Loading…

Richard Turere:
Richard Turere:Uvumbuzi wangu ulioleta amani na Simba.

TED2013 · 7:20 · Filmed Feb 2013
Watch next...
William Kamkwamba: How I built a windmill
arrow

Share this idea

1,786,014
Total views

Katika jamii ya kimasai ambako anaishi kijana wa miaka 13,Richard Turere, Ng'ombe ni muhimu sana.Lakini mashambulizi ya simba yalikuwa yanaongezeka.katika maelezo haya mafupi ya kusisimua,mvumbuzi huyu mdogo anatushirikisha ufumbuzi wake unaotumia nguvu za jua ili kuwatisha simba.

Inventor
Young inventor Richard Turere invented "lion lights," an elegant way to protect his family's cattle from lion attacks. Full bio
This talk was presented at an official TED conference, and was featured by our editors on the home page.

Discuss

238 comments

Enthusiastically agree? Respectfully beg to differ? Have your say here.

2000 characters remaining
Don't have an account? Sign up now — it's fast and free.
Sort comments by
There are currently no comments for this talk.