců Akademie věd a na Masarykově univerzitě v Brně (na Institutu biostatistiky a analýz MU). Svou skupinu molekulární genetiky vede k troufalosti jít za dobrodružstvím a tvořivě uplatňovat vědecké postupy ke čtení informací z DNA. Věnuje se popularizaci vědy, hlavně v oblasti evoluce infekčních onemocnění.
  • Silvie Švarcová
    Absolvovala Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Po stáži v norském Trondheimu zahájila doktorské studium na Ústavu anorganické chemie Akademie věd a hodlala se nadále věnovat perspektivním keramickým materiálům na bázi perovskitů, které by například mohly sloužit jako materiály v palivových článcích nebo elektronických součástkách. Po čase však před výzkumem moderních materiálů dala přednost práci v ALMA a zkoumání materiálů starých, ukrytých v malířských dílech. Se svými kolegy rozvíjí tento zatím mladý obor na pomezí analytické chemie, materiálových věd, mineralogie, historie umění a restaurování.

Venue and Details

Prague National Technical Library
Technická 6
Prague, 16080
Czech Republic
More about the venue »

Event Type (what is this?) Salon

This event occurred in the past.
See more TEDxPragueSalon events »

Organizer 183101

Juraj Jonek
Zilina, Slovakia

View Profile »

Organizer 56177

Samuel Titera
Prague, Czech Republic

View Profile »

Past TEDxPragueSalon Events

See More »