In oktober 2010, zullen de "Justice League of America" en "The 99" hun krachten bundelen. Iconen zoals Batman, Superman, Wonder Woman en hun collega's zullen hun krachten bundelen met de iconen Jabbar, Noora, Jami en hun collega's. Dit is een verhaal waar culturen elkaar kruisen. En welke groep is beter geschikt om dit gesprek te voeren dan diegenen die ontstonden uit het gevecht tegen fascisme in hun geschiedenis en geografie. Toen het fascisme opkwam in Europa in de dertiger jaren, kwam er een onverwachte reactie uit Noord-Amerika. Terwijl de christelijke iconografie veranderde en swastika's werden gemaakt van kruisen, werden Batman en Superman gecreëerd door joodse jongemannen in de Verenigde Staten en Canada die ook terugverwezen naar de Bijbel.
Denk hier eens over na: zoals de profeten, zijn alle helden wees. Superman's ouders overlijden op Krypton voor zijn eerste verjaardag. Bruce Wayne, die later Batman zou worden, verliest zijn ouders op zesjarige leeftijd in Gotham City. Spiderman wordt opgevoed door zijn oom en tante. En allemaal kregen zij, zoals de profeten die hun boodschap krijgen van God doormiddel van Gabriël, hun opdracht van boven. Peter Parker is in een bibliotheek in Manhattan wanneer een spin op hem neerdaalt en hem zijn opdracht geeft door een beet. Bruce Wayne is in zijn slaapkamer wanneer een grote vleermuis over z'n hoofd vliegt en hij ziet het als een voorteken om Batman te worden. Superman wordt niet slechts naar de aarde gezonden vanuit de hemel, of vanuit Krypton, maar hij wordt gezonden in een huls, net zoals Mozes op de Nijl. (Gelach) Ook hoor je de stem van zijn vader, Jor-El, spreken tot de Aarde: "Ik heb jou mijn enige zoon toegezonden"
Ze zijn duidelijk gebaseerd op archetypes uit de Bijbel en de gedachte was om positieve, wereldwijd herkenbare verhaallijnen te creëren die gerelateerd konden worden aan dezelfde dingen waar andere mensen een negatieve boodschap uithaalden. Want in dat geval wordt de persoon die religie gebruikt voor het verkeerde doel, een slechte persoon met een slechte boodschap. Het komt alleen door positief te denken dat de band met het negatieve kan verdwijnen. Dit was de gedachte die vooraan stond bij het creëren van "The 99". "The 99" refereert aan de 99 eigenschappen van Allah in de Koran, zoals vrijgevigheid, barmhartigheid, vooruitziendheid en wijsheid, en tientallen andere waar niemand het oneens over kan zijn, welke religie je ook hebt. Zelfs als atheïst voed je niet je kinderen op met de boodschap: zorg dat je drie keer per dag liegt. Het zijn fundamentele menselijke waarden.
Dus de achtergrond van het verhaal van "The 99" vindt plaats in 1258, toen volgens de geschiedenis de Mongoliërs Bagdad binnenvielen en vernietigden. Alle boeken van de Bait al-Hikma-bibliotheek, toentertijd de beroemdste bibliotheek, werden in de rivier de Tigris gegooid, en de Tigris veranderde van kleur door de inkt. Het is een verhaal dat van generatie op generatie wordt doorverteld. Ik herschreef het verhaal. En in mijn versie weten de bibliothecarissen wat er gaat gebeuren -- en hier is een kleine opmerking: als je een succesvolle strip wil, kies dan de bibliothecarissen als helden. Dat werkt altijd. (Gelach) (Applaus) Dus de bibliothecarissen ontdekken het plot en ze maken een speciaal middel, een chemisch middel, "Koningswater", dat, gemengd met 99 stenen, in staat zou zijn om alle cultuur en geschiedenis in de boeken te redden. Maar de Mongoliërs zijn er eerder. De boeken en het middel worden in de rivier de Tigris gegooid. Sommige bibliothecarissen ontsnappen, en over een periode van weken dopen zij de stenen in de Tigris en nemen de collectieve wijsheid in zich op waarvan wij denken dat ze verloren is voor de beschaving.
