Loading…

Kakenya Ntaiya: Nje vajze qe kerkoi shkollen

TEDxMidAtlantic · 15:16 · Filmed Oct 2012
Subtitles available in 33 languages
View interactive transcript
2,054,432 Total views
Your impact
Share this talk and
track your influence!

Kakenya Ntaiya bëri një mareveshje me babain e saj: ajo do t'i nënshtrohej cerimonisë se Maasai-it për gjymtimin e gjenitalëve femërore në se ai e lejon të shkoje në shkollë. Ntaiya tregon historinë guximtare te vazhdimit të universitetit, dhe punën me të moshuarit e fshatit të saj për të ndertuar një shkollë për vajzat e komunitetit. Udhetimi edukues i një gruaje që ndryshoi të ardhmen e 125 vajzave. (Filmuar në TEDxMidAtlantic.)

pin This talk was presented to a local audience at TEDxMidAtlantic, an independent event. TED editors featured it among our selections on the home page.
Educator and activist
Kakenya Ntaiya refused to accept the continued oppression of women in her Maasai village — so she built a school that's shifting gender expectations in her community. Full bio

Discuss

175 comments

Enthusiastically agree? Respectfully beg to differ? Have your say here.

2000 characters remaining
Please log in or sign up to add comments.
There are currently no comments for this talk.