Istanbul
x = independently organized TED event

Theme: MOMENTUM

This event occurred on
November 18, 2014
9:30am - 5:00pm EET
(UTC +2hrs)
Istanbul, 34
Turkey

Now in its 4th year, TEDxIstanbul is one of the most established of the independently organized TEDx communities in Turkey. We are a platform that inspires people to change their lives, their futures and ultimately their world by asking right questions, challenging different ideas, chasing new technolgies.

This year’s theme “Momentum” dives deeper into a conversation that examines how a single thought or action begins to spread and can have profound reaching implications.
TEDxIstanbul will gather thought leaders and innovator for a cross-disciplinary program focused on how “momentum” influence us to think and work, communicate and collaborate, learn and lead – what this means and why it matters to all of us. Speakers from anthropologists to artists, scientists, futurists –will share their ideas in the classic TED fomat, creating a program that surprises and inspires. At a TEDx event, featured TEDTalks videos and live speakers combine to spark deep discussion and connections.

Zorlu PSM Center
Besiktas
Istanbul, 34
Turkey
Event type:
Standard (What is this?)
See more ­T­E­Dx­Istanbul events

Speakers

Speakers may not be confirmed. Check event website for more information.

Tunç Soyer

2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye’ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı.

Ferhat Çalapkulu

Akıl Oyunları Yayıncılık şirketini yöneten Çalapkulu, Dünya Zeka Oyunları Federasyonu’nun Türkiye Temsilciliği’ni yürütmekte. Ülkemizde zeka oyunlarının gelişimi adına çeşitli çalışmalar yapan Çalapkulu, yurt dışındaki yarışmalarda ülkemizi temsil eden Türk Beyin Takımı’nın kaptanı.

Metin Hara

İnsanlığın aydınlanmasını hedefleyen Trust Human-İnsana Güven projesini başlatan Metin Hara, Mayıs 2014’te çıkarttığı Aşkın İstilası üçlemesinin ilk kitabı olan “Yol” ile okuyucularına ulaşmıştır. Dünyanın dört bir yanında aldığı eğitimlerle birçok enerji tekniğinin bilgisini modern tıp bilgisiyle sentezleyerek etkin bir tedavi ekolü benimseyen Metin Hara, sevginin ve düşünce gücünün neler yapabileceğini bilimsel ve uygulamalı olarak göstermektedir.

Haluk Gürgen

Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nde akademik yaşamına başlayan Haluk Gürgen, 2006 yılına kadar bu fakültede iletişim, reklamcılık ve halkla ilişkiler alanlarında çeşitli dersler verdi, araştırma ve çeşitli projeler gerçekleştirdi, kitaplar, makaleleler yazdı ve iletişim sektöründe danışmanlık, eğitim ve çeşitli çalışmalar gerçekleştirdi, yöneticilik yaptı. 2006 yılında İstanbul'a yerleşti ve Bahçeşehir Üniversitesi İletişim fakültesi'nde 7.5 yıl dekanlık yaptı. Halen aynı fakültede öğretim üyeliği görevini zevkle sürdürüyor.

Yunus Erduran

2008-2009 yıllarında The Nielsen Company’de Genel Müdür Yardımcılığı yapan Erduran, 2009 sonunda Yetenek Akademisi Yönetim Danışmanlık Şirketi’ni, 2011 yılında ise HighTouchHighTech firmasının Türkiye master franchise’ı olan Eğlenceli Bilim şirketini kurdu. Şu sıralar farklı ilgi alanları üzerinde düşünürek ve çalışarak -eğer mümkünse- dünyasını ve dünyayı başka bir yer haline getirmeye uğraş veriyor: permakültür; yurtaş gazeteciliği ve araştırma merkezli belgesel kurguları bunlardan bazılarının konu başlıkları.