De stenen zijn gesmokkeld als drie gebedskettingen, elk bestaand uit 33 stenen, door Arabië naar Andalusië in Spanje, waar ze veilig zijn voor 200 jaar. Maar in 1492 vinden 2 belangrijke gebeurtenissen plaats. De eerste is de val van Granada, de laatste moslimenclave in Europa. De tweede is dat Columbus voldoende geld heeft om naar India te gaan, maar hij verdwaalt. (Gelach) Dus 33 van de stenen worden aan boord van de Nina, de Pinta en de Santa Maria gesmokkeld en ze worden verspreid over de Nieuwe Wereld. 33 stenen gaan over de Zijderoute naar China, Zuid-Azië en Zuidoost-Azië. 33 worden verspreid over Europa, het Midden-Oosten en Afrika.
Nu is het 2010, en er zijn 99 helden vanuit 99 verschillende landen. Het is makkelijk om aan te nemen dat deze boeken, omdat ze uit een bibliotheek genaamd al-Hikma waren, moslimboeken waren. Maar dit is niet zo omdat de kalief die de bibliotheek samenstelde, zijn naam wal al-Ma'mun -- de zoon van Harun al-Rashid -- hij had zijn adviseurs gezegd: "Haal mij alle geleerden om alle boeken die ze kunnen vinden te vertalen in het Arabisch en ik zal ze het gewicht in goud betalen." Na een tijdje begonnen de adviseurs te klagen. Ze zeiden: "Hoogheid, de geleerden spelen vals. Ze schrijven extra groot om meer goud te krijgen." Waarop hij antwoordde: "Laat ze, want wat zij geven is veel meer waard dan wat we ervoor teruggeven." Dus het idee van open architectuur, open kennis is niet nieuw in mijn hoek van de woestijn.
Het concept draait rond de zogenaamde de Noor-stenen. Noor is Arabisch voor licht. Dus 99 stenen en een paar spelregels. Nummer 1: Jij kiest de steen niet, de steen kiest jou. Er is een Koning Arthur-element in het verhaal, snap je. Nummer 2: Al de 99 misbruiken hun steen of hun kracht wanneer ze ze voor het eerst krijgen. Ze gebruiken ze voor persoonlijke doeleinden. Er is een grote waarschuwing dat wanneer je misbruik begint te maken van jouw steen, je gebruikt wordt door anderen die misbruik zullen maken van jouw krachten. Nummer drie: De 99 stenen hebben alle vanbinnen een mechanisme dat zichzelf bijwerkt.
Nu bestaan er twee groepen binnen de moslimwereld. Iedereen gelooft dat de Koran bestaat voor altijd en overal. Sommigen geloven dat dat betekent dat de originele interpretatie van een paar duizend jaar geleden vandaag de dag nog relevant is. Daar hoor ik niet bij. Dan is er een groep die gelooft dat de Koran een document is dat leeft en ademt. En ik stopte dat idee in de stenen die zichzelf bijwerken. De slechte hoofdpersoon, Rughal, wil niet dat deze stenen zichzelf bijwerken. Hij probeert het proces stop te zetten. Hij kan de stenen niet gebruiken, maar hij kan ze stopzetten. En door ze te stoppen, heeft hij een eerder fascistische agenda, waarbij hij hulp krijgt van een aantal van de 99. Ze dragen allemaal identieke uniformen van dezelfde kleur. Ze mogen zelf niet duidelijk maken wie en wat ze zijn. Hij heeft controle over hen van boven. Maar wanneer zij eventueel voor de tegenstander werken, en zij ontdekken dat dit de verkeerde persoon is en dat zij gemanipuleerd zijn, heeft elke held een ander, kleurrijk soort kostuum.
Het laatste over de 99 Noor-stenen is dit. De 99 werken in teams van drie. Waarom drie? Er zijn een aantal redenen. Nummer 1: We hebben iets in de Islam dat je nooit een jongen en een meisje samen alleen laat, want de derde persoon is de bekoring of de duivel, toch. Dat is toch zo in elke cultuur? Maar dit gaat niet over religie, het gaat niet over bekeren. Dit is een zeer krachtig sociaal signaal dat eigenlijk de ergste diepste spleten van intolerantie moet bereiken. De enige manier om daar te komen is door het spel te spelen. En dus heb ik het zo opgelost. Ze werken in groepen van drie, twee jongens en een meisje, twee meisjes en een jongen, drie jongens, drie meisjes, geen probleem. De Zwitserse psychoanalist, Carl Jung, sprak ook over het belang van het nummer 3 in alle culturen, dus ik dacht: ik ben ingedekt. Nou... Ik werd er op blogs van beschuldigd dat ik gezonden zou zijn door de paus om de Drievuldigheid en het katholicisme te preken in het Midden-Oosten, dus wat je ook doet -- (Gelach) je gelooft wat je wilt -- ik heb jou mijn versie van het verhaal gegeven.
Dus hier zijn een paar van onze personages. Mujiba, uit Maleisië, haar grote kracht is dat zij elke vraag kan beantwoorden. Zij is de Triviantkoningin, als je wil. Maar wanneer zij haar kracht krijgt, begint ze naar spelletjes te gaan en begint ze winst te maken. We hebben Jabbar uit Saoedi-Arabië die dingen begint te breken wanneer hij de kracht heeft. Mumita was leuk om te benoemen. Mumita is de vernieler. Dus de 99 attributen van Allah hebben yin en yang. Er zijn de krachtigen, de leidinggevenden, de sterken. En dan zijn er ook nog een ander soort, de vrijgevigen. En ik dacht: moeten alle meisjes vriendelijk worden en alle jongens sterk? Toen dacht ik: ik heb een aantal meisjes ontmoet die alles vernielden in mijn leven dus... (Gelach) We hebben Jami uit Hongarije, die begint met het maken van wapens. Hij is het technologiewonder. Musawwira uit Ghana, Hadya uit Pakistan, Jaleel uit Iran die vuur gebruikt. En dit is een van mijn favorieten: Batina uit Jemen. El Batina is de verborgene. Dus Batina is verborgen, maar zij is een superheld. Ik kwam thuis bij mijn vrouw en zei: "Ik heb een personage gebaseerd op jou." Mijn vrouw is Saoedisch van Jemenitische oorsprong. Ze zei: "Laat zien." Dus ik liet dit zien. Ze zei: "Dat ben ik niet" Ik zei: "Kijk naar de ogen. Het zijn jouw ogen."
Dus ik beloofde mijn investeerders dat dit niet nog een vijfdewereldsproductie zou worden. Dit zou Superman worden, of het was mijn tijd en hun geld niet waard. Dus vanaf de eerste dag, de mensen betrokken bij het project -- beneden links staat Fabian Nicieza, schrijver voor X-Men en Power Rangers. Daarnaast Dan Panosian, een van de personagemakers voor de hedendaagse X-Men. Topschrijver Stuart Moore, schrijver voor Iron Man. Daarnaast is John McCrea, hij was een tekenaar voor Spiderman. En we raakten in het Westen bekend met de tagline "Tegen de volgende Ramadan zal de wereld nieuwe helden hebben", in 2005.