Markus Lehto

Markus 20 yıla yakın tasarım ve geliştirme tecrübesiyle alıştığımız çalışma ortamlarını geliştirmek için Joint Idea platformunu oluşturdu. Bir ortak yaşam ve çalışma networkü olarak değerlendirdiği Joint Idea platformunda, sol ve sağ beynin disiplin ve düşünce yapılarını bir araya getirme, üyelerinin tek başına imkansız olarak nitelendirecekleri proje ve girişimleri ortak düşünce yapısında hayata geçirebilme imkanı sunuyor.

Dave Troy

Dave Troy, bir seri girişimci ve Baltimore, Maryland'da yaşayan toplum girişimcisi. Bugüne kadar birçok şirket kurup sattı. Twitter kurucu ekibi tarafından Twitter API'sini ilk uygulayan developer olarak tanımlanan Troy, "Twittervision" projesiyle New York'ta MOMA (Museum of Modern Arts)'da yer aldı.

Kaan Kayabalı

Onedio.com’un kurucusu Kaan Kayabalı; seri girişimci, yenilikçi ve teknoloji aşığı. Aslen elektronik mühendisi olan Kaan Kayabalı’nın aynı zamanda yazılım ve yapay zeka konusunda da uzmanlığı bulunmaktadır.

Oli Shaw

Stratejik tasarım lideri olan Oli shaw, son 16 yılını ürün ve deneyim tasarlamakla geçiriyor.

Ersin Karabulut

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel sanatlar fakültesi grafik tasarım bölümünü bitirdi. 16 yaşındayken çeşitli mizah dergilerinde çalışmaya başladı. Halen, 2007 yılında arkadaşlarıyla birlikte kurduğu, haftalık Uykusuz mizah dergisinde çizerlik ve editörlük görevine devam ediyor.

Talat Kırış

Prof. Dr. Talat Kırış beyin ve sinir cerrahisi konularında dünyanın önde gelen profesörlerinden biridir. Tıbbi yayınları dışında yayınlanmış öykü ve denemeleri vardır, amatör yelkencidir ve Yacht Türkiye Dergisi yazarıdır.

Duygu Kayaman

Duygu Kayaman, 2014 Eylül ayında MIT Technology Review dergisinin Türkiye'de "35 Yaş Altı Yenilikçiler" yarışmasında Yılın Sosyal Yenilikçisi ödülünü aldı. Görme engelli bir birey olarak kişisel deneyimlerinden yola çıkan ve sesli bir tanıma sistemi ile görme engelli kişilerin günlük faaliyetlerini kolaylaştıracak mobil bir uygulama yaratıp “Yılın Sosyal Yenilikçisi” ünvanını alan Duygu, sosyal sorumluluk projelerine destek vermektedir.

Nil Karaibrahimgil

Söz ve müziklerini yazdığı “Ben Özgürüm”, “Tek Taşımı Kendim Aldım”, “Çocuk da Yaparım Kariyer de”, “Yaş 18”, “Bütün Kızlar Toplandık”, “Ben Buraya Çıplak Geldim” ve en son tıklanma rekoru kıran “Kanatlarım Var Ruhumda” şarkılarıyla özellikle genç kızlara ilham vermeyi ve özgüvenlerini sağlamaya yardımcı olmayı amaçlayan Nil’in, Orkid markasıyla gerçekleştirdiği “Çocuk da Yaparım Kariyer de” şarkısı, yapımından 10 yıl sonra bile hala milyonlarca kadının özgüven marşı olarak söyleniyor.

Bahar Saygılı

1986, İstanbul doğumlu olan Bahar Saygılı, Triatlon branşında milli takım sporcusu ve aynı zamanda Türkiye'de yaşayan ilk kadın Ironman yarışçısı. 2012 yılından beri Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulun'da akademisyenlik görevini sürdürmekte.

Organizing team

Ozge
Yilmaz

Istanbul, Turkey
Organizer
  • Sibel Akcekaya
    Organizer
  • Erman Turkmen
    Organizer