Toen ging ik naar Dubai, naar een Conferentie van de Stichting Arabische Gedachte, en ik wachtte bij de koffie op de juiste journalist. Ik had geen product, maar ik had energie. En ik vond iemand van de New York Times. En ik zette hem klem, en ik pitchte. En ik denk dat ik hem bang heb gemaakt -- (Gelach) want hij beloofde me -- we hadden geen product -- maar hij zei: "We geven je een paragraaf in de kunstsectie als je gewoon weggaat." (Gelach) Dus ik zei: "Geweldig." Dus ik belde hem een paar weken later. Ik zei: "Hoi, Hesa." En hij zei: "Hoi." Ik zei: "Gelukkig Nieuwjaar." Hij zei: "Dank je. We hebben een baby gekregen." Ik zei. "Gefeliciteerd!" Alsof ik geïnteresseerd ben. "Dus wanneer komt het artikel uit?" Hij zei: "Naif, islam en cartoon? Daar is het niet de juiste tijd voor. Weet je, misschien volgende week, volgende maand, volgend jaar, maar het zal uitkomen." Dus een paar dagen later, wat gebeurt er? De wereld barstte uit in de Deense cartoonrel. Ik werd de man op de juiste tijd. (Gelach) Dus vele telefoontjes en e-mails van de New York Times. Voor dat je het weet is er een volledige pagina met positieve berichten over ons. 22 januari 2006 veranderde ons leven voor altijd. Want iedereen die islam en cartoon, of islam en strip googlede, raad eens wat ze kregen; ze vonden mij.
En "The 99" waren net superhelden, die leken voort te komen uit wat er in de wereld gebeurde. Dat leidde tot allerlei dingen, van opname in het curriculum van universiteiten en scholen tot een van mij favoriete foto's die ik heb uit Zuid-Azië. Het waren een paar mannen met lange baarden en veel meisjes die een hijab droegen -- het leek op een school. Het goede nieuws is dat ze allemaal een kopie van "The 99" vasthielden en glimlachten. en ze vonden mij om de foto te signeren. Het slecht nieuws is dat ze allemaal gekopieerd waren, dus we hadden geen cent aan inkomsten. (Gelach) We hebben licenties kunnen geven voor "The 99"-strips in acht talen tot nu toe. Chinees, Indonesisch, Hindi, Urdu, Turks. We opende een themapark met een licentie in Koeweit anderhalf jaar geleden, genaamd "The 99 Village Theme Park", 27.000 vierkante meter, 20 attracties, allemaal met onze personages. Een aantal terug-naar-school-licenties in Spanje en Turkije.
Maar het grootste dat we tot nu hebben gedaan, wat gewoon geweldig is, is dat we een animatieserie met 26-afleveringen hebben gemaakt, die is gemaakt voor een wereldwijd publiek, we weten al dat we gaan uitzenden in de VS en Turkije, dat weten we. Het is 3D CGI, wat zeer hoge kwaliteit zal worden, geschreven in Hollywood door de schrijvers achter "Ben 10" en "Spiderman" en "Star Wars: Clone Wars." In de clip die ik zo zal laten zien, die nog nooit publiekelijk is getoond, is er een conflict. Twee van de personages, Jabbar, degene met de spieren, en Noora, degene die licht kan gebruiken, dragen het fascistische grijze uniform, want zij worden gemanipuleerd. Dat weten ze niet. En zij proberen om een ander lid van de 99 te ronselen. Dus er is een strijd binnen het team. Dus als we het licht uit kunnen doen.
Jabbar: Dana, ik kan niet zien waar ik me moet vasthouden. Ik heb meer licht nodig.
Rughal: Er moet iets zijn dat we kunnen doen.
Man: Ik zal geen extra commando's sturen totdat ik weet dat het veilig is.
Dr. Razem: Het is tijd om te gaan, Miklos.
Miklos: Moet inhoud bestand downloaden. Ik kan tante niet vergeten.
Jabbar: Ik kan dit niet doen zonder jou.
Dana: Maar ik kan niet helpen.
Jabbar: Jawel, je kan, zelfs als je nu niet in jezelf gelooft. Ik geloof in jou. Jij bent Noora het Licht.
Dana: Nee. Ik verdien het niet. Ik verdien helemaal niks.
Jabbar. En wij dan? Verdienen wij het niet om gered te worden? Ik ook niet? Vertel me welke kant ik op moet gaan.
Jabbar: We zijn hier om je te helpen.
Dr. Razem: Luister niet naar hen.
Dana: Miklos, die man is jouw vriend niet.
Miklos: Nee. Hij gaf mij toegang, en jij wil opnieuw beginnen [onduidelijk]. Niet meer [onduidelijk]
Dus "The 99" is technologie, het is entertainment; het is design. Maar dat is slechts de helft van het verhaal. Als vader van vijf zonen maak ik met zorgen over wie zij gaan gebruiken als rolmodel. Ik maak me zorgen want overal om mij heen, zelfs in mijn verre familie, zie ik religie die wordt gemanipuleerd. Als psycholoog maak ik me zorgen over de wereld in het algemeen, maar ik maak me zorgen over hoe mensen zichzelf zien in mijn deel van de wereld. Nu ben ik klinisch psycholoog met licentie in de staat New York. Ik werd opgeleid in het Bellevue Ziekenhuis met overlevenden van politieke marteling. En ik hoorde te veel verhalen van mensen die opgroeiden met hun leiders als idolen om vervolgens gemarteld te worden door hun helden. Marteling is afschuwelijk genoeg op zich, maar wanneer het gebeurt door jouw held, dan breekt dat je op zoveel verschillende manieren. Ik vertrok bij Bellevue, ging naar de business school en begon hiermee.
Een van de dingen waaraan ik refereer wanneer ik -- over het belang van deze boodschap -- is dat ik een lezing gaf op de artsenopleiding van de Universiteit van Koeweit -- waar ik praatte over de biologische basis van gedrag -- en ik gaf the studenten twee artikels, een van de New York Times en een van New York Magazine. En ik verwijderde de naam van de schrijver - alles was weg behalve de feiten. Het eerste ging over een groep genaamd "De Partij Van God", die wilde dat Valentijnsdag verboden werd. Rood was illegaal geworden. Alle jongens en meisjes die op flirten betrapt werden zouden onmiddellijk getrouwd worden. Het tweede ging over een vrouw die klaagde want drie bestelbussen met zes bebaarde mannen kwamen eraan en begonnen haar ter plekke te ondervragen omdat zij met een man praatte die geen familie was.
En ik vroeg de studenten in Koeweit waar ze dachten dat deze incidenten plaatsgevonden hadden. Het eerste, zeiden ze, in Saoedi-Arabië. Er was geen debat. Bij het tweede waren ze verdeeld tussen Saoedi-Arabië en Afghanistan. Wat hun perplex liet staan was dat het eerste plaatsvond in India, het was de partij van een hindoegod. Het tweede vond plaats in het noorden van de staat New York. Het was een orthodox-joodse gemeenschap. Maar wat mijn hart breekt en wat ook alarmerend is, is dat in deze twee interviews de mensen eromheen, die ook waren geïnterviewd, dat gedrag als "talibanisatie" bestempelden. Met andere worden, goede hindoes en goede joden gedragen zich niet op deze manier. Dit is de invloed van de islam op het hindoeïsme en het jodendom. Maar wat zeggen de studenten in Koeweit? Zij zeiden: wij zijn het. En dit is gevaarlijk. Het is gevaarlijk wanneer een groep zichzelf identificeert als extreem.
Dit is een van mijn zonen: Reyan, hij is verslaafd aan Scooby Doo. Je ziet dat aan de bril daar. Hij noemde mij onlangs een bemoeial. (Gelach) Maar ik leen een les die ik van hem leerde. Afgelopen zomer, toen wij thuis waren in New York, speelde hij buiten in de tuin in z'n speelhuisje. Ik was in mijn kantoor aan het werk, en hij kwam binnen: "Baba, Ik wil dat je met me meekomt. Ik wil m'n speeltje." "Ja, Rehan, ga gewoon weg." Hij had zijn Scooby Doo achtergelaten in zijn huis. Ik zei: "Ga weg, Ik ben aan het werk. Ik heb het druk." En wat Reyan toen deed, is dit. Hij zat daar, tikte met zijn voet op de groot, drie-en-half jaar, en hij keek me aan en hij zei: "Baba, ik wil dat je meekomt naar m'n kantoor in mijn huis. Ik heb werk te doen." (Gelach) (Applaus) Reyan paste de situatie aan en verlaagde zichzelf tot mijn niveau.
Dat is wat we met "The 99" proberen te doen. Weet je, ik denk dat er een grote gelijkenis is tussen het kruis uit vorm buigen en het maken van swastika's. En wanneer ik foto's zie zoals deze van ouders of ooms die denken dat het schattig is om een klein kind te hebben dat een Koran vasthoudt en een zelfmoordbomgordel draagt, om iets duidelijk te maken, dan hoop ik dat door genoeg positieve dingen te linken aan de Koran, we op een dag we dit kind kunnen weghalen van trots zijn op de manier waarop ze daar trots zijn, naar dat. En ik denk -- Ik denk dat "The 99" zijn missie kan en zal voltooien.
Als jonge student aan Tufts University waren we op een dag gratis falafel aan het weggeven. Het was Midden-Oosten-dag of zoiets. En mensen kwamen en pakten het cultureel bekende beeld van de falafel, aten het, praatten en vertrokken. En geen twee mensen konden het oneens zijn over wat het woord "free" was, en wat het woord "falafel" was, achter ons, "free falafel." (Gelach) Of zoiets dachten we, totdat een vrouw aan kwam rennen over de campus, haar tas liet vallen, naar het boord wees en zei: "Wie is falafel?" (Gelach) Waar gebeurd. (Gelach) Zij kwam net uit een vergadering van Amnesty International.
Vandaag maakt D.C. Comics de voorkant van onze volgende cross-over bekend. Op de voorkant zie je Batman, Superman en een volledig aangeklede Wonder Woman met ons Saoedisch lid van "The 99", ons Emiratisch lid en het Libische lid. Op 26 april 2010 zei president Obama dat van alle initiatieven sinds zijn beroemde toespraak in Cairo -- waarin hij de moslimwereld de hand reikte -- the meest innovatieve was dat "The 99" de hand reikte aan de "Justice League of America". We leven in een wereld waar the meest onschuldige culturele symbolen, zoals de falafel, verkeerd begrepen kunnen worden vanwege hun lading, en waar religie verdraaid kan worden en met opzet gemaakt kan worden tot wat niet is bedoeld door anderen. In dat soort van wereld zal er altijd een baan zijn voor Superman en "The 99".
You can share this video by copying this HTML to your clipboard and pasting into your blog or web page. This video will play with subtitles.
You either have JavaScript turned off or have an old version of the Adobe Flash Player. To view this rating widget you
need to get the latest Flash player.
If your browser allows only "trusted sites" to execute Javascript, you should add the "googleapis.com" domain to your whitelist to allow our Flash detection to work properly.
Got an idea, question, or debate inspired by this talk? Start a TED Conversation, or join one of these:
In "The 99" vechten de nieuwe generatie komische helden van Naif Al-Mutawa tegen meer dan alleen criminaliteit -- ze zetten stereotypes aan de kant en strijden tegen extremisme. Genoemd naar de 99 eigenschappen van Allah, benadrukken zijn personages de positieve zijde van de islam en kruisingen van culturen om een nieuw kader te ontwikkelen om te vechten tegen het kwaad, waarbij ze zelfs samenwerken met de "Justice League of America".
Naif Al-Mutawa has created a group of comic superheroes based on Islamic culture and religion. They derive their superpowers from the 99 attributes of Allah. Full bio »
Translated into Dutch by Florian Fermin
Reviewed by Els De Keyser
Comments? Please email the translators above.
04:28 Posted: Dec 2009
Views 168,371 | Comments 158
18:26 Posted: Nov 2009
Views 865,378 | Comments 428
19:45 Posted: Jul 2010
Views 798,698 | Comments 1105
Just follow the guidelines outlined under our Creative Commons license.
This comment will be attributed to . Not ? Sign Out